Bektaşoğlu THY’yi Başbakan’a şikâyet etti

Bilet fiyatları neden pahalı?

Bektaşoğlu THY’yi Başbakan’a şikâyet etti

“Ordu - Giresun havalimanı’nda uçuş iptalleri, rötarlar yapılıyor, talep olan havalimanlarına sefer sayıları azaltılıyor, yurtdışı direk uçuş yok, bilet fiyatları pahalı tutuluyor”

Ordu - Giresun Havalimanındaki uçuş iptalleri, sık sık yapılan rötarlar ve bilet fiyatlarının yüksek tutulmasına bir tepki de CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu’dan geldi. Bektaşoğlu, TBMM’de konuyla ilgili konuştu ve ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

THY ORDU - GİRESUN HAVALİMANININ GELİŞMESİNİ İSTEMİYOR MU?
Havalimanını, hizmete açıldığından bu yana 1, 5 milyona yakın yolcunun uçuş için kullandığını, bu sayede iki ilin ekonomi, eğitim, sağlık ve iş yaşamının gelişmesine, çeşitlenmesine katkı sağlandığını, bir turizm hareketliliği olduğunu belirten Milletvekili Bektaşoğlu “sanki iki ilin yolcu potansiyelinin çevre illerin havalimanlarına yönlendirilmek istendiği şeklinde yaygın bir kanaat oluşmaktadır.Türk Hava Yolları, son dönemde daha fazla uçuş ve daha çok yolcu taşınmasını hedefleyerek bu gelişimi artırmak istememektedir” dedi. 
Bülent Bektaşoğlu önergesinde, Başbakan Binali Yıldırım’a “THY, Ordu-Giresun Havalimanı’nın uçuş planlaması neye göre yapmaktadır, bunda siyasi yönlendirmeler veya başka niyetler mevcut mudur? Yeni bir düzenleme ne zaman düşünülecektir?” diye sordu.  
Bektaşoğlu, çevre illerdeki havaalanlarından aynı güzergahlara gerçekleşen uçuş planlamalarında değişiklik olmadığını, hatta uçuş sayılarının artırıldığını belirttikten sonra, “ Ordu-Giresun Havalimanında uçuş sınırlamasına gidilmesinin sizce makul ve mantıklı bir gerekçesi var mıdır? Ankara, Antalya, Kıbrıs, İzmir ve İstanbul uçuşlarının iptalinin, sefer sayısının azaltılmasının, ya da aktarmalı hale getirilmesinin nedeni nedir” dedi. 

“BİLET FİYATLARI NEDEN PAHALI” 
Havalimanın uluslararası statüde olduğu halde yurtdışına direk uçuş yapılmamasını da eleştiren CHP Milletvekili, Başbakan Yıldırım’a önergesinde şu soruları yöneltti:
-Ordu-Giresun Havalimanı’ndan gerçekleşen uçuşların bilet fiyatları neye göre belirlenmektedir, kısa mesafelerdeki pahalılığın nedeni nedir, fiyatların düşürülmesi veya en azından çevre illerin düzeyine indirilmesi söz konusu mudur? 
-Ulaşım hakkı Anayasa güvencesi altındadır ilkesine THY, Ordu-Giresun Havalimanı için ne kadar uymaktadır?
-Bu şekilde yapılan haksız ve iki ile birden zarar veren uygulamaları tespit etmek, ortadan kaldırmak, havalimanın varsa fiziki, teknik eksiklerini gidermek içinbir araştırma, soruşturma veya inceleme yapacak mısınız?   

 

 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımızın T.C Başbakanı Sayın Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğini arz ederim.

                                                                                            Bülent Yener Bektaşoğlu

                                                                                                Giresun Milletvekili

 

 

22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılan ve bugüne kadar 1, 5  milyona yakın yolcunun uçuş için kullandığı Ordu-Giresun Havalimanı, ulaşım kolaylığının yanı sıra, 2 yıl içinde iki ilin ekonomi, eğitim, sağlık ve iş yaşamının gelişmesine, çeşitlenmesine, hissedilir bir turizm hareketliliğine katkı sunmuştur.

Ancak Türk Hava Yolları, son dönemdedaha fazla uçuş ve daha çok yolcu taşınmasını hedefleyerek bugelişimi artırmak istememektedir. Hatta hizmet kalitesini düşürerek, rötarları artırarak, talep olan güzergahlara uçuş iptalleri yaparak ve hepsinden önemlisi bilet fiyatlarını diğer havalimanlarına göre,yüksek tutarak adeta engelleyici bir tutum içindedir.  Sanki iki ilin yolcu potansiyelinin çevre illerin havalimanlarına yönlendirilmek istendiği şeklinde yaygın bir kanaat oluşmaktadır.

Bu konuya ve iddialar ilişkin olarak;

1-Ordu-Giresun Havalimanı’ndan tam dolulukla gerçekleşen ve giderek talepleri artan; Ankara, Antalya, Kıbrıs, İzmir ve İstanbul uçuşlarının iptalinin, sefer sayısının azaltılmasının, ya da aktarmalı hale getirilmesinin nedeni nedir? 

2-Çevre illerdeki havaalanlarından aynı güzergahlara gerçekleşen uçuş planlamalarında değişiklik olmazken, hatta uçuş sayıları artırılırken, Ordu-Giresun Havalimanında uçuş sınırlamasına gidilmesinin sizce makul ve mantıklı bir gerekçesi var mıdır?

3- Uluslararası havalimanı statüsündeki Ordu-Giresun Havalimanından hiçbir dış ülkeye, örneğin Almanya’ya direkt uçuşların olmamasını, karşılıklı uçuşlar yapılamamasını THY yönetimi nasıl açıklayacaktır?

4-- THY, Ordu-Giresun Havalimanı’nın uçuş planlaması neye göre yapılmaktadır, bunda siyasi yönlendirmeler veya başka niyetler mevcut mudur? Yeni bir düzenleme ne zaman düşünülecektir?

5- Ordu-Giresun Havalimanı’ndan gerçekleşen uçuşların bilet fiyatları neye göre belirlenmektedir, kısa mesafelerdeki pahalılığın nedeni nedir, fiyatların düşürülmesi veya en azından çevre illerin düzeyine indirilmesi söz konusu mudur?

6-Ulaşım hakkı Anayasa güvencesi altındadır ilkesine THY, Ordu-Giresun Havalimanı için ne kadar uymaktadır?

7-Bu şekilde yapılan haksız ve iki ile birden zarar veren uygulamaları tespit etmek, ortadan kaldırmak, havalimanın varsa fiziki, teknik eksiklerini gidermek  için  bir araştırma, soruşturma veya inceleme yapacak mısınız?  

 

 

 

bülent yener bektaşoğlu chp ordu - giresun thy başbakan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mansur Yavaş neden mi önde?
Mansur Yavaş neden mi önde?
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi