Süleymaniye ruhu

Akın Demir / Saadet Partisi Gümüşhane İl Başkanı

Süleymaniye ruhu

Gümüşhane’mizin ve ülkemizin en önemli sorunu kardeşlik hukukunun gözetilememesidir. Biz buna Süleymaniye ruhunun da kaybedilmesi de diyebiliriz. Niçin Süleymaniye ruhu diyoruz. 

Çünkü Süleymaniye ruhu ile bir asır Gümüşhanemizin en güzel semtinde rumu, ermenisi, müslümanı kardeşçe yaşamış kız almış kız vermiş düğün derneğini birlikte kutlamış; cenazesinin hüznünü ise yine birlikte omuzlamıştır.

Birlikte aynı havayı teneffüs eden, aynı ekmeği paylaşan bu milletin evlatları aynı sokağı adımlayan bu şehrin insanları bugün gelinen aşamada çok farklı bir tavrı yaşamaktadır. Bu durum karşısında sesizliğe bürünemeyiz. 

Yeni Devlet Hastane İnşaatından tutun Süleymaniye Kayak Merkezi Projesine kadar şehrimizin önünde bekleyen birçok meseleden daha hayati bir mesele ile karşıkarşıya kaldığımızın farkında olmalıyız.

Bu sorun ile karşı karşıya gelinmesinin en önemli sebebi siyasilerin takınmış oldukları tavırlardır. Bu tavırlar maalesef seçmene halka yansımakta halkın da bu gergin ortamın tesiri ile olumsuz tavır takındığına şahit olmaktayız.

Siyasi partiler anayasanın ve yasaların hukusal düzenlemesi ile hayatiyet kazanan ve ülke yönetimi için programları olan siyasi oluşumlardır. Lakin son dönemlerde bu yaklaşımdan gittikçe uzaklaşıldığına ve sanki ülke yönetimi için bir biri ile yarışan rakip halinde olan siyasi partiler hasım haline gelmiştir. 

Siyasi partiler birbirinin hasmı değil rakibidir. Bu ülkeye daha iyi hizmet edebilmek için yarışan siyasi oluşumlardır. Hiçbir siyasi oluşum bu devletin sahibi değildir. Sadece bir süreliğine iktidarda olan veya yönetim merciinde olan bir kuruluşlardır. Bugüne kadar devlet yönetimine onlarca parti gelmiştir. Bütün siyasi partiler seçim ile geldiği gibi yine seçim ile gitmiştir. Yani milli irade ne yönde olmuşsa o yönde iktidar şekillenmiştir. 

Lakin hiçbir anlayış, oluşum kendini devletin yerine koyamaz, koymamalıdır. Ya bendensin ya değildisin. Ya vatanseversin ya hainsin gibi keskin söylemler halkın içine nifak sokmakta ve milli birliğimizi kardeşliğimizi yerle yeksan etmektedir.

Bugün enfazla ihtiyaç duyduğumuz husus kardeşliktir, milli birliktir, süleymaniye ruhudur. Atalarımız dün bu topraklarda farklı inançta olanlarla komşuluk hukuku içinde kardeşçe yaşamış ise bizler bugün aynı inancın evlatları olarak sadece siyasi düşüncemiz veya refleksimiz faklı diye hasım kesiliyorsak tehlike çanları bizim için çalmaktadır.

İstiklal şairimiz Akif’in ifadesi ile ‘Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez; 
Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.’ Tefrikya yol açacak söylemlerden uzak durmalıyız. Kardeşlik hukukunu gözetmeliyiz. Hangi partiden siyasi düşünceden olursa olsun bu ülkenin vatandaşı olduğumuzu, bu milletin evlatları olduğumuzu unutmayalım. Gelin şuculuğu buculuğu bir kenara bırakalım. Bir asır önce Süleymaniye de nükseden kardeşliğimizi yeniden ihya edelim. 

akın demir süleymaniye ruhu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'dan da öte!
İstanbul'dan da öte!
Başkan Çimen'den sanayi esnafını ziyaret etti
Başkan Çimen'den sanayi esnafını ziyaret etti