Çanakkale Deniz Zaferimizin 103. yılı mesajları

Çanakkale Deniz Zaferimiz kutlu olsun

Çanakkale Deniz Zaferimizin 103. yılı mesajları
Vali Okay Memiş’in Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü münasebetiyle yayımladıkları mesajları aşağıda sunulmaktadır:
 
“Topraklarımıza göz diken ve işgale kalkışan yedi düvele bu toprakların sahipsiz olmadığını gösteren Çanakkale Zaferi, milletimizin kaderini ve tarihin akışını değiştiren çok önemli bir başarıdır.
 
Yaklaşık iki asırdan buyana coğrafyamızda her türlü entrikaya başvuran şer odakları, Türkiye Cumhuriyeti’mizin ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda kat ettiği önemli mesafe nedeniyle, son olarak 15 Temmuz’da içimizdeki hainleri de kullanarak, ülkemiz üzerinde kirli senaryoyu uygulamaya kalkışmıştır. Ancak, Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde demokrasisini ve ekonomisini güçlendirerek, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma yolunda emin adımlarla ilerleyen Aziz milletimiz, tarih boyunca olduğu gibi bugün de kendisini engellemeye çalışan mihrakların kurduğu tuzakları, birbirine kenetlenerek bozacak inanç, kudret ve kararlılığa sahip olduğunu bir kez daha canı pahasına ortaya koymuştur.
 
Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümü münasebetiyle, bizlere bu vatanı emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile 15 Temmuz günü şehadete erişen yiğitlerimiz başta olmak üzere, bütün şehitlerimize Cenâb-ı Allah'tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum.”
 
 
 
Gümüşhane Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Tahsin Söğüt, Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Söğüt, mesajında şunları söyledi:
Yüce Tük Ulusunu ve İslam dinini bin yıllık mazisi olan topraklarımızdan söküp atmak ve Anadolu’yu Haçlı istilası ile şekillendirmek isteyen bilindik tanıdığımız güçler bu amaçlarının en zalimini, acımasızını Çanakkale’de göstermek istemişlerdir. O günkü teknoloji, silah ve askeri gücü ile Çanakkale’ye dayanan emperyalizm ve onun maşaları karşılarında göğsünde iman dolu Türk Ulusu’nu ve onun ebediyen unutamayacağı büyük asker Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü görmüşlerdir. Seyit Onbaşı’nın sarsılmaz inancı, Nusretiye mayın gemisinin tarihe altın harflerle kazınan taktiği, tabyalarda göğüs göğüse çarpışan Mehmetçiğin azim, karalılık aşkı, vatan sevgisi sayesinde emperyalizm ve zihniyeti Çanakkale’nin derin sularına gömülmüştür.
Kuşkusuz Çanakkale bir destandır, eşsizdir, büyüktür. Bu kavramları ayrıcalıklı kılan ise Türk’ün tarihinden gelen bağımsızlık ateşidir. Çanakkale Deniz Zaferi ise dünya durdukça her zaman tarihimizin şeref ve şan sayfalarında yerinde kalacaktır.
 
Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yılını kutluyor, bu uğurda can veren Aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.
 
 
 
 
Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü ve 18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
 
 
"Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir.
 
 
 
Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir. Bizler de bu şuurla, şehitlerimizin emanetine kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizi güçlü bir şekilde geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz sürece inanıyoruz ki, yarınlarımız daha güzel ve daha parlak olacaktır.
 
 
 
Bu vesileyle Çanakkale Zaferimizin 103. yıl dönümünü ve şehitler günümüzü tebrik ediyor, huzur ve güven içerisinde yaşadığımız bu vatan topraklarını bizlere emanet eden aziz şehitlerimize yüce rabbimizden rahmet diliyorum."
 
 
 
BU KUTLU DESTANIN DÜNYADA EŞİ VE BENZERİ YOK
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı  İsmail Akçay  18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü nedeniyle bir  kutlama mesajı yayımladı.
18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’nin tarihimizde bir dönüm noktası olduğunu belirten GTSO Başkanımız İsmail Akçay,  ‘Çanakkale Geçilmez’  diyerek binlerce vatan evladının  en kutsal varlıklarını, canlarını hiç düşünmeden bu vatan toprakları için feda ederek yazdığı bu kutlu destanın ayrıca  dünyada bir eşi ve benzeri olmadığını söyledi.Başkan Akçay mesajında;
‘’18 Mart 1915, bağımsızlığımızı milli karakterimizin değişmez bir parçası olarak bütün dünyaya gösterdiğimiz şanlı destanımızın tarihidir. Bizler hayatımızın her anında, bu vatan için canlarını, mallarını, sağlıklarını feda eyleyen ecdadımızın aziz hatıralarını yaşatmak, emanetlerine sahip çıkmakla mükellefiz. Çanakkale Zaferi’nin genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize borcumuz olduğu kadar, geleceğimizin de teminatıdır. Türk Milleti vatanları uğruna canlarını hiçe sayarak bağımsızlığımızın mimarları olan şehit ve gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacak, onların bizlere bıraktığı kutsal mirasa her zaman sahip çıkacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi saygı, rahmet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz’ ’dedi.
 
