23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram Kutlu Olsun

Türkiye Büyük Millet Meclisi 98 yaşında. Atatürk bu bayramı tüm çocuklara hediye etti

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram Kutlu Olsun
Advert

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 98. yıldnümü. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ebedi komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bu bayram her yıl coşku ile kutlanıyor.. TBMM'nin aynı zamanda açıldığı gün de olan 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlık ateşinin yakıldığı kilometre taşlarının başlangıcı olarak biliniyor. İşte günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar..

 

Vali Okay Memiş’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladıkları mesajları
 
“Türk milletinin ulusal egemenliğini tescilleyen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan 1920, tarihte eşine az rastlanır bir bağımsızlık mücadelesi veren Aziz Milletimizin iradesinin vücut bulduğu ve “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” ilkesi doğrultusunda millet egemenliğine dayalı Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı gün olmuştur.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen ve dünyadaki tek evrensel çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla ve gururla kutladığımız bugün, meclisimizin ilk başkanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza verdiği önemi ve güveni göstermekte, modern Türkiye’nin çocukların omuzunda yükseleceğine işaret etmektedir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, Birinci Meclis’te görev yapan tüm milletvekillerimizi ve bu cennet vatan için canlarını seve seve feda eden tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, savaş ve şiddetten arınmış bir dünyanın kurulması temennisiyle, çocuklarımızın tüm dünya çocukları ile birlikte kutladıkları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyorum.”

 

Başkan Çimen'den 23 Nisan mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.
Başkan Çimen, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 98'inci kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın müstesna gün olduğunu belirtti. 
TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile tüm şehit ve gazileri rahmet ve minnetle yad eden Başkan Çimen, "'Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir' şiarıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatan Türk milleti, tüm imkansızlıklara rağmen ayağına pranga vurulmasına izin vermeyerek, o çetin mücadeleyi zaferle neticelendirdi. Milli iradenin tecelligahı, İstiklal Harbi'nin karargahı TBMM, aynı zamanda bağımsızlığın da sembolüdür. İşte bu anlayışla bizler de milli iradeye musallat olan güçleri bertaraf etmenin, çocuklarımıza daha huzurlu ve güvenli bir gelecek bırakmanın mücadelesini veriyoruz. 23 Nisan ayrıca demokrasinin, milli iradenin ve millet egemenliğinin en bariz göstergesidir. Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir, daha müreffeh, daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağız. Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 96. yıl dönümünde, tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 23 Nisan 1920’de açılan meclisimizin ilk başkanı, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını tazimle yad ediyorum."

 

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı  Devlet Bahçeli’nin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı mesajı 
Türkiye Büyük Millet Meclisi 98 yıl önce muazzam ve muhterem bir iradenin mahsulü olarak Ankara’nın Ulus Semtinde tek katlı taş binada dualarla ve büyük umutlarla açılmıştı.
Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin tam bağımsız yaşama iradesinden doğmuş, esaret ve ezikliğe meydan okuyan tarihi vakarından bir güneş gibi parlamıştı.
Hiç şüphe yoktur ki, Büyük Millet Meclisi milletimizin tüm haslet, hasret, hatıra, haysiyet ve hedeflerinin bileşkesi, billurlaşmış fikriyatıdır.
Ordular hazırlayıp ordular yöneten, çöken bir imparatorluğun enkazı üzerinde devlet kuran, zalimlere karşı mazlumların sığınak ve sözcüsü olan Büyük Millet Meclisi aynı zamanda kahraman, aynı zamanda Gazi, aynı zamanda milli iradenin tecelli ettiği şeref ve onur mekanıdır.
23 Nisan 1920’de Meclisimizin açılmasıyla çıkan sonuç;
Yaklaşık iki asrı bulan elem ve çile dolu geri çekilmenin son bulacağının,
Anadolu coğrafyasında sonsuza kadar yaşayacağımızın,
Vatanımızı sonuna kadar koruyacağımızın,
Akıl, sabır, strateji, hesap, irade, iman ve süngü ile birleşen bir mücadele ile Türklüğün makus talihini döndüreceğimizin bütün cihana kahramanca ilan ve ilamıdır.
Bu itibarla, Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, milletler ve medeniyetler çekişmesinin acımasızca sürdüğü bir dönemde;
Türk milletinin tam bir mutabakatla, milli kimlikte ve milli hedeflerde buluşmasının,
Yıllardır süren kayıpların çöküntüsünü ve moral bozukluğunu atarak güç toplamasının,
Teslimiyet ve tavizlere son verip silkinerek doğrulmasının,
Silahla verilen bir mücadelede bile milli mutabakatla sağlanan meşruiyetin nirengi ve dönüm noktasıdır.
Nitekim Büyük Millet Meclisi, kutlu varlığıyla ve tarihi haklarıyla oynanmayı reddeden Türk milletinin topyekun ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir.
Bu nedenle ne kadar övünsek azdır, yetersizdir.
Bir başka yönüyle 23 Nisan 1920, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi ve hukuki alt yapısının hazırlandığı bir dönemin de miladıdır.
Bu haliyle İlk Meclis, o dönemde de kademe kademe tahkim, tesis ve temin edilen Cumhur İttifakı’nın kıvancı, ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesi, kuruluş şaheseridir.
İlk Meclis vatan kurtarmış, devlet kurmuştur.
Erken seçim kararının alınmasıyla birlikte son günlerine yaklaşan 26’ncı Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi de, İlk Meclis’in emanet ve şerefine korkusuzca sahip çıkarak, 15 Temmuz 2016’da hain FETÖ işgalini durdurmuş, bu haliyle ikinci defa vatan kurtarıcılığı unvanına layık olmuştur.
TBMM, 15 Temmuz’da bir kez daha Gazilik unvanını teyit etmiştir.
Bu kapsamda İlk Meclis’in muhterem azalarıyla 26’ncı Dönem TBMM’nin saygın üyeleri Türk tarihi açısından asla unutulmayacak hizmet ve mücadelelere imza atmışlardır.
Ancak Gazi Meclis’in hür iradesini, 98 yıllık izzetini, ikbal arayışlarıyla, dahası hülle ve hile yoluyla karalamaya, karartmaya çalışan siyasi düşükler milletimizin demokratik kazanımlarına kast etmenin cezai karşılığını da kuşkusuz sandıkta göreceklerdir.
Demokrasi nutku atanların, ilkeli ittifaktan bahsedenlerin ayak ve siyasi oyunlara heves etmeleri tam bir çatırdama, tam bir siyasi çürüme halidir.
23 Nisan 1920’de demokrasi ve millet egemenliği tarihsel sahnesine tam olarak çıkmıştır.
Demokrasi ve millet egemenliği ancak bu değerlere hürmet ve riayet etmesini bilen milletin ahlaklı temsilcileri vasıtasıyla anlam ve kalıcılığını ebediyen bulacaktır.
Dünyanın o zamanki siyasi ve toplumsal ikliminde Meclisimiz taşıdığı eşsiz ve emsalsiz özellikleriyle hem insanlık için örnek, hem de Türk tarihi açısından ibret, ilham ve ihtiram vesikasıdır.
Unutmayalım ki, hakimiyet havzalarımızdan birer birer çekildiğimiz vahim ve ıstırap dolu tablo içinde, Türk milletinin o dönemdeki en son, en etkili hamlesinin adı Büyük Millet Meclisi’dir.
Nihayetinde TBMM; Türk milliyetçiliğinin, millet ve vatan sevdasının millet iradesiyle buluşması, ayrılmamak üzere birleşmesidir.
23 Nisan 1920'nin aziz hatıralarını aramak ve anlamak için çok uzaklara gitmeye gerek yoktur.
19 Mayıs ruhunda tecelli etmiş yüksek ülkülerde,
İsli gaz lambalarının ışığında kaleme alınan kararlarda,
Ardı arkası gelmeyen sararmış telgraflarda,
Heyecanla toplanılan kongre salonlarında,
Asker götüren katarların loş vagonlarında,
Mermi taşıyan kağnıların gıcırtılı tekerleklerinde, gaile dolu teknelerinde,
Mekteplerden getirilen ve uykusuz gecelerle geçen sıralarda,
Nihai olarak şehadetlerle dolu vatan topraklarında, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni canlı bir şekilde görmek, anlamak, tanımak mümkündür, her vicdan sahibi için de şeref konusudur.
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle TBMM daha da etkinlik kazanmış, asıl fonksiyonuna tam olarak kavuşmuş, denge ve denetleme vasfı tescillenmiştir.
İlaveten kuvvetler ayrımı netleşmiş, kesinleşmiştir.
TBMM, Türk milletinin alın teri, göz nuru, cepheden cepheye verdiği kurtuluş mücadelesinin ilelebet yaşayacak iradesinin mümtaz bir tecelligahıdır.
Gazi Meclis artık daha güçlü, gerçek işlev ve tarihi mirasına daha da sahip bir mevkie erişmiştir.
Büyük Millet Meclisinin açılması, aziz milletimizin varlığına ve bekasına yönelmiş dayatmalar karşısında neleri göze alıp, neleri başarabileceğinin de imrenilecek bir numunesini teşkil etmiştir.
Gerek Büyük Millet Meclisi'nin açılış destanı ve şartları, gerekse sonradan yaşanan siyasi, sosyal gelişmelerin tamamı; milletimizi küçümseyen, onuruna ve mukaddesatına el ve dil uzatmaya yeltenen, gücünü sınamaya kalkışan odakları nasıl bir akıbetin beklediğini anlamaları açısından da tarihi ihtar belgesi olmuştur.
Bu nedenle, Millet Meclisimizin açılması ile başlayan sürecin manasını ayrıntıları ile bilmenin, devlet ve millet hayatımızda yeniden karşımıza çıkan benzer tehditlerin ve tehlikelerin doğru anlaşılması bakımından çok önemli olduğuna inanıyorum.
En karamsar ortamda, en müşkül anlarda bile Türk milletine gücü yetmeyenlerin, bugün yeni macera ve melun yollarla şanslarını bir kez daha denemeye kalkışmaları bu açıdan beyhude bir gayret olacaktır.
TBMM görevinin başındadır, açıktır, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalpgahı, Türk milletinin ta kendisidir.
İnanıyorum ki, 27’nci Dönem TBMM aynı hissiyat ve görev şuuruyla tarihi ve milli görevini tam ve eksiksiz yerine getirecektir.
Bu düşüncelerle Gazi Meclisimizin 98’nci açılış yıldönümünü saygıyla kutluyor, aziz milletime esenlikler ve selamet dolu yıllar diliyorum.
Bu vesileyle bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bize emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İlk Meclis’in tüm mebuslarını, kurucu kahramanları ve vatanımızın bekası için canlarını seve seve veren muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Gümüşhane Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Tahsin Söğüt’ün 23 Nisan Mesajı
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına hediye ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, çocukların bayram edebileceği bir dünya için, kardeşlik, birlik ve beraberlik için  el ele verelim.
 
