Genel

İlelebet payidar kalacak

Cumhuriyetimizin 96. yılı kutlu olsun

 
Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek’in Cumhuriyet Bayramı Mesajı
 
Asırlarca hür ve bağımsız yaşayan Aziz Milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazandığı Kurtuluş Savaşı sonucunda karakterine en uygun idare sistemi olarak ilan edilen Cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu hep birlikte idrak ediyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde verilen kurtuluş mücadelesinde, canı ve malı ile mücadele eden kahraman ecdadımızın emaneti olan Cumhuriyetimizin sağladığı imkânlarla geride kalan 95 yıllık süreç içerisinde çok büyük başarılara imza atılmıştır. 
Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önünde uzanan aydınlık yolda 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam edecek, güçlü demokrasisi, güçlü ekonomisi ile Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda çok önemli mesafeler kat ederek, hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, büyük Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı en içten duygularımla tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ülkemiz, varlığımız ve bağımsızlığımız için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerine minnet ve şükran duygularımızla sağlıklı ve huzur dolu bir ömür diliyorum.
 
 
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
Bugün, adını büyük kahramanlık destanlarıyla yazdırdığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıl dönümünü büyük bir coşku ve gururla kutlamaktayız.
Aziz milletimiz bundan 96 yıl önce ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde bağımsızlığına zincir vurulamayacağını kendi geleceğini belirleme iradesinden asla ödün vermeyeceğini bütün dünyaya gösterdi. Osmanlı imparatorluğunun küllerinden kurulan cumhuriyetimiz; milletimizin varoluş mücadelesinin en anlamlı eseri olmuştur
Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetin ilan edilişinin 96. yıl dönümünü kutlamanın gururu içeresindeyiz. Cumhuriyet, bizim için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi, toplumsal ve siyasal değişim projesidir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ifadesidir.
Malazgirt’ten başlayıp son bir asırdır Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs’ta devam eden zaferlerimizden, Suriye’deki insani duruşumuza kadar her gelişme, milletimizin asil duruşunun bir sembolüdür. Dün olduğu gibi bugün de büyük devlet olmanın şuur ve haysiyetine sahip olan necip milletimiz; birlik ve beraberliğini bozmak isteyenlerin, geleceğini karartmaya teşebbüs edenlerin hesaplarını daima hezimete uğratmıştır ve uğratacaktır. Zira İstiklal Harbimizi zafere taşıyan, Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşamaktadır.
Bu duygu ve düşüncelerle  Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını; Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; tüm Gümüşhaneli hemşehrilerimizin ve aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum.
 
 
Ercan ÇİMEN 
Gümüşhane Belediye Başkanı
 
 
BAŞKAN AKÇAY’DAN 29 EKİM MESAJI
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Başkanı İsmail Akçay Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. Yıldönümünü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
Başkan Akçay mesajında; Milletin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceği, çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığı Cumhuriyetin kurulması ile anlam bulmuştur. Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumuna Ulus olma bilincini aşılaması, bireyi vatandaş, yurttaş konumuna yükseltmesidir. Milletimiz Cumhuriyet ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilemez unsuru olarak benimsemiş, karşılaştığı sorunları Cumhuriyete olan bağlılığı sayesinde birlik ve beraberliğinden ödün vermeden aşmayı başarmıştır.
Atatürk’ün Türk Gençliğine ve Türk Milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyetin erdemlerine, kazanımlarına ve temel haklarına sahip çıkarak sonsuza dek yaşatmak, ülkemizin aydınlık geleceği için çalışmak, mücadele etmek ve gerektiğinde fedakârlıkta bulunmak hepimizin ortak görevidir, sorumluluğudur.
Bu anlamı büyük günde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, kahraman silah arkadaşlarını ve bu toprakları bizlere vatan yapmak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyorum’ ’dedi.28.10.2019
 
 
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; “Cumhuriyetin 96. yılını kutlarken, büyük millet, güçlü devlet olma yolunda yürümenin heyecanını hep birlikte yaşıyoruz “ ifadelerini kullandı
 
 
 
Başkan Söğüt’ten 29 Ekim mesajı
 
 
 
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Mesajında, Cumhuriyetin kuruluşunun 96’ıncı yıl dönümünü kutlayan Başkan Şener Söğüt, “Tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanıyla istiklaline ve istikbaline sahip çıkan aziz milletimiz geçmişte olduğu gibi günümüzde de birlik ve beraberliğini koruyarak birbirine daha sıkı bağlarla bağlanmış ve kenetlenmesini bilmiştir.
 
 
 
TÜM DÜNYAYA İSPATLADIK
 
Çağlara medeniyet mührünü vuran milletimiz, milli mücadele sırasında yaşanan zor şartlara rağmen istiklalinden vazgeçmeyerek nasıl bir var olmak şuuru ortaya koyduysa, zaman boyunca yaşayacağımız her sıkıntılı dönemi de aynı ruh ve inançla aşmaya kararlı olduğunu tüm dünyaya ispatlamıştır.
 