 
 
 
 
ÇANAKKALE’DE MUSTAFA KEMAL
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Güzide Uzun mesajında, “Bu savaşın dünya tarihi açısından en önemli sonuçlarından biri Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lideri ortaya çıkarmasıdır. İkinci sonuç Mustafa Kemal önderliğinde Anadolu’da emperyal güçlere karşı verilecek savaşın bir hazırlığı olmasıdır” diyerek gençlere seslendi. Başkan Uzun, “Özellikle sevgili gençlerimizin, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş uygarlığı yakalama hedefini ve Cumhuriyeti kollama ve koruma görevini eksiksiz yerine getirmeleri gerektiğini asla unutmamaları, bu toprağa düşmüş şehitlerimizin anısını yaşatmaları en büyük borçlarıdır.”
105 yıl önce bu topraklarda, Çanakkale’de dünya tarihinde eşi görülmemiş bir savaş yaşanmıştır diyen CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, “O günün emperyalist devletlerinin alışıla gelmiş saldırılarından biriydi Çanakkale savaşları. ‘Haçlı Seferleri’ adı altında yapılan saldırıların gerçekten en amansızı Çanakkale’ye yaptıkları saldırıydı. 
Amaçları İstanbul’u ve Boğazları ele geçirmek ve Osmanlı topraklarını işgal etmekti. Osmanlı topraklarındaki yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip olacaklar ve emperyalist emellerini gerçekleştireceklerdi. Bu savaşın dünya tarihi açısındanen önemli sonuçlarından biri Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lideri ortaya çıkarmasıdır. İkinci sonuç Mustafa Kemal önderliğinde Anadolu’da emperyal güçlere karşı verilecek savaşın bir hazırlığı olmasıdır” dedi. 
 
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’ DÜŞÜNCESİNİ SALDIRGAN DEVLETLERE ÖĞRETMİŞTİR
Türk ulusunun bu savaşta çok korkunç insan kaybı olmuştur. Ancak ‘Çanakkale Geçilmez’ düşüncesini saldırgan devletlere öğretmiştir diyen Başkan Güzide Uzun, “Toplam beşyüz bin insanın hayatını kaybettiği bu savaşta şehidimiz yaklaşık iki yüz elli bin civarındadır. 
Öğretmenler, doktorlar, mühendisler, sanatçılar ve birçok çocuk yaşta insanımızı şehit verdik. Birçok lisemiz yıllarca mezun verememiştir ki bu liselerden biri de Trabzon Lisesi’dir. 
Mustafa Kemal Atatürk, bu savaşta sabah kahvaltısını yapmamış askerlerine; ‘Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum, biz ölünceye kadar yerimize başka kuvvetler, başka komutanlar gelebilir.’ Seslenişi gerçekten dillere destan olacak bir kahramanlığın ve vatanseverliğin ifadesidir.”
 
SİZLER, MEHMETÇİKLERLE YAN YANA, KOYUN KOYUNASINIZ
Nusret Mayın gemisinin, Seyit onbaşıların muhteşem kahramanlıkları tarihler boyunca anlatılmış, daha nice yıllar boyunca da anlatılacaktır diyen Başkan Uzun, “Nice kahramanlarımızın, nice yiğitlerimizin kanını, canını sebil ettiği yerdir Çanakkale. Türk’ün en büyük, en yüce savaşıdır Çanakkale. Türk’ün büyüklüğünü, insanlığını, kahramanlıklarını sergilediği yerdir Çanakkale. Türk Milleti’nin düşmanını kanında boğduğu, kendi kanından doğduğu yerdir Çanakkale. Uzak diyarlardan gelip bizim topraklarımızda can veren gençlere şöyle sesleniyordu Mustafa Kemal, ‘Bu memleketin topraklarında kanını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Onlar bu topraklarda canlarını verdiler ve artık bizim evlatlarımız oldular.’ Hiçbir dünya liderine nasip olmayacak bir merhamet, bir insan sevgisiyle Mustafa Kemal bu sözleri söylemiştir” dedi. 
 