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 98. kuruluş yıldönümünü, tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum. Çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına  armağan edilen bu özel bayramda güçlü yarınlar için herkesin el ele vermesi gerekmektedir.

Her zaman olduğu gibi büyük Türk Milleti olarak birlik ve beraberliğimizi koruyup, vatan toprakları için üstün mücadeleler vererek, bağımsızlığımıza ve özgürlüğümüze sahip çıkmalıyız. 

23 Nisan’ı çocuklara armağan eden ilk Meclis, vatan sevgisinin, fedakârlığın, bağımsızlığın, birlik ve beraberliğin timsali olmuştur. Aynı ruh ve heyecan ile bugün de çocukların bayram edebileceği bir dünya için ele ele vermeliyiz.  Bizler, çocuklarımızın gözlerindeki ışıltıdan aldığımız güç ile yarınları inşa ediyoruz. Bu vesileyle tüm çocuklarımızın bayramını tebrik ediyorum.

Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şu ifadelere yer vedi:

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluş yıldönümü olan bugün, milletimizin tarihinin en parlak sayfalarından birisi olarak tarihte yerini almıştır.23 Nisan'ın aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanması ülkemizin çocuklarına verdiği değeri simgelemesi bakımından son derece anlamlıdır. 23 Nisan 1920 Türk Milleti'nin, bağımsızlığına kast eden düşmanlara karşı, tarihin şahitliğinde meydan okuması ve cumhuriyetin ilanı ile sonuçlanarak muhteşem zaferin müjdelendiği bir dönüm noktası olmuştur.

TBMM istiklal mücadelesinin sürdürüldüğü en zorlu, en buhranlı günlerde doğan milli birliğin, milli mutabakatın, milli egemenliğin en somut tecellisidir. Meclisimiz, geçmişte nasıl ki ülkemizin istiklalini sağlamış ve istikbalini yeşertmişse bugünden sonra da milletimizin en büyük umut kaynağı olarak geleceğe güvenle bakmamızı sağlayarak yarınlarımızı güçlendirmeye devam edecektir.

Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98.  yıldönümünde sevgi dolu yürekleriyle bu güne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ediyor, saygılar sunuyorum."

Gümrükçüoğlu’nda 23 Nisan Mesajı 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" dolayısıyla mesaj yayımladı. 
Gümrükçüoğlu, mesajında, 23 Nisan'ın Türk  Milletin bağımsızlık meşalesini alevlendiren önemli adımlarından biri olduğunu belirtti. 
23 Nisan 1920'nin vatanın dört bir tarafının işgal edildiği, milletin yok olmanın eşiğine geldiği hayati bir dönemde, Türk milletinin yeniden dirilişinin, silkinişinin ve şahlanışının timsali olduğunu dile getiren Gümrükçüoğlu, şunları kaydetti. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir şiarıyla Kurtuluş Savaşı'nı başlatan Türk milletinin, tüm imkansızlıklara rağmen ayağına pranga vurulmasına izin vermediğini, o çetin mücadeleyi zaferle neticelendirdiğini göstermiştir.  Bir millet ve devlet olarak yeniden tarih sahnesine çıkma yolunda önemli kararlar alan, en önemlisi de millet egemenliğini esas alarak kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, bugün 98. yaşına girmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu günü tüm dünya çocuklarına armağan ederek, gelecek nesillere ne kadar değer verdiğini ve onlara ne kadar güvendiğini ortaya koymuştur." 
Gümrükçüoğlu, çocukların geleceğin teminatı olduğunu vurgulayarak, "Çocuklarımızın sağlıklı, eğitimli ve mutlu bireyler olarak hayata devam etmeleri en büyük arzumuzdur. Çocuklarımızın özgür düşünceli, donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri ortak hedefimizdir. Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 98.yıl dönümünü en içten dileklerimle kutlar, çocuklarımıza aydınlık yarınlar dilerim” ifadelerine yer verdi.

 

PALANDÖKEN, “ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ÜLKENİN TEMİNATIDIR”
“EŞİTLİĞİN VE ADALETİN TEMELİ ULUSAL EGEMENLİKTİR”
“TBMM’NİN AÇILIŞININ 98.YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN”
“23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN”
ANKARA- Çocuklara armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili yazılı bir mesaj yayınlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Türk esnaf ve sanatkârı adına, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasının 98. yıldönümünü ve Cumhuriyetimizin kurulması yolunda hayatlarını ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını bir kez daha şükran ve minnet duygularımızla anıyor, milletimizin ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı can-ı gönülden kutluyorum” dedi.

“ÇOCUKLARIN İYİ YETİŞTİRİLMESİ ÜLKE GELECEĞİNİN TEMİNATIDIR”
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken mesajında şunları söyledi: “23 Nisan demokrasinin, milli iradenin ve millet egemenliğinin en net göstergesi ve yarınlarımızın geleceği çocuklarımıza armağan edilen tek bayramdır. Aydınlık bir gelecek için onların en iyi şartlarda eğitilip yetiştirilmesi bir ülkenin yaşamasının teminatıdır. Mustafa Kemal de bunun bilinciyle 23 Nisan’ı öncelikle Türk çocuklarına armağan etmiş, daha sonra ulusal bir bayram haline gelmiştir. Barış ortamının olmadığı topraklarda, eğitimsizlik, açlık gibi felaketlerle savaşan toplumlarda tüm zorluklara maruz kalan çocukların hiç zorluk çekmediği günler temenni ediyorum. Onların tek başına karar verebilen, hayatın zorluklarıyla baş edebilecek donanımla yetiştirilmesi ortak hedefimizdir. Küçük kalplerinde sadece sevgi ve güzelliği barındıran tüm çocuklara armağan edilmiş bu bayramın, hiç mutsuz çocuk olmadığı günler getirmesini diliyorum. Öte yandan bir ülkenin geleceğinin diğer teminatı olan halk egemenliği ve demokrasinin önemi de böyle bir günde iyi anlaşılmalıdır. 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun kanıtıdır. Esnaf ve sanatkâr camiamız adına,milletimizin kendi geleceğini kendisinin belirlediği bu önemli dönüm noktasında tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum” diye söyledi.

 

 

Başkan Vergili’den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlama Mesajı
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 98. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Vergili, Türk ve Dünya çocuklarının kutladığı bu anlamlı günün, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için mutluluğun, huzurun ve başarının yeni başlangıcı olması temennisinde bulundu.
Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili mesajında; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yılını yaşıyoruz. Bundan 98 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla bu topraklarda başlayan bağımsızlık mücadelesi, bugün tüm dünya çocukları için bir bayramdır. Bu günü bir bayram olarak geleceğin teminatı olan çocuklara armağan eden Mustafa Kemal Atatürk, böylelikle çocuklara verdiği değeri ve yeni Türk Ulusunun geleceğinin çocukların omuzlarında yükseleceğini işaret etmiştir. Bu bayram, Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklara verdiği değerin ve duyduğu güvenin en büyük göstergesidir. Bizler de, değeri ölçülemeyen bu mirası koruma ve kollama konusunda var gücümüzle çalışmalıyız ki bu uğurda milyonlarca şehit verilerek elde edilen bu eser sonsuza kadar yaşayabilsin. Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş günü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım” dedi.

AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Av. Celalettin Köse, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Köse, yayınladığı mesajda, “Milletimizin bağımsızlığının sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açılışının 98. yıldönümü ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünü çocuklara bayram olarak armağan edişini bir kez daha coşkuyla kutluyoruz. Ülkemizin gelişip yükselmesi ve çağdaş medeniyetler seviyesine çıkabilmesini,  memleketin kendi çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmesine bağlayan Atatürk’ün düşünceleriyle ve tarihimizin
gurur dolu sayfalarından ilham alarak yetişen nesiller, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinin de teminatı olacaktır. İnanıyorum ki; uluslararası boyutta kutlanan tek çocuk bayramı olarak dünyada kabul gören 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile diğer milli bayramlarımız vesilesiyle yaşanacak kenetlenme sayesinde
büyük Türkiye hedefi kısa zamanda gerçekleşecektir. Bu duygu ve düşüncelerle; tüm Gümüşhaneli hemşehrilerimin,
özellikle de çocuklarımızın Bayramı’nı kutluyor; 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan eden Mustafa Kemal Atatürk, başta olmak üzere bağımsızlığımız için canını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi minnetle yâd ediyor, bayramın ilimizdeki yavrularımız başta olmak üzere tüm dünya çocuklarına sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini
diliyorum” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Bülent Yener Bektaşoğlı'nun mesajı

TBMM KURULUŞ FELSEFESNİ KURTULUŞ SAVAŞINDAN ALIR
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), kuruluş felsefesini Çanakkkale’den, Kuvayı Milliye’den, Sivas, Erzurum kongrelerinden ve Anadolu halkının Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık ve kurtuluş savaşının direniş ruhundan alır. 

Bu özelliğini, cumhuriyet ve onun yönetim şekli demokrasiyle, devrimlerle güçlendirmiş, bu güçle her türlü baskı, tehdit ve saldırılara, karanlık özlemlere rağmen 98 yıldır dimdik ayakta kalmış;  böylece ulusumuzun egemenliğini, halkın iradesini, milli birliğimizi temsil ederek varlığını sürdürmüştür. 
 

“TBMM’Yİ YOK EDEREK SARAY MERKEZLİ YENİ DEVLET KURACAKLAR” 

Ancak meclisimize yönelen son ve en ciddi tehlike, onun varoluş nedenini, özelliklerini, kurumsal kimliğini, yasa yapma yetkisini, ortadan kaldırmaya dönük bir kalkışmadır. 

Bu süreç hain darbe girişimin hemen ardından, 20 Temmuz’da başlamış, OHAL ve KHK’larla sürmüştür. Amaç, TBMM’yi safdışı bırakarak, itiraf edildiği gibi saray merkezli ‘yeni bir devlet yönetimi’ kurmaktır.  

