Ali Günday'lar bitmez, bitiremezler

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığından açıklama

Ali Günday'lar bitmez, bitiremezler

Cumhuriyet Halk Partisi, Avukatlar Günü nedeniyle görevi başında katledilen Gümüşhane -  Bayburt Barosu Başkanı Ali Günday’ın mezarını ziyaret etti.
Merhum Ali Günday'ın eşi Türkan Günday, Merkez İlçe Başkanı Tekin Saraçoğlu, İl Kadın Kolları Başkanı Belgin Tungul Çakır ve partililerin yer aldığı ziyaret sonrası bir açıklamada bulunuldu..

CHP İl Başkanlığından yapılan açıklama şöyle:
Atatürk'ün öncülüğünde kurulan Türkiye Cumhuriyeti; dünyada yaşanan değişimlere açık, evrensel değerleri özümseyebilecek yapıda, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmayı her alanda sürdüren demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Hukuk devleti kavramı adaletin eşit dağıtılması gerektiğini ifade eder. Yargı bağımsızlığı, demokratik ve laik sistemin temel taşlarından biridir.

Yargının bağımsız olmasındaki en önemli unsurlardan birisi savunma hakkıdır. Savunma hakkının uygulayıcısı olan avukatlık müessesesi ise çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz bir öğesidir.

Temel hakların öncelikli olanlarından olan savunma hakkını kullanan avukatlarımız, adaletin sağlanmasında ve toplumsal ilişkilerde karşılaşılan sorunların giderilmesinde çok önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Son dönemde adalet ve hukuk alanında ülkece yaşamakta olduğumuz sıkıntılar, OHAL dolayısıyla savunma hakkına getirilen kısıtlamalar, Atatürk'e ve cumhuriyete sahip çıkmaya çalışan baroların ve barolar birliğinin hedef alınıyor olması, hak, hukuk ve adalet arayışında sıkıntıları iyice büyütmektedir.

 Maalesef resmi rakamlara göre toplumda adalete güvende ciddi azalma görülmektedir.

Ama biz hukuka, hukukun üstünlüğüne, tarafsız ve bağımsız yargı beklentimize ve adalete olan inancımıza sahip çıkmak, adalet arayışımızı savunmak ve hukuka olan inancımızı korumak istiyoruz.

 Kamu vicdanının ve adaletin yerine getirilmesi işlevinde ulvi bir görev üstlenen tüm avukatlarımızın Avukatlar Günü'nü kutluyor, başta Gümüşhane Baro başkanı iken alçakça katledilen Av. Ali Günday olmak üzere; Cumhuriyet ve onun kazanımlarını, hukukun üstünlüğünü, demokrasi ve özgürlüklerimizi savunurken hayatlarını kaybeden tüm avukatlarımızı rahmetle ve minnetle anıyor, görevlerini her türlü zorluğa rağmen sürdüren tüm avukatlarımıza başarı dileklerimizle sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz." 

 

chp il başkanlığı tekin saraçoğlu av. ali günday
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mansur Yavaş neden mi önde?
Mansur Yavaş neden mi önde?
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi
Toplu Taşımada Sağlıklı Kalma Rehberi