 
GENÇLER, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ÇAĞDAŞ UYGARLIĞI YAKALAMA HEDEFİNİ UNUTMAYIN
Başkan Uzun, “Memleketimizin her karış toprağını kanıyla, canıyla doldurarak yoğuran atalarımıza layık bir millet olabildik mi? Üzülerek belirtmeliyim ki, bu sorunun yanıtı  olumlu değil. Çanakkale’de, Yemen’de, Hicaz’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da bizim için, bu toprakları için can veren atalarımıza layık olamadığımızı üzülerek belirtmeliyim. 
Özellikle sevgili gençlerimizin, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş uygarlığı yakalama hedefini ve Cumhuriyeti kollama ve koruma görevini eksiksiz yerine getirmeleri gerektiğini asla unutmamaları, bu toprağa düşmüş şehitlerimizin anısını yaşatmaları en büyük borçlarıdır” ifadelerini kullandı.
 
 
 
PALANDÖKEN, “VATANIN HER KARIŞ TOPRAĞINDA ŞEHİTLERİMİZİN KANI VAR”
-“KAHRAMAN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ”
-“MİLLETİMİZ ÇANAKKALE’DE EŞİ BENZERİ OLMAYANBİR DESTAN YAZDI”
ANKARA- Çanakkale Zaferi ile tarihte eşi benzeri görülmemiş bir destan yazıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin canı pahasına savaşarak kazandığı bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki en önemli adımdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk milleti, vatanı ve bağımsızlığı uğruna ölümü göze alabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Çanakkale’de vatanımız için canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum” dedi.
 
-“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ DİYEREK DESTAN YAZILDI”
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımlayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Çanakkale Zaferi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk ordusunun yazdığı bir kahramanlık destanıdır. Bundan 103 yıl önce eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza atılarak tüm dünyaya ‘Çanakkale geçilmez!’ denilmiştir. Çanakkale’nin her karış toprağında, ülkenin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine dört bir yanından şehitlerimizin kanı vardır. Mehmetçiklerimiz Çanakkale’de yalnızca silahlı mücadele değil, düşmana verdiği insanlık dersiyle de tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır” diye konuştu.
 
 
-“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ KAZANDI”
Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin birlik ve beraberliğinin simgesi olduğunu söyleyen Palandöken, “Çanakkale Şehitleri asla unutulmayacak, Türk milletinin kalbinde ebediyen yaşayacaklardır.Dünya tarihinin akışını değiştiren bu zafer, Türk milletinin dayanışmasının, birlik ve beraberliğinin de simgesi olmuştur. Ülkemizin huzur ve güvenliği için canlarını feda etmekten kaçınmayan şehitlerimizi ve gazilerimizi 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferinin 103'inci yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının bizlere bıraktığı emanetlerin daima bekçisiyiz” şeklinde konuştu.  
 
 
TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUDRET ÖNEN’DEN  18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümü” nedeniyle bir mesaj yayımladı:
 
Önen mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
“18 Mart 1915 tarihinde tüm Anadolu vatanı korumak için seferber olmuş,canları pahasına savaşta mücadele eden cesur ordumuz ve yüce milletimiz sayesinde “Çanakkale Geçilmez”dedirterek, vatan ve bayrağına sahip çıkmış,dünyaya bu kahramanlık destanını ilan etmiştir.
 
 
 
Bu değerli Zafer ile canlarını feda eden aziz şehitlerimiz,bağımsızlığımıza, kutsal vatanımıza ve bayrağımıza yekvücut sahip çıkmamızın her daim görevimiz olduğunu hatırlatmış her zaman onur ve gurur kaynağı olmuştur.
 
 
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümünü en kalbi duygularımla kutluyor, büyük bir inanç ve azimle ittifak kuvvetlerine karşı koyarak tarihin akışını değiştiren, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü ve gözlerini kırpmadan canlarını feda eden tüm Çanakkale şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, saygı ve şükranla anıyorum.”
 
