Sağlık

Her Yönüyle Organ Bağışı

Gümüşhane üniversitesi Öğrencileri Organ Bağışına Dikkat Çektiler

Organ Bağışı Haftası çerçevesinde Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri vatandaşlara organ bağışı isteği, organ bağış kartı, beyin ölümü,  aile izni, nakil yapılabilecek organ ve dokular, ulusal koordinasyon sistemi, organ bağışının dini boyutu, organ bağışı için başvurulan kurumlar ve organ bağışının yasal boyutları konularında çeşitli bilgiler verdiler.
 
Hemşirelik Bölümü’nün 3’üncü sınıf öğrencileri Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Tesisleri önünde organ bağışı konusunda stand açarak çeşitli bilgilendirme yaptı.  Etkinlik Gümüşhane Devlet Hastanesi doku ve organ bağış koordinatörlüğü tarafından da desteklendi. Organ bağışı hakkında açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü. Öğr. Üyesi Dr. Ayşe Çolak, “Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya ölüden alınan yeni, sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilmektedir.
 
Organ bağışı kişinin hayatta iken kendi özgür iradesiyle, organlarının bir kısmını veya tamamını ölümünden sonra başka hastaların tedavisinde kullanılmak üzere vasiyet etmesidir. 18 yaşını aşmış, akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir. Bizler de öğrencilerimiz ile birlikte organ bağışına dikkat çekmek amacıyla stand açıp gelen herkese bilgilendirme yaptık” sözlerine yer verdi. 
Yapılan etkinliğin büyük önem ifade ettiğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise konu ile ilgili şunları söyledi: “Organ bağışı, hayatların yeniden yeşermesini sağlayan çok önemli bir sosyal sorumluluk davranışıdır. Organ bağışının yaygınlaştırılması ve bu bilincin gelişmesini sağlamak amacıyla, ülkemizde olduğu gibi üniversitemizde de çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerimizi de böylesi anlamlı bir etkinliğe dikkat çektiklerinden dolayı kutluyorum. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezliğine karşı toplumsal bilincin küçük yaşlardan itibaren başlaması gerekmektedir. Yapılan etkinliğin amacı da budur. Bu nedenle de organ bağışı bekleyen hastalarımıza acil şifalar diliyorum.”
 
 
 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı