Bursa organ bağışında umut oldu

Sağlık haberciliğinde insani etik

Bursa organ bağışında umut oldu
Advert

Basın İlan Kurumu (BİK) Bursa Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC), İŞKUR ve KOSGEB proje ortaklığı ile 12 Mart’ta Merinos Atatük Kongre ve Kültür Merkezi (MKKM) Koza Salonda başlayan ‘Yeni Nesil Gazetecilik’ eğitimlerinin son konuğu Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan oldu.
Dr. Özcan Akan basın mensubu adaylarına ‘Sağlık Muhabirliği’nin önem ve hassasiyeti konusunda bilgiler verdi. 

SAĞLIK HABERCİLİĞİNDE İNSANİ ETİK 
Konuşmasında insan sağlığının her şeyden önemli olduğuna vurgu yapan Özcan Akan, “Örneğin bir trafik kazası oluyor ve muhabir arkadaşımız görevini en iyi yapmak düşüncesi ile kazazedenin kanlı ya da uygunsuz fotoğrafını çekmek istiyor. Bir başka örnek ise uyuşturucu kullanmış ve krize girmiş bir gencimizin fotoğraf karesi paylaşılıyor. 
Oysaki sizlerin gazeteci olmaktan önce insani etiklere riayet etmek gibi bir hassasiyetiniz olmalıdır. Öyle ki o gencin ya da o kazazedenin ailesi bu fotoğrafları gördüğünde, acıları mislince katlanacaktır. Haberi, kişileri bu bağlamda deşifre etmeyecek görseller kullanarak verebilme ayrıcalığına sahipsiniz” dedi.

ORGAN BAĞIŞI İLE HAYAT VER
Türkiye’de son yıllarda sağlık alanında yapılan iyileştirmelere değinen Akan, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü olarak; kanserle mücadele, evde sağlık hizmetleri, tütünsüz bir dünya, meme kanserinde erken teşhis, 112 acil hattının doğru kullanımı gibi, hayata geçirilen projeleri paylaştığı konuşmasında, Bursa’nın organ bağışı konusunda geldiği noktayı anlattı. 
Bağışlanan her organ hayata tutunan bir candır mesajı veren Dr Özcan Akan,  3-9 Kasım tarihlerinin Organ ve Doku Bağışı Haftası olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi. ‘Tedavisi sadece başka bir organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku bekleyen hastaların sayısı her gün artmaktadır. Bu insanlar her gün bir ümit diyerek yaşamlarını sürdürmektedirler. 
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü olarak bizler, bu alanda yaptığımız çalışmalarla, organ bağışı konusunda Türkiye’de ilk sıraya yükselmeyi başardık. 2012 yılından bu güne lider durumdayız. 


2009 yılında 1.8 pmp (nüfus başına kadavra donör sayısı) ile başlayan süreç , 2014 te 10.50 pmp ye yükseldi. 2016 yılında 22 pmp rakamını yakalayarak uluslararası bir başarıya imza attık. Dünya genelinde ise dördüncüyüz. 
Bu bağlamda yapılan çalışmalar kapsamında, Bakanlığımızın destekleriyle tüm kamu-kurum ve kuruluşlara ziyaretlerde bulunduk ve farkındalık oluşturmak için toplantılar organize ettik. 
Yanı sıra toplumun bu konuda ki hassasiyetini bildiğimiz için konunun ‘dini’ boyutunu da liyakat sahibi kişilerden öğrenerek bunu insanımıza aktardık. Bu süreçte medyamız,  her daim yaptıkları haberlerle yanımızda yer aldı ve bizlere destek oldu.”
Geçtiğimiz günlerde ülkede infial yaratan, hastanenin yoğun bakımı ünitesinde yatan yaşlı bir hastanın hemşireler tarafından aşağılandığı görüntülerle ilgili olarak bir basın mensubunun sorusunu da cevaplayan Dr. Özcan Akan konu ile alakalı şunları söyledi. “Maalesef her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzün içinde de çürükler olabiliyor. Böyle bir konuda affetmek mümkün olamaz. Son derece büyük bir utançtır. Gereği yetkili birimlerce yapılmıştır. Ben kendi adıma böyle bir durumda asla müsamaha göstermem. Talihsiz olayın akabinde hastanelerimizin yoğun bakım ünitelerinde görev yapan personel ve görev tanımları ile ilgili daha büyük titizlikle çalıştık.” 

İLETİŞİMCİLERE İSTİHDAM DESTEĞİ
Basın İlan Kurumu Bursa İl Müdürü Osman Başeğmez’in proje liderliği ile sektöre nitelikli eleman yetiştirmeyi hedefleyen, bu yıl ikincisi düzenlenen Yeni Nesil Gazetecilik eğitiminde, İletişim Fakültesi onaylı müfredatta ‘Haber Toplama, Yazma ve İçerik Oluşturma Teknikleri, Adliye Haberciliği, Ekonomi Muhabirliği, Habercilik Hukuku, Toplum Medya İlişkileri, Basın Tarihi ve Kitle İletişim Kuramları, Sosyal Medyanın Aktif Kullanımı, Fotoğrafın Haber Değer Etmenleri’ gibi  13 farklı ders başlığı ile gazeteci adaylarına pratik ve teorik bilgiler verildi. Türkiye’de basın kuruluşlarında görev yapan başarılı gazeteciler sektörel deneyimlerini aktardı ve akademisyenler teknik bilgiler verdi.
Eğitim programı sonunda katılımcılar, İŞKUR desteği alarak gazetelerin fikir işçisi kadrolarında yer alabilecek. Sağlık sigortaları İŞKUR tarafından ödenecek ve çalıştığı kurumlar KOSGEB’ten hibe desteği alabilecekler.
Program sonunda BİK Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez tarafından, Dr. Özcan Akan’a Bursa Plaket Hatıra Ormanı Bir Adet Çam Fidanı Dikme Sertifikası takdim edildi.


Haber: Fatmanur Beken

dr. özcan akan bursa il sağlık müdürü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'a moralli gideceğiz
Haziran'a moralli gideceğiz
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray