Milletvekili Bektaşoğlu

Demokratik bir CHP İstiyoruz

Milletvekili Bektaşoğlu
Advert

CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, 9-10 Mart tarihleri arasında yapılacak olan partisinin Tüzük Kurultayı öncesinde, ‘demokratik tüzük’ talebinde bulundu CHP Giresun örgütünün de aynı düşüncede olduğunu söyleyen Bektaşoğlu, özellikle önseçimi kaldıran, gençliği, kadınları, üyeleri önemsemeyen anti demokratik bir tüzüğü kabul etmeyeceklerini söyledi.
48 milletvekili ile birlikte hazırlanan ortak basın açıklamasına imza atan Bektaşoğlu, “üyesine ve örgütüne inanmayan, onun iradesini yadsıyan bir anlayışın partimize dayatılmasına asla izin vermeyeceğiz. Belirtiğimiz gibi demokratik bir Türkiye için demokratik bir CHP istiyoruz. Bunun için 48 milletvekili arkadaşımızla birlikte uyarılarda bulunduk” dedi. 
Aralarında, Muharrem İnce, Fikri Sağlar, İlhan Cihaner, Selin Sayek Böke gibi isimlerin imzaladığı açıklamada, talepler şu cümlelerle dile getirildi: 

1. Partinin asıl sahibinin üyeleri olduğu gerçeği ışığında, üyeleri arasında ayrım yapmaksızın tüzüğün tüm üyelerimizin hak ve hukukunu mutlaka koruması sağlanmalıdır.

2. Tüzük değişikliği ile üyelerimiz partinin her düzeyde adaylarını belirleme konusunda söz sahibi kılınmalıdır.

3. Partimizin yürütme organı olan Merkez Yönetim Kurulu’nun (MYK) tamamı örgüt iradesinin yansıması olan ve partinin Kurultaydan sonraki en yüksek karar organı olan Parti Meclisi tarafından seçilmelidir.

4. Üyelerimizin ve örgütümüzün Parti Meclisi’nde gerçek ve etkin temsilini sağlamak için Parti Meclisi üye sayısı 80’e çıkartılmalı; il Başkanlarımız veya il kongrelerinden seçilerek gelecek örgüt temsilcilerinin Parti Meclisi’ne doğal üye olarak katılması ile bütün il örgütlerimizin temsilde adalet ilkesi doğrultusunda Partimizin karar organında söz sahibi olması sağlanmalıdır.

5. Partimizin adayları, Siyasi Partiler Yasası’nın yüzde 5 kontenjan sınırlaması dışında, genel ve yerel seçimlerde üyelerin katılımıyla gerçekleşecek önseçimle belirlenmelidir.

6. Kadınların ve gençlerin siyasette etkin temsili ve katılımını sağlayacak ilerici düzenlemeler yapılmalı, gençlik kotası yaş sınırı 30 olarak kalmalıdır.

7. Kurultayımız yalnızca Parti Meclisi ve Genel Başkan seçimine indirgenmemeli; partimizin programının, siyasetinin belirlendiği en yüksek organ olarak işletilmelidir.

 

bülent yener bektaşoğlu chp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sayın Cumhurbaşkanımız kimsesizlerin kimsesidir
Sayın Cumhurbaşkanımız kimsesizlerin kimsesidir
Ünal Yılmaz izdihamı
Ünal Yılmaz izdihamı