Çocuk istismarı tüm dünyanın problemi

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ Gümüşhane’yi ziyaret etti

Çocuk istismarı tüm dünyanın problemi

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Gümüşhane’ye gelen Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ, Vali Okay Memiş’i makamında ziyaret etti.

 

Vali Memiş’in birifinginin ardından bir konuşma gerçekleştiren Başbakan Yardımcısı  Prof. Dr. Recep Akdağ, yaklaşık 15 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla çocuk istismarı ile ilgili bir komisyon kurduklarını ve bu komisyonun koordinasyon ve başkanlığını da kendisinin yürüttüğünü söyledi.

Komisyonun çalışmalarında sona yaklaştıklarını kaydeden Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Yedi Bakanla birlikte çalışıyoruz. Büyük ölçüde çalışmaları belli bir noktaya getirdik. Bir taraftan risklerin azaltılması, bir taraftan cezaların daha caydırıcı hale getirilmesi, yer yer ağırlaştırılması, öbür taraftan mağdurun ve ailesinin hassasiyetle korunması, ifşa edilmemesi konularında önümüzdeki aylarda çok ciddi adımlar atmış olacağız. Bir kanun tasarısı taslağı da hazırladık. Kısa bir süre içerisinde kesin şeklini verip Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın son talimatlarını alıp TBMM’ye götüreceğiz” dedi.

 

 

Çocuk istismarının tüm dünyanın problemi olduğunu dile getiren Akdağ, “Batı’da, ABD’de de ve diğer ülkelerde ciddi bir problem. Dünya sağlık örgütü geçtiğimiz yıl ki raporunda çocuk yaştaki cinsel saldırı vakalarının dünyadaki toplam çocukların yüzde 12’sine yapıldığını ifade ediyor. Bu en ağır tecavüzden, tacize, sarkıntılığa kadar geniş bir tanımlama içerisinde. Oranın ne kadar yüksek olduğu ortada. Bir Türkiye Cumhuriyeti olarak bunu en asgariye indirmeye, elimizden gelse tamamen kaldırmaya gayret ediyoruz ve bu gayretlerimiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasında Afrin’de sürdürülen Zeytin Dalı harekâtına da yer veren Başbakan Yardımcısı Akdağ, Türkiye’nin şuanda içinde bulunduğu durumda bir taraftan ekonomik gelişmesini devam ettirirken, bir taraftan da nelerle mücadele ettiğini iyi görmek gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Ordumuz Afrin’de büyük bir muvaffakiyetle yoluna devam ediyor. Eğer harekât Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi çok süratle sonlandırılmıyorsa bunun tek sebebi de Afrin’deki sivilleri korumak. Zaman zaman batılı kaynaklarda sivillerle ilgili endişeler ifade ediliyor. Gerek ABD gerek diğer batılı ülkeler tarafından. Acaba bu ülkeler Suriye’de zalim Esed rejiminin kendi halkının üzerine bomba yağdırırken neredeydi? Yada kendileri burada operasyonlar yaparken Türkiye Cumhuriyeti’nin gösterdiği hassasiyeti gösterdiler mi? Bunun sorgulanması gerekiyor. Bizim tarihimiz inançlarımızdan kaynaklan duruşumuz, miras olarak kazandığımız özellikler insana büyük kıymet vermemizi gerektiriyor. Bu silahlı mücadele yapılırken de öyle. Sivilleri koruyarak yolumuza devam ediyoruz. Afrin operasyonumuzun ana maksadı da insanları korumaktır. Bir taraftan Türkiye’ye terör ithalini engellemek, öbür taraftan Suriye’deki kardeşlerimize huzur içerisinde emniyet içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam sağlamaktır. Yolumuza bu şekilde devam edeceğiz. Bütün milletimizin meselenin arkasında olduğunu biliyoruz. Zaman zaman muhalefetteki bazı siyasilerden zaman zaman başka çevrelerden çatlak sesler çıkmıyor değil.” Dedi.

 

Yeni Zigana, Kop, diğer büyük tüneller ve havaalanının önümüzdeki 2 yıl içinde sadece Gümüşhane’yi değil bölgeyi ayağa kaldıracağını belirten Başbakan Yardımcı Akdağ,” Ülkemiz kalkınırken büyük şehirlere göçü önleyecek tedbirlerin alınması çok önemli. Hükümet olarak ülkenin daha fazla gelişmesi gereken bölgelerini geliştirmeye ve açığı kapatmaya çalışıyoruz. Devlet yatırımları açısından bu açıklar büyük ölçüde kapatıldı. Tarım ve ticari hayatın da zenginleştirilmesi gerek göçü önlemek açısından” dedi.

 

Gümüşhane’nin de sadece Gümüşhane’de yaşayan insanların çalışkanlığıyla değil, gittiği şehirlerde de yaşayan insanının muvaffakiyet gösterdiği bir kent olduğunu ifade eden Akdağ, “Nüfusuyla çokta uyuşmayan başarılı bir şehir görüyoruz. Bütün Gümüşhaneli kardeşlerimi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Konuşmalarının ardından Vali Memiş tarafından yapılan hediye takdimi sonrası  Başbakan Yardımcısı Akdağ programına, Ak Parti İl Başkanlığını ziyaret ederek devam etti. İl başkanlığı ziyaretinin ardından yaya olarak Gümüşhane Belediyesine geçen Başbakan Yardımcısı Akdağ, Belediye Başkanı Ercan Çimen’i makamında ziyaret edederek brifing aldıktan sonra Siyaset Akademisi’nde ilk dersi gerçekleştirdi.

Ziyaretinin son durağı olan AFAD İl Müdürlüğü’nde il müdürü Mesut Bayrak’tan brifing alan Başbakan Yardımcı Akdağ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Gümüşhane ziyaretine son verdi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

prof. dr. recep akdağ gümüşhane okay memiş gümüşhane gümüşhane valisi çocuk istismarı mesut bayrak siyaset akademisi zigana
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBB’DE Eğitim Şöleni
TBB’DE Eğitim Şöleni
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar