1960'dan 2018'e

Bu ülke çok partili demokrasiye geçtiği günlerden bu tarafa zorlu dönemlerle karşı karşıya kaldı

1960'dan 2018'e

Bu ülke çok partili demokrasiye geçtiği günlerden bu tarafa zorlu dönemlerle karşı karşıya kaldı. Bu süreçler ülke ekonomisi başta olmak üzere her daim derin izler bıraktı.

Kaybeden ise ülke halkı oldu. Yine bu kriz ve zorlu süreçlerin baş aktörleri ise bir türlü uzlaşmaya yanaşmayan siyasiler olarak tarihe geçti. Birbirlerini acımasızca eleştiren liderler, coğrafyasında bir türlü istediği istikrarı yakalayamayan Türkiye’nin önünü açamadılar.

2002 yılında bambaşka bir demokrasi ve yaşam hakkı ile siyaset anlayışı sözü vererek tam 15 yıldır tek başına iktidar olan AK Parti’de geçmişte yapılan pek çok hatalardan bir türlü ders çıkartamadı.

Ekonomiden gelen kötü sinyaller, coğrafyamızda cereyan eden savaş, terör, dünya ülkeleriyle artan gerilim ve hepsinden öte yine istikrar arayan ülke Türkiye denkleminde bir 2019 süreci daha tüm hızıyla başdöndürücü şekliyle devam ediyor.

Önce Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler daha sonra yapılacak milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile 2018’den çok daha hareketli ve kimi olası gelişmelere gebe bu dönemde her zaman olduğu gibi yine, yeni, yeniden siyasetçiler en ön tarafta..

Adalet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Karahan'da işte bu gelişmeleri dikkatle takp eden siyasetçilerden. Karahan, liderlerden çıkan anti sembol tepkilerini şu şekilde yorumluyor:
 

‘Herkes seçim barajını yüzde 10 olarak biliyor ancak aslında yüzde elli artı bir değil mi? İktidar kanadına bakalım, 15 yılık devri iktidarında ekonomi yerlerde sürükleniyor. Kötü sinyaller geliyor. Bir gerileme süreci yaşadığını da gayet iyi biliyor. Muhalefet ise henüz yüzde ellibir’i geçecek bir siyaset üretmedi. Bu ne demektir? İktidar koalisyon dönemleri bitti dese de MHP’ye can simidi olarak sarıldı baraj altı denilen MHP’de AKP’ye. Her siyaset karşı tarafın oyuna muhtaç artık ideolojileri partiler değil oy'a muhtaç liderler savunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan Mersin’de kurt kafası işareti yaparak milliyetçi muhafazakâr tabana seslenirken muhalefette geçmiş dönemde asla yan yana gelemeyeceği sembol ve işaretlerin tabanına sempati gösterek yanına çekmeye çalıştığı görülüyor. Aslında liderlerden istemeden oldu amalı fakatlı sözcükler gelse de gerçek bu. İttifaksız bir cumhurbaşkanı koltuğu mümkün görünmüyor’ dedi.

 

yaşar karahan siyasi liderler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mansur Yavaş neden mi önde?
Mansur Yavaş neden mi önde?
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi