Bugün 1 Mayıs

Bugün 1 Mayıs. İşçinin Emekçinin Bayramı

Bugün 1 Mayıs

Günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar...

 

BASIN AÇIKLAMASI
 
1 Mayıs, bugün bütün dünyada birlik mücadele ve dayanışma günü olarak emekçiler tarafından büyük bir bayram coşkusuyla kutlanıyor.  
Ama ülkemizde bu yıl da alanlar, meydanlar emekçilere kapalı. 
Çünkü AKP korkuyor, emekçilerin bir araya gelmesini istemiyor, bayram yapmasına engel olmaya çalışıyor,  baskılar, tehditlerle, OHAL gücüyle kutlamaları yasaklıyor. 

Ama buna rağmen yılmayacağız, halkımızla alanlarda emek ve emekçilerin yanında olacağız .
AKP’nin baskı, zulüm düzenine tek adamlık yönetimine karşı çıkacağız. 
Hapse atılan milletvekillerinin, gazeteciler, aydınlar ve sanatçıların, OHAL mağdurlarının, işten atılan mahkeme kararına rağmen görevlerine iade edilmeyen akademisyenlerin, kadro verilmeyen taşeronların, atanamayan öğretmenlerin, fındık ve bütün tarım üreticilerinin, fabrikaları satılan şeker işçilerinin, şehit ve gazi ailelerinin, haksızlığa uğramış bütün halkımızın, sesi olacağız. 
Sendikasızlaştırmaya, emek sömürüsüne, iş kazalarına, işsizliğe yokluk ve yoksuzluğa,  güvencesiz bir hayata, her türlü adaletsizliğe karşı çıkacağız. Haklı taleplerimizi, hukuk, barış, özgürlük, cumhuriyet ve demokrasiye olan inanç ve kararlılığımızla birleştirerek dile getireceğiz. 

Bu vesileyle emek mücadelesinde hayatını kaybeden işçileri, sendika önderlerini, 1 Mayıs 1977’de Taksim’de katledilen emekçileri saygı ve rahmetle anıyorum. 

 

Yepyeni bir güneş doğacak dağların doruklarında…

Yaşasın 1 Mayıs…

 

Bülent Yener BEKTAŞOĞLU
CHP Giresun Miletvekili

 


DSP Lideri Aksakal’ın “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Mesajı”


DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Aksakal’ın mesajı şöyle:

Emek ve dayanışma günü dünyada 132 yıllık geçmişe sahip, en onurlu mücadele simgelerinin başında gelir.

“Emek en yüce değerdir” ilkesi Demokratik Sol Parti siyasetinin temelini oluşturur.

Sadece işçilerin değil, aynı zamanda köylü, çiftçi, memur tüm çalışanların.. kısacası emeğin sahibi emekçilerin günüdür bugün.

Olması gereken düzeyde bir yaşam biçimine bir türlü kavuşturulmayan emekçi halkımız bir gün mutlaka hak ettiği yaşam biçimine Demokratik Sol politikaların iktidarında kavuşacaktır.

Tüm emekçilerin  Emek ve Dayanışma gününü, işçilerin-emekçilerin 1 Mayıs bayramını kutluyorum.

 

 

Umut Oran: 1 Mayıs, Emekçilerin En Büyük Öğretmenidir
 

“Partiler ve sendikalar 1 Mayısların doğal öğretmenlik rolünden dersler çıkarmalı”

 

CHP’li Umut Oran, 1 Mayıs’ın emekçilerin en büyük öğretmeni olduğunu belirterek, “Doğal olarak 1 Mayısların doğal öğretmenlik rolünden dersler çıkarmak da emekçilerin temsilciliğine soyunan siyasi partiler ve sendikalar için bir görevdir. Bu görevi layıkıyla yerine getiren yapıların, yeniden iddialı bir konuma geleceklerine de şüphe olmamalıdır” dedi.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan CHP’li Umut Oran, başta 1977’de yaşamını yitirenler olmak üzere Emekçilerin insanca yaşam mücadelesi için toprağa düşen tüm emekçilerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğildiğini kaydetti. Umut Oran’ın mesajı şöyle:

 

Dünyanın gittiği yerin emekçilerin lehine olmadığını artık herkes hissetmektedir. En zengin %1’in çeşmenin en başında durup, istedikleri her şeyi sınırsızca kullandığı, geri kalan %99’un da ancak en zenginlerden geri kalanlarla yaşama tutunmaya çalıştığı bu düzen elbet bir gün değişecektir.

 

Ancak o gün gelinceye kadar izlenecek yol haritası da o yolda yürüyecek olanlar da en az hedef olarak görülen gün kadar önemlidir. Kanaatimiz odur ki emekçilerin ve onları temsil iddiasındaki siyasi partilerin ya da sendikaların ana sorunu: İddialarını kaybetmiş olmalarıdır.

 

Nerdeyse her konuyu mevcut düzenin kavramları ve sınırları içinde ele alma alışkanlığı, emekçilerin temsilciliğine soyunan tüm yapıları, düzenle barışık, hale getirmektedir. Oysa talep edilen şey “düzen değişikliğidir.” Yani en temelde %1’in elinde olanı talep eden %99’un bu düzene karşı “örgütlenmesi, yeni kavramlar geliştirmesi ve alternatif bir düzeni de gözler önüne sermesi” gerekmektedir.

 

Gelinen noktada emekçilere öncülük edecek yapılar arzu edilen örgütlülükte olmasa da hayatın bizatihi kendisi ve özellikle 1 Mayıslar, en büyük öğretmen olarak sahneye çıkmaktadır.

 

Emekçilerin girişine yasaklanan meydanları görenler “bilinç kırılması” yaşamaktadır. İşsizlik kırbacıyla canı çıkarılan gençler, 1 Mayıslara sadece “bir bayram” olarak değil, kendilerini yok etmeye yeminli olan bu adaletsiz düzene karşı alternatif bir örgütlenmenin işaret fişeği olarak bakmaktadır. Ve en önemlisi, vahşi kapitalist düzenin tüm dünyadaki sahipleri en çok 1 Mayısların öğretmenliğinden korkmaktadır.

 

Zira emekçiler için en unutulmaz bilgiler; “hayatlarının içinden çıkıp gelen deneyimlerden elde edilenlerdir.” Geçmişte TEKEL direnişlerinin gücü buradan gelmekteydi, bugünlerde Şeker işçilerine güç veren de   aynı deneyimlenme sürecidir.

 

Doğal olarak 1 Mayısların doğal öğretmenlik rolünden dersler çıkarmak da emekçilerin temsilciliğine soyunan siyasi partiler ve sendikalar için bir görevdir. Bu görevi layıkıyla yerine getiren yapıların, yeniden iddialı bir konuma geleceklerine de şüphe olmamalıdır.

 

Bu anlamda ben; 2018, 1 Mayıs’ının tüm emekçiler için bir aydınlanma günü ve tüm demokrasi güçleri için de umut kaynağı olacağını düşünüyorum. 1 Mayıslarda edinilecek her bir deneyimin de yakın gelecekte 24 Haziran’ın, ilerleyen dönemde de daha eşit, daha adil ve daha özgür bir Türkiye’nin yapıtaşı olmasını diliyorum.

 

Emekçilerin insanca yaşam mücadelesinde, 1977, 1 Mayıs’ındakiler başta olmak üzere, toprağa düşen tüm emekçilerin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

 

 


BASIN BİLDİRİSİ

Ülkemizde İşçi Bayramı  bir asrı aşkın süredir kutlanmakta ve gelişimi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır.Ancak tarihsel gelişim de, egemen sınıflar ve bir kısım siyasi iktidarlar,1 Mayıs’ın anlamını çarpıtarak,baskı ve şiddet yolu ile ellerindeki tüm araçları kullanarak,işçiye ve emeğe karşı kirli bir mücadele sürdürmüştür. Buna rağmen,1 Mayıs işçi sınıfının mücadelesi içinde doğmuş ve bu mücadelenin bir parçası olarak da gelenek halini almıştır. 

1 Mayıs hiçbir siyasi ideolojinin bayramı değildir. 1 Mayıs ,kapitalizme karşı insanca yaşama mücadelesi veren emekçilerin bayramıdır.1 Mayıs hangi partiye oy verirse versin, hangi politik yaklaşımı savunursa savunsun, dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrımsız tüm çalışanların, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günüdür. Emeğe saygıyı öğrenme ve öğretme günüdür.

Çünkü Emek, sermayeye öncüldür ,sermayeden üstündür ve bağımsızdır.

İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı olarak,içerisinde bulundukları bütün olumsuz koşullara rağmen, insanca yaşama mücadelesi veren emekçilerin gününü kutlar,saygı ve şükranlarımızı sunarız.

 

İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanlığı Adına Av.Duygu Keleş AYDIN

 

TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUDRET ÖNEN’DEN ÇALIŞANLARA 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI


Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Önen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

 

“Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu olarak, tüm çalışan kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.

 

Türk işverenleri olarak işçilerimizle birlikte, ülkemiz ekonomisinin büyümesine ve rekabet gücünün artışına katkıda bulunmak amacıyla çalışma barışı içinde büyük bir özveriyle çalışıyoruz.

 

Daha güçlü ve refah düzeyi daha yüksek bir Türkiye dileğiyle birlikte üretiyor, birlikte büyüyoruz.

 

Şahsım ve Camiamız adına, tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü huzur ve barış içinde kutlamalarını dilerim.”

 

 

YAŞASIN 1 MAYIS!

 

CHP olarak bizler baskı ve zulmün en yoğun yaşandığı günlerden geçerken; 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü'nü emeğin, demokrasinin ve özgürlüğün bayramı olarak, emekçi halkımızla birlikte eski TEDAŞ önü saat 12:00’da başlayacak olan yürüyüşümüzle kutlayacağız. Emeğin, dayanışmanın, özgürlüğün, demokrasinin ve barışın bayrağını hep birlikte dalgalandıracağız. İşçilerimizin ve emekçilerimizin 1 Mayıs'ını kutluyor, yurttaşlarımıza huzur ve barış içerisinde kutlayacakları bir gün diliyorum. Yaşasın 1 Mayıs!

 

GÜZİDE UZUN

CHP TRABZON İL BAŞKANI

 

Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle yayımladığı mesajında tüm emekçilerin Emek ve Dayanışma Gününü kutladı.

Başkan Gümrükçüoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi: "Emeklerinden ve alın terlerinden başka sermayeleri olmayan, ülkemizin büyümesinde ve kalkınmasında önemli rol oynayan işçi ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tebrik ediyorum. Bizler, ‘işçinin ücretini alın teri kurumadan verin’ diyen bir medeniyetin temsilcileri olarak emekçi kardeşlerimizin haklarını, hukuklarını gözetmeye sorunlarını devletimizin, belediyemizin imkânları, ülkemizin kaynakları el verdiğince çözmeye gayret ettik ve her zamanda bu gayrette olacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde çalışanların üretimden gelen güçlerini kullanmalarının, haklı taleplerini demokratik yollardan göstermelerinin, sorunlarını müzakere yoluyla halletmelerinin önünü açtık. Bu vesile gerek Büyükşehir Belediyesi ve mahalli idarelerimizde görev yapan, gerek kamu ve özel sektör kuruluşları ile kendi alanlarında alnının teri ile helal rızık kazanan tüm emekçilerimizin bu anlamlı gününü kutluyorum.”

 

"Birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı emekçiler olarak zor koşullar altında karşılıyoruz. Kasım 2002’de iktidara gelen AKP Hükümeti, 16 yılda çalışma yaşamında ciddi hak kayıplarına yol açacak düzenlemeler yaptı. 

·    Esnek çalışma biçimleri ve taşeron uygulaması yaygınlaştı.

·    Emeklilik yaşını 65’e yükselten “mezarda emeklilik” yasalaştı.

·     Anayasa emekçi aleyhine değiştirildi.

·     “Özel İstihdam Büroları” kurulması ile kölelik yasalaştı

·     Zorunlu arabuluculuk dayatması yasalaştı.

·     Özelleştirmeler sonucunda, binlerce kişi işsiz kaldı.

·    Kamuda farklı isim ve unvanlar adı altında geçici ve güvencesiz istihdam biçimleri yaygınlaştı, güvenceli çalışma biçimleri yok edilmeye başlandı. Kamudaki memur sayısı azalırken, sözleşmeli personel sayısı arttı. Genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerinde kadrolu personel sayısı son bir yılda 79 bin azalırken, sözleşmeli personel sayısı 92 bin arttı.

·         Çalışan maaşları eridi. 


Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız'ın  1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü mesajı ekte ekte yer almaktadır. 

Saygılarımızla...

Genel Sağlık-İş Basın Bürosu

 

1 mayıs işçi bayramı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
SupertotobetBahis SiteleriTipobetSekabet1xbetbets10https://betting2win.net/
klasbahispokerklasbetistsuperbahismobilbahisbahis siteleri
mobilbahis
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa ikincisiyiz
Gelir dağılımı eşitsizliğinde Avrupa ikincisiyiz
Değişiklik olmaz
Değişiklik olmaz