Usta ve Kalfa olmaya hak kazandılar

Kelkit’te bir ilk heyecan

Usta ve Kalfa olmaya hak kazandılar

Kelkit Yaşar ve İrfani Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ilk defa ustalık ve kalfalık sınavları yapıldı

2017 - 2018 Eğitim Öğretim yılından itibaren bünyesinde açılan Mesleki Eğitim Merkezi programı sayesinde artık Kelkit’te mesleki faaliyette bulunan esnaf ve sanatkârlar başka bir yere gitmeden ustalık ve kalfalık sınavlarına girerek usta ve kalfa olmaya hak kazanıyorlar.

Bu kapsamda Kelkit Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın da katkılarıyla Şubat dönemi Kalfalık ve ustalık sınavları Kelkit Yaşar ve İrfani Doğan Meslek Lisesinde gerçekleştirildi. Sınav sonuçlarına göre başarılı olan 21 meslek erbabı vatandaş Kalfa ve iki meslek erbabı vatandaş usta olmaya hak kazandı.

Belge almaya hak kazanan sanatkârların belgeleri Okul Müdürü Yılmaz Çakıcı, Kelkit Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Bingöl, Kelkit Esnaf ve Sanatkârlar Odası Genel Sekreteri Rahmi Uçar, Müdür Başyardımcısı Ahmet Nas ve Mesleki Eğitimden Sorumlu Müdür Yardımcısı Önder Özmen tarafından takdim edildi.

Törende düşüncelerini dile getiren Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İbrahim Bingöl, “Esnaf ve sanatkârlarımız için büyük bir öneme haiz olan bu belgelerin Kelkit’te eğitim öğretim veren bir okulumuz tarafından verilebilmesi hem bizleri hem de esnafımızı ziyadesiyle mutlu etmiştir. Bunun için okul yönetici ve öğretmenlerimize tüm esnafımız adına teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Okul Müdürü Yılmaz Çakıcı’da, “Kelkit’te faaliyette bulunan esnafımıza önemli bir katkıda bulunabilmenin haklı gururunu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra da okulumuzda bu sınavlarımız yapılmaya devam edecektir. Kelkit, Şiran, Köse ve civar bölgelerimizde meslek hayatını sürdüren ve sınav şartlarını taşıyan tüm meslek erbabı vatandaşlarımız, okulumuza sınav dönemlerinde başvuru yaparak belgelerini alabilirler.” dedi belirtti.

Bilindiği üzere kalfalık ve ustalık sınavları Şubat ve Haziran dönemleri olmak üzere yılda iki defa yapılıyor. Kalfalık sınavı için adayların kendi meslek alanlarında sigortalı çalışmış olma şartı bulunuyor. Yine ustalık sınavına başvurabilmek için ise adayların kendi meslek alanlarında en az beş yıl sigorta primlerinin yatmış olması gerekiyor. Yeni dönem başvuruları Nisan ayı içinde başlayacak.

 

Kelkit Yaşar ve İrfani Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yılmaz çakıcı ustalık kalfalık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Poşet ..Market
Poşet ..Market
Nebil Özgentürk:
Nebil Özgentürk: "Hayat, umutsuzluktan umut yaratmaktır"