 
 
MİNNET VE SAYGIYLA ANIYORUZ
 
Kurtuluş Savaşı’nda kadını, erkeği, çocuğuyla gösterilen büyük gayret ve fedakarlıklarla elde ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. Yıldönümünü kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, aziz vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı için canlarını ortaya koyan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.
 
 
Yaşasın Halk İradesi! 
Yaşasın Cumhuriyet!
 
96 yıl önce bugün, “Türkiye Devleti’nin hükûmet şekli Cumhuriyettir” ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda “Yaşasın Cumhuriyet!” sesleriyle kabul edilmiştir. 96 yıl sonra bugün Cumhuriyetimizin yıl dönümünü; aynı heyecan, cumhuriyet rejimine duyduğumuz sarsılmaz inanç ve bağlılıkla kutluyoruz. 
Mustafa Kemal Atatürk ve devrim arkadaşları; emperyalist işgale karşı verdikleri kurtuluş mücadelesinin başarıya ulaşmasının ardından,  Türk milletinin karakterine en uygun olan yönetim şeklinin “Cumhuriyet yönetimi” olduğu inancı ile Cumhuriyet’i ilan etmişlerdir. Ebedi Önderimiz Atatürk, “Demokrasi ilkesinin en çağdaş ve mantıkî uygulamasını temin eden hükümet şekli, cumhuriyettir” sözleri ile Cumhuriyetin özüne demokrasiyi koymuş, Cumhuriyetin demokratik esaslara dayalı bir yönetim şekli olduğunu belirtmiştir. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından, demokratikleşmenin toplumunun her kesimine yaygınlaştırılması için çalışmalar yapılmış, demokratik ve laik bir Cumhuriyete ulaşılmıştır.
Bugün demokratik ve laik Cumhuriyetin temelini oluşturan, hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve kuvvetler ayrılığı ilkeleri çiğnenmekte, çağdaş demokrasimiz hedef alınmaktadır. Emperyalist devletlerce, ülke ekonomisi üzerinden oynan oyunlarla tam bağımsızlığımıza gölge düşürülmeye çalışılmaktadır. Ancak ulusumuz sahip olduğu tarihi tecrübe ile bu karanlık oyunlara karşı; akla, mantığa ve bilime dayalı çözümlerle geçit vermeyecektir. 
Genel Sağlık-İş, böylesi karanlık bir dönemde üniter devlet anlayışına sahip çıkarak, Ebedi önderimiz Atatürk’ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını korumak, Atatürk ilke ve devrimlerini sonsuza kadar yaşatmak için tüm çabayı gösterecektir.  Bu anlayış ve kararlılıkla, Cumhuriyetimizin kurucusu Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını saygıyla anıyor, Ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz.
 
 
Zekiye Bacaksız
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı
 
BAYBURT BELEDİYE BAŞKANI PEKMEZCİ’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI
 
Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. 
Pekmezci, mesajında 96’ncı yıl dönümünü kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına düşkün, onurlu yaşamaktan başka seçeneği olmayan aziz Türk milletinin eseri olduğuna dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi: 
“Bir toplumu toplum yapan, toplumun geçmişten aldığı güçle geleceğe en sağlam şekilde ilerlemesini sağlayan temel ilkeleri milli ve manevi değerleridir. Yüce milletimiz bu iki değeri gerçek anlamda özümsemiş, yaşantısının bir parçası haline getirmiştir. Bu anlayış ile vatanını, dinini, namusunu hiç kimseye çiğnetmemiştir. Türkiye Cumhuriyeti, bağımsızlığına düşkün, onurlu yaşamaktan başka seçeneği olmayan aziz milletimizin eseridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet, hiç şüphesiz, geleceğimiz adına en büyük güvencemizdir.
Türkiye Cumhuriyeti bekasını ve birliğini sonuna kadar koruyacaktır. Türk milleti tam 96 yıl önce kendini tarih sahnesinden silmek isteyen müstevlileri birlik ve dayanışma ruhuyla önüne katarak vatan topraklarından çıkardığı gibi bugün de hiç şüphe yok ki istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü Cumhuriyetimizi korumak, ecdadımızın mirasına sahip çıkmak, onu gelecek nesillere aktarmak için milletimizin her bir ferdi, aynı ruh ve kararlılığa, aynı özveriye sahiptir.
Bu vesileyle Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan toprağı uğruna fedakârlıkla mücadele eden gazilerimizi minnetle yâd ediyor, şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızı kutluyorum.”
 
 

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının yokluklar içinde verdiği bağımsızlık mücadelemizin sonucunda 29 Ekim 1923’de Türk milletinin özlediği ve hak ettiği yönetim şekli olan Cumhuriyet ilan edilmiştir. Halkın iradesini temel alan Cumhuriyet ile, egemenlik kayıtsız şartsız millete geçmiş, kadın erkek eşitliği sağlanmış, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde çağdaş, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.

Cumhuriyet bilinci, bilim, adalet, eşitlik ve özgürlük temelini esas alan büyük bir medