“Kimse Çanakkale Zaferini küçümseyemez”

TBMM’de Atatürk’e dua polemiği

“Kimse Çanakkale Zaferini küçümseyemez”

CHP Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Çanakkale’de ve hutbelerde Atatürk’e ve 57. alay şehitlerine dua okunmamasına tepki gösterdi 

TBMM’DE ATATÜRK’E DUA POLEMİĞİ  
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü ve şehitler günü nedeniyle TBMM’de yaptığı konuşmada, duasında Atatürk’e yer vermeyen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Ali Erbaş’a tepki gösterdi. Konuşmalarda, dualarda ve hutbelerde, geçen yıl da aynı tavrın gösterildiğini hatırlatan Bektaşoğlu, ‘Atatürk’e duayı çok görenleri Allaha havale ediyorum’ dedikten sonra dua etti. 

“KİMSE ÇANAKKALE ZAFERİNİ KÜÇÜMSEYEMEZ” 
CHP Milletvekili Bektaşoğlu, konuşmasında şunları söyledi: “Çanakkale'yi geçilmez kılarak zaferin kazanılmasında etkin rol oynayan, böylece dinimizi, ezanımızı, bayrağımızı ve vatanımızı kurtaran, 57'nci Alay Komutanı, Anafartalar Kahramanı Atatürk'e ve askerlerine bir duayı çok görenleri kınıyor ve Allah'a havale ediyorum.Bize Çanakkale Zaferi'nin onurunu yaşatan şehitlerimize ve Atatürk'e Allah'tan rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Kimse Çanakkale'yi küçümsemeye ve yok saymaya kalkmasın”.

BAKAN AĞBAL: “SİYASİ POLEMİK ÇIKARMAYALIM”
Söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal ise, “Sayın Bektaşoğlu, hiçbir şekilde Çanakkale'yi yok saymak, küçük görmek kimsenin haddine değil, yani hiçbir şekilde böyle bir şey olması mümkün değil; Hükûmet olarak, parti olarak, hepimiz millet olarak bu konularda duyarlıyız” dedi. Ağbal “burada hepimizin ortak hassasiyeti olan, ortak değerleri olan meseleler üzerinden lütfen siyasi polemikler de çıkarmayalım; onu da özellikle söylemek isterim” diye konuştu.
Bektaşoğlu ise Bakana ‘sadece dua istiyoruz’ diye seslendi. 

“ÇANAKKALE’Yİ KÜÇÜMSEME, ANLAMINDAN UZAKLAŞTIRMA ÇABASI MI?”
Öte yandan Milletvekili Bektaşoğlu, dün ayrıca TBMM Başkanlığı’naverdiği önergede, Başbakan Binali Yıldırım’dan şu soruları yanıtlamasını istedi: 

1 - Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü için hazırladığı hutbelerde ve dualarda, başkanın yaptığı konuşmalarda, zaferin kazanılmasında etkin rol oynayan ve çoğu şehit olan 57. Alay askerleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adı neden kullanılmamıştır? 

2 - Şehitlerimizin aziz hatıralarına saygının bir ifadesi olarak onları ve komutanları Atatürk'ün adını anmayan, ruhuna El Fatiha’yı, rahmet okumayı çok gören bir Diyanet İşleri Başkanı hakkında bir örnek olması, yaptığını onaylamadığınız göstermesi açısından; soruşturma açmayı, görevden almayı düşünüyor musunuz?

3 - Bu ve benzeri tutum ve davranışlar, tarihin akışını değiştiren, kurtuluş savaşı ve milli mücadelenin başlangıç noktası olarak kabul edilen Çanakkale Zaferi’ni küçümseme, anlamından uzaklaştırma çabalarının bir ürünü değil midir?   

 

TÜRKIYE BÜYÜK MILLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın T.C Başbakanı Sayın Binali Yıldırımtarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Bülent Yener Bektaşoğlu

Giresun Milletvekili

 

1-Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü için hazırladığı hutbelerde ve dualarda, başkanın yaptığı konuşmalarda, zaferin kazanılmasında etkin rol oynayan ve çoğu şehit olan 57. Alay askerleri ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün adı neden kullanılmamıştır?

2- Şehitlerimizin aziz hatıralarına saygının bir ifadesi olarak onları ve komutanları Atatürk'ün adını anmayan, ruhuna El Fatiha’yı, rahmet okumayı çok gören bir Diyanet İşleri Başkanı hakkında bir örnek olması, yaptığını onaylamadığınız göstermesi açısından; soruşturma açmayı, görevden almayı düşünüyor musunuz?

3- Bu ve benzeri tutum ve davranışlar, tarihin akışını değiştiren, kurtuluş savaşı ve milli mücadelenin başlangıç noktası olarak kabul edilen Çanakkale Zaferi’ni küçümseme, anlamından uzaklaştırma çabalarının bir ürünü değil midir?

 

bülent yener bektaşoğlu Atatürk TBMM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'dan da öte!
İstanbul'dan da öte!
Başkan Çimen'den sanayi esnafını ziyaret etti
Başkan Çimen'den sanayi esnafını ziyaret etti