 
 
ÇANAKKALE ZAFERİ, KURTULUŞ SAVAŞI VE MİLLİ MÜCADELENİN MİLADIDIR. 
Çanakkale, kanla, canla yazılan bir destandır. 
En gelişmiş silahlara, en güçlü donanmaya, imkan ve kabiliyete karşı; vatanı savunma inancı, imanı, cesaret ve kararlılığıyla donanmış Anadolu’nun yiğit evlatları, Çanakkale’de yazdıkları destan ve kazandıkları zaferle milli mücadelenin de fitilini ateşlemişler, mazlum ve mağdur bir milletin neler yapabileceğini bütün dünyaya göstermişlerdir. 
Bugün bu coğrafyada adımızla, vatanımızla, bayrağımız, marşımız ve inançlarımızla, Cumhuriyet ve demokrasimizle yaşıyorsak, bunu o zafere ve savundukları topraklarda mezarsız yatanlara borçluyuz.  
 
Bu gerçeği, gaflet, dalalet, hatta ihanet içinde olanlar değil, sadece vatanseverlik duygusu ve düşüncesi taşıyanlar anlar, anlatır ve savunur.  
 
Çanakkale ile beslenen, kurtuluş savaşıyla güçlenen bu ruhla, bugüne kadar ülkemize yönelen her türlü tehlikeyi bertaraf etmeyi bildik. 
Gene öyle olacak. 
Düşmanın adı ne olursa olsun yeneceğiz.  
Çanakkale geçilmedi, bu milletin genlerindeki Çanakkale ruhu olduğu sürece Türkiye de geçilmeyecektir. 
Çanakkale ve diğer şehitlerimizin mirası kabul ettiğimiz ülkemizi, misaki mili sınırlarımızla, bayrağımızla, İstiklal Marşımızla ve cumhuriyetimizle birlikte ilelebet yaşatacağız. 
 
Çanakkale’yi emperyalist ülkelere geçilmez kılarak tarihin akışını değiştirenleri, 57. Alay Komutanı, Anafartalar kahramanı Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aralarında Giresunluların da bulunduğu bütün şehitlerimizi; dualarla, saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. 
 
Ne Mutlu Türküm diyene…
 
 
 
 
 
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıl Dönümünü Kutlu Olsun
 
Bugün Ulusumuzun emperyalizme karşı savaşında gücünü bütün dünyaya gösterdiği kahramanlıkla dolu 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümü.
19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal 3 Mayıs 1915 saat 19.00’da kuvvetlerine verdiği emirde şöyle der: “Benimle beraber burada muharebe eden bütün askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar yoksun kalmasına neden olacağını hepinize hatırlatırım.” Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından tam 103 yıl önce söylenen bu sözler bir ulusun geleceğini tayin etmiştir.
 Emperyalist devletlere karşı bağımsızlık savaşının temelleri Çanakkale’de atılmıştır. Çanakkale savaşları ve kazanılan zaferler; ulus bilincini ortaya çıkarmıştır. Mustafa Kemal’in cesareti, kararlılığı, askeri dehası ve önderliği ile Türk ulusu, ezilen milletlere emperyalizmin yenilebileceğini göstermiştir. Çanakkale Zaferi; milletin egemenlik ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk ulusunun neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. 
Mustafa Kemal Atatürk’ü dışlayarak Çanakkale Zaferini  “uhrevi” zemine çekmek isteyenler amacına asla ulaşamayacaktır. Emperyalizm ve sömürgeciliğe karşı Çanakkale’de yazılan bağımsızlık destanını yaşatmak ve tarihsel gerçekler ışığında gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevidir. Gerici zihniyetin “18 Mart koca bir yalandır” açıklamalarına inat şanlı tarihimizi anlatmaya, sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Genel Sağlık-İş olarak başta ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için canlarını veren şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor,  Çanakkale muharebeleri süresince cephede ve gerisinde 110.220 yaralı ve 70.939 hastayı tedavi ederek aynı zamanda ordumuzda önemli bulaşıcı bir hastalık çıkmasına mahal vermeyerek sağlık hizmetlerini omuzlayanları minnetle anıyoruz.
 
Zekiye Bacaksız / Genel Sağlık İş Genel Başkanı
 
 
 
 
 
 
 
 
VATANIN KİLİDİ ÇANAKKALE'DE İŞGALCİLERE YOL VERMEYEN MEHMETLERİ,
 
SÜNGÜLERİYLE YAZDIKLARI BÜYÜK DESTANIN 103. YIL DÖNÜMÜNDE
 
SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUZ
 
Türkiye Barolar Birliği tarafından Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümünde bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Birinci Dünya Savaşı, Osmanlının enerji zengini geniş coğrafyasını paylaşmak isteyen emperyalistlerce çıkarılmıştı.
 
