Gümüşhane Üniversitesi Kariyer Kulübü

Hem fikri, hem zikri ile, söyleminden eylemine kadar tam bir milliyetçi insanın...

Gümüşhane Üniversitesi Kariyer Kulübü

Berk Yanaloğlu

 

Hem fikri, hem zikri ile, söyleminden eylemine kadar tam bir milliyetçi insanın, milli nitelikler taşıyan bir şiiridir İstiklal Marşı….

İstiklâl Marşı, milletimizin kanadının kırıldığı, kapana kıstırılmaya çalışıldığı, dört bir yanının işgalciler tarafından kuşatıldığı anda bile; yılmadan, umudunu kaybetmeden, hürriyet inancını yitirmeden tek yürek olarak nasıl kahramanca çarpıştığının destanıdır.

İstiklâl Marşı, Türk milletinin mücadeleci ruhunu, bağımsızlık aşkını, sömürgeci güçlere karşı dik duruşunu yansıtan eşsiz bir eserdir.

Büyük şair Mehmet Akif Ersoy`un yazdığı İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM`de kabul edilmiştir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 97`üncü yıldönümünü kutluyoruz.

“Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” sözleriyle bayrak inmez;

“Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli- ebedi yurdumun üstünde benim, inlemeli …” sözleriyle ezan dinmez ;
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda… / Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden naaşım” sözleriyle Şehitler Ölmez;

“Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın… / Verme ”“dünyaları alsan da- bu cennet vatanı” sözleriyle Vatan Bölünmez;

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” sözleriyle Türk Yenilmez, Esir Edilmez demek istemiş, bu şekilde düşmanı uyarmaya, hitap ettiği milleti de uyandırmaya çalışmıştır…

12 Mart 1921’de üç kez ayakta okunarak kabul edilen millî marşımız, 94 yıldır ay yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuş; her Türk’ün yüreğinde ve dimağına hürmetle ve muhabbetle kalıcı bir şekilde işlemiştir. Ülkemizin en dar ve sıkıntılı dönemlerinde yazılan İstiklâl Marşı, bu millete olan sonsuz güvenin bir nişanesi, inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadeleridir.

“Ben ezelden beridir, hür yaşadım, hür yaşarım

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” ifadelerinde olduğu gibi Türk milletinin özgürlüğe olan aşkını en veciz şekilde anlatımını yine millî marşımızda buluruz. Ülkücü Türk gençliği olarak Türk milletinin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklâl Marşı’mızın nazlı bayrağımızla birlikte sonsuza dek yaşayacağını, ve yaşatacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hiçbir kirli pazarlık ve kirli amaç Türk milletinin bayrak aşkını, vatan aşkını, İstiklâl marşı sevgisini söndüremez. Akif’in de İstiklâl Marşı’mızda dediği gibi;

Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak

Vatanımızda son “ocak” kalıncaya dek İstiklâl Marşı’mız  Türk gençliği tarafından coşkuyla söylenecek ve diğer kutsallarımız gibi yaşatılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. İstiklal şairimiz M.Akif Ersoy’u, şehit olmuş vatan evlatlarını ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle ve saygıyla anıyor ayrıca bugünlerde ülke sınırlarımız dışarısında milletimiz için canı pahasına mücadele veren kahraman Türk Ordumuza buradan yanlarında olduğumuzu bildirir ve Rabbimizin yar ve yardımcısı olmasını dileriz. Konuşmamı şu dua bitirmek isterim Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.

Gümüşhane Üniversitesi Kariyer Kulübü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TBB’DE Eğitim Şöleni
TBB’DE Eğitim Şöleni
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar