Advert

Gümüşhane’nin suçu ne?

Belki bu fotoğraf siz okurlara veya bu sayfayı takip eden kimi Gümüşhaneliye sıradan bir görüntü olarak görülebilir

Gümüşhane’nin suçu ne?

Belki bu fotoğraf siz okurlara veya bu sayfayı takip eden kimi Gümüşhaneliye sıradan bir görüntü olarak görülebilir.
Nitekim görünen üzerinde marmelat yazan bir kavanoz ve kızılcık marmelatı ismidir.


Haklısınızdır, zaten ne önemi var ki! Kızılcık, ekonominin köşe taşı olabilecek Kuşburnu denilince Gümüşhane ile ilgili bir şey de anımsatmıyor, ya da ilgi çekici bir yöne odaklamıyor!


Kuşburnu konusunda sayısız habere imza atan bu sayfa bir şarküteri vitrininde rastladığı bu kavanozu önemsedi. Bu satırlara konu etmek istedi. Hele sayın Vali Okay Memiş ‘Kuşburnuna sahip çıkacağız! ifadesinden sonra kuşburnu sözcüğünün daha da önemli bir konuma geldiğini düşündü.


Kızılcık veya Kuşburnu, Gümüşhane için Allahın bir lütfudür. Doğa da öylesine yaygın ve zengindir ki, zaten insanı da ister kendi imkânıyla ister ticari olarak bu meyveyi değerlendirir. Kızılcık, Kuşburnu et tırnak gibi Gümüşhane ile örtüşmektedir.


Öyleyse yapılması gereken nedir?


Merzifon’dan İstanbul şarküteri vitrinine girebilen kızılcık neredeyse anavatanı pozisyonunda olan Gümüşhane’ye neden uzaktır? Aşılması gereken çok basit soru budur, çözülmesi gereken de budur?
Yıllar önce Tekke Köyü’nde inşa edilen fabrikanın atıl bir durumda olması da gerçeği yüzümüze tokat gibi çarpmaktadır.


İlgililer bu konunun uzmanları, Gümüşhane’de içecek sektörüyle ilgili muhataplar diyor ki; ‘çok az bir maliyetle ama gerçekten üzerine titreyerek kızılcık, kuşburnu, istihdam hatta iç pazara götürülmesi noktasında yeniden bir eyleme dönüşebilir’.


Ki,


Bu üzerinde Merzifon yazılı kızılcık kavanozları yerine yerinden organik, katkısız besin ve vitamin değeri yüksek Gümüşhane ibareli kızılcık veyahut kuşburnular İstanbul ya da büyük kentlerin vitrininde yükselebilsin.
Tanıtım tanıtım diyoruz ya, güçlü ekonomi, kalkınmış şehir, üretim, zenginlik, mutlu insanların yaşadığı Gümüşhane’den söz ediyoruz ya kızılcık, kuşburnu bu halkaların bir parçası neden olmasın?


Süleymaniye ile ilgili olarak defalarca toplantı yapıldı doğrudur şehir için önemlidir, pestil köme için çeşitli imkanlar zorlanıyor doğrudur yapılmalıdır. Peki, Pestil ve köme çalıştayı yapan GÜ’si acaba kızılcık, kuşburnu için bir tasarrufta bulunacakmıdır? İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü büyük önem verdiği ceviz fidanı kadar kızılcık, kuşburnuya da kucak açacakmıdır?


Fabrikasından, meyvesine, şehrinden, yetkilisine kadar kızılcık, kuşburnuna olan bu ıraklık bu yeteri kadar  gösterilmeyen ilgisizliğin sebebi nedir? Doğrusu var da biz mi görmedik, göremiyoruz.


Gümüşhane için yatırım, kalkınma sadece Yeni Zigana Tüneli, Süleymaniye yada Tersun, Köse Dağı tüneli değildir bu madenler şehri Gümüşhane’den daha çok şeyler dışarıya çıkmalı, bu çıkışın karşılığı güçlü şehir olarak geri dönmelidir.


Kızılcık, Kuşburnu; küçük bir halka olsa bile yıllardır Gümüşhane festivaline adını vermiş bir meyve olarak hak ettiği değeri görmeli, pestil ve köme ile rekabet etmelidir.


Takdir, Gümüşhanelilerindir..

 

 

kuşburnu gümüşhane yeni zigana tüneli süleymaniye tersun köse merzifon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür
Sahne kapandı
Sahne kapandı