İtilaf Devletleri olarak anılan İngiliz, Fransız, Rus bloğunun Hasta Adamın mirasının paylaşımında uzlaşmalarından sonra, savaş dışı kalmamız imkansızdı.
 
1914 Kasımında kendisini büyük paylaşım hengamesinin ortasında bulan Osmanlının son savaşı dört yıl sürecektir.
 
Savaşın ilk aylarında pes eder denilen Osmanlı, Yemen'den Galiçya'ya, Basra'dan Sina'ya, Sarıkamış'tan Çanakkale'ye birbirinden binlerce kilometre uzaklıktaki cephelerde, hasımlarını şaşkına çeviren bir dirençle vuruşur.
 
Savaşın başlarında bağlaşıkların hesabı, deniz gücünden yoksun olduğu için boğazları savunamayacak Türklere denizden yüklenmektir. Güçlü bir donanma ile Çanakkale'nin ardından Marmara geçilerek, payitaht İstanbul düşürülüverecektir!
 
Böylece, Türklerin kolayca saf dışı edilmesine ilaveten Almanlar karşısında zorlanan Çarlık Rusyasına Karadeniz üzerinden yardım ulaştırılarak rahatlatılacaktır.
 
Kağıt üzerinde mükemmel görülen plan, 18 Mart 1915'te Türk Topçusu ve Nusret'in mayınları tarafından Çanakkale Boğazının dibini boylayacaktır!
 
Bağlaşıkların mağrur zırhlılarının utanç verici bozgunundan sonra sıra Gelibolu çıkarmasına gelmiştir.  Plan kağıt üzerinde yine mükemmeldir! Aynı anda birkaç noktadan Gelibolu Yarımadasına çıkılarak Türk tahkimatı dağıtılacak, kara ve denizden İstanbul yolu açılacaktır!
 
25 Nisan'da donanmanın cehennemi ateşinin ardından 5 noktadan karaya çıkan işgal ordusuna yol vermeyen Mehmetler, onları 8 ay boyunca dar bir sahil şeridine adeta kelepçeleyecektir.
 
Karada onları ilk gün, diğer çıkarma noktalarındaki birliklerle beraber Anzak Koyunun yamaçlarında 19. Tümen Komutanı, Kaderin Adamı Yarbay Mustafa Kemal Bey karşılayacaktır!
 
Gelibolu muharebelerinin en kanlı çarpışmalarının cereyan ettiği Mayıs, Ağustos aylarında, Anafartalarda, Conkbayırında, Kemal yerinde, Kocaçimende Mehmetlerin önünde her an Kaderin Adamı vardır.
 
İngiliz Tarihçi Aspinall-Oglander;  Mustafa Kemal'in Gelibolu muharebelerindeki yüksek sevk ve idaresiyle düşman birliklerinin her saldırısını boşa çıkarmasını değerlendirirken;  "Herhangi bir tümen komutanının hareketlerinin yalnız bir vuruşmanın değil, belki bir seferin ve hatta bir ulusun kaderi üzerinde bu derece derin bir tesirde bulunduğunu tarih nadiren kaydetmiştir" demektedir.
 
Gerçekten Çanakkale Muharebeleri, ileride verilecek  Kurtuluş Savaşının komutanlarının kan ve ateş içinde sınandığı, deneyim kazandığı bir yer olması açısından da önemlidir.
 
Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığında Anadolu Onu Anafartalar Kahramanı olarak bağrına basacak ve tereddütsüz ardına düşecektir.
 
İtilaf güçlerinin Çanakkale başarısızlığı neticesi savaş 1918'e kadar uzayacak, Bolşevik İhtilali ile Rusya'da çarlık rejimi yıkılacak, mazlum milletlere Batı emperyalizminin yenilebileceği kanıtlanacaktır. 
 
Vatanın kilidi Çanakkale'de denizden ve karadan işgalcilere yol vermeyen Mehmetleri, süngüleriyle yazdıkları büyük destanın 103. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyoruz.”
 
Türkiye Barolar Birliği daha önce İsmet Görgülü’ye ait “Kurtarıcının Doğduğu Yer Çanakkale” adlı kitabı bastırmış ve Çanakkale Barosu’nun desteğiyle vatandaşlara dağıtmıştı.
 

 

Başkan Çimen: Çanakkale destanın adıdır

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.
Başkan Çimen, Çanakkale zaferinin, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün imkansızlıklara rağmen vatanını korumak için verdiği milli mücadele destanı olduğunu kaydederek, mesajında şu ifadelere yer verdi:
 "Çanakkale Zaferi, bu topraklardaki bin yıllık varlığı kazınmak istenen milletimizin yazdığı en büyük kahramanlık destanlarından biridir. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen, şanlı ecdadımızın şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. 18 Mart 1915 tarihinde 'Çanakkale geçilmez' diye yazılan bu destanla vatan toprağı içinde, kardeşliğin ve ulus olma bilincinin de tohumları atılmıştır. Hepsinden önemlisi Çanakkale Zaferi, vatanı, dini, hürriyeti ve istikbali söz konusu olduğunda Türk Milleti'nin neleri göze alabileceğini, neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermiştir. Tıpkı 103 yıl önce Çanakkale'de olduğu gibi, 15 Temmuz gecesi de en modern silahlar, milletimizin azim, inanç ve kararlılığı karşısında çaresiz kalmıştır. Geçmişte olduğu gibi vatanına sahip çıkan bu aziz millet, kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, 15 Temmuz'da vatanını koruma, demokrasiye ve bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103.yıl dönümü nedeniyle, kutsal vatan topraklarını canları pahasına savunarak bu büyük zaferi milletimize armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanı Av. Celalettin Köse, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Köse, yayınladığı mesajda, “Umudun bittiği yerde imanın, gücün tükendiği yerde azmin, silahın olmadığı yerde yüreğin coştuğu, dünyada eşi benzeri görülmemiş çetin bir savaşa sahne olan, toprağın her zerresinin şehit kanı ile sulandığı, bir toplumun millete dönüştüğü 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Çanakkale Zaferi, Vatanın ve milletin bekası ve mutluluğu için canlarını feda edecek kadar benliklerinden vazgeçmiş yüz binlerce milli kahramanın, ilahi bir mücadele gücü ile milletimizi yüceltme ülküsünün ihtişamlı ve mukaddes bir hatırasıdır. 1915’te bir kez daha görülmüştür ki yeryüzündeki hiçbir silah, hiçbir mekanik güç vatan ve millet sevgisine karşı üstün olamayacaktır. Çanakkale Zaferi, milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin en güçlü nişanesidir. Etnik kökenleri, mezhepleri ne olursa olsun vatanın her köşesinden kopup gelerek düşmanın karşısına dikilen ve ’Çanakkale geçilmez’ diyerek canları pahasına bu toprakları savunan şehitlerimizin aziz hatırası, bugün de millet olma şuurumuzu canlı tutan en büyük ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Aziz milletimizin bağımsız yaşama konusundaki tavizsiz tercihinin izlerini; Çanakkale’nin derin sularında, Conkbayırı ve Anafartalar’ın siperlerinde kefensiz yatanların destansı mücadelesinde görmek ziyadesiyle mümkündür. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için, en zor şartlar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmemiş olan şehitlerimiz; devletimizin varlığının, milletimizin birlik ve beraberliğinin manevi güvencesi olarak sonsuza kadar hatırlanacaktır. Unutulmamalıdır ki, Çanakkale ruhu gönüllerde yaşadıkça ve bunu sahiplenen vatansever şahsiyetler oldukça, geçmişte ve günümüzde başarılmaya çalışılan ayrılıkçı emelleriyle bölücülük kendine yaşam alanı bulamayacaktır. Bu vatanı korumanın bedelini kanla ve canla ödeyen bir millet, bundan sonrada aynı şuurla her türlü saldırıyı geri püskürtecek, terör faaliyetleri ile yapılmak istenen kirli oyunlar bozulacaktır. Şehitlerimizin aziz emanetini ebediyen koruyacak, bu emaneti çok daha yükseklere taşımak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Şehitlerimiz ve onların kahramanlıklarından aldığımız ilhamla ülkemizi şehrimizi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine, kültürüne ve medeniyetine yarışır şekilde geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz.

Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da ,Afrin’de ve bugün yurdun her köşesinde terörle mücadelede görevlerini ifa ederken şehadet şerbetini içen kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Tüm aziz Gümüşhaneli hemşehrilerime selam ve sevgilerimi iletiyorum" ifadelerini kullandı.

 
 
çanakkale deniz zaferi 103. yıl
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trabzonspor Seyit Onbaşı’nın mezarını ziyaret etti
Trabzonspor Seyit Onbaşı’nın mezarını ziyaret etti
Tarihi fırsat kaçtı mı dersiniz?
Tarihi fırsat kaçtı mı dersiniz?