Ama Türk halkı bu tehlikeyi o engin sağduyusuyla sezmiştir. 
Egemenlik hakkını, iradesini kullanma yetkisini bir kişiye vermeyeceğini, kendi kendisini yönetmekten vaz geçmeyeceğini, 16 Nisan 2017 referandumunda hayır oylarıyla göstermiştir. 

“24 HAZİRAN KAOS DOLU GÜNLERDEN KURTULUŞ TARİHİDİR”

24 Haziran 2018’de yapılacak olan seçimlerde de tercihini cumhuriyet ve parlamenter demokratik sistemin sürmesini savunanlardan, bunu kendisine ilke edinmiş Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana kullanacaktır. 
Bu seçimde hep birlikte seferberlik görevi bilinciyle çalışacağız ve kazanacağız. Atatürk ve atalarımızın savaşarak, kan ve can vererek kurduğu Cumhuriyet ve O’nun yüce kurumu TBMM’ye sahip çıkacağız, ülkemize, hayatımıza yönelen bu tehlikeyi oylarımızla bertaraf edeceğiz.   
Tek adam yönetimine dayalı diktatörlük özlemine son vereceğiz.  
24 Haziran zam, zulüm, işkenceden, bu karanlık ve kaos dolu günlerden kurtuluş tarihidir. 

Bu vesileyle Atatürk’ün, TBMM’nin, ulusal egemenliğin ve çocukların önemini vurgulamak için bayram ilan ettiği 23 Nisan’ı kutluyor, O’na ve Cumhuriyetimiz için canını veren aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, saygı rahmet ve minnetle anıyorum. 
Bütün çocuklarımıza ve ailelerine yaşanacak bir Türkiye diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum. 22.04.2018


TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUDRET ÖNEN’DEN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

 

Sayın Önen mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kurulduğu ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği 23 Nisan 1920 tarihi ulusumuz için büyük bir dönüm noktasıdır. Bu tarih, ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünden yola çıkarak milletimizin kendi kaderini kendi eline aldığı, egemenlik hakkını kazandığı ve bütün dünyaya kendi kendini yönetebilecek büyük bir millet olduğunu gösterdiği tarihtir.

 

Büyük Önder Atatürk, Meclis’in açıldığı 23 Nisan tarihini tüm dünya çocuklarına armağan ederek Türkiye’nin gelecek nesillere verdiği önemi ve güveni tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. O günden bu yana Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, tüm dünya çocuklarının kalplerinde dostluk ve kardeşlik duygularını yeşertmiş ve çocuklarımıza geleceğe güvenle bakma gücünü kazandırmıştır.

 

Şahsım ve Camiamız adına, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasını sağlayan ve böylelikle bu özel günü geleceğimiz olan çocuklarımıza kazandıran BüyükÖnder Atatürk ile bu uğurda canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 98. yıldönümünün geleceğimizin teminatı çocuklarımıza ve ulusumuza kutlu olmasını diliyorum.”

 

"Egemenliğin kişilere ya da sınıflara değil, Türk Ulusuna ait olduğu gerekçesi ile kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi, egemenlik yetkisini ulusumuz adına kullanmakla yükümlüdür. Bu yetki hiç kimseye devredilemez.
Ancak bugün kurtuluş mücadelesinin başından beri ortaya konulan ulusal iradenin, ulusun elinden alınması çabası ile karşı karşıyayız. Olağanüstü hal uygulaması ile baskı rejimi kurularak, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli olan demokratik, laik, hukuk devleti ilkesi ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Siyasi iktidar, uyguladığı yanlış politikalarla ülkeyi yönetilemez hale getirmiş, bunun sonucunda da panik ile erken seçim kararı almak durumunda kalmıştır. Erken seçim kararı ile “meşruiyeti sorunlu” seçimlere bir yenisi daha eklenecektir. Demokrasinin askıya alındığı OHAL ortamında yapılacak dayatma bir seçimle ulusal iradeye ipotek konulmaya çalışılmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir, DEVREDİLEMEZ! "

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 98. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı ekte yer almaktadır. 

Saygılarımızla...

Genel Sağlık-İş Basın Bürosu

 

23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Supertotobet Giriş - Bahis Siteleri - Tipobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haziran'a moralli gideceğiz
Haziran'a moralli gideceğiz
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray