“Cefakâr Türk Kadını”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda...

“Cefakâr Türk Kadını”
Advert
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 15 Temmuz Zafer Meydanı’nda Gümüşhane Ülkü Ocakları bayan birimi tarafından “Cefakâr Türk Kadını” temalı sergi düzenlendi.
 
Gümüşhane Bayan Birimi Sorumlusu Betül Bişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
 
Türk toplumunda kadının yeri ve önemi önemsizleştirilemeyecek kadar değerli ve önemlidir. Kurmuş olduğumuz devletlerde Hatun’lar devlet yönetiminin içinde yer almışlardır. Hakan’ın yokluğunda devleti idare etmek, elçileri karşılamak gibi önemli görevleri üstlenmişlerdir. Her zaman sosyal, siyasal ve ekonomik hayatın içerisinde bulunarak aksine Türk toplumunun Ataerkil değil Anaerkil bir yapı olduğunu ispatlamıştır. Zaman içerisinde kadın dönüştürülmüş evlerde dört duvar arasına hapsedilmiş ve köle statüsüne yaklaştırılarak yanlış bir anlayışın kurbanı edilmiştir. 20. YY en büyük düşünürlerinden kırımlı İsmail Gaspıralı kadının toplumsal hayattaki yerini tarif ederken şu tarifi kullanmıştır:
“Dünyada ne kadar er kişi var ise o kadar hatun kişi vardır. Bilinmelidir ki müferreh bir toplum kadınında er kişi kadar sosyal ve ekonomik hayatın içine atılması ile olacaktır.”
Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kadına seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere pek çok var olan hakkını verme çabası bunun bir ürünüdür. Türk kadını şiddet eylemleri ile anılmamalı. Bu toplumun daha iyi yerlere gelmesi için çaba sarf edilmeli ve Türk kadını sosyal hayatın daha da içerisinde olmalıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebeti ile cefakâr Türk kadının daha iyi yerlere gelmesini temenni eder saygılar sunarım.'
gümüşhane ülkü ocakları betük bişkin 15 temmuz meydanı cefakar türk kadını
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sayın Cumhurbaşkanımız kimsesizlerin kimsesidir
Sayın Cumhurbaşkanımız kimsesizlerin kimsesidir
Ünal Yılmaz izdihamı
Ünal Yılmaz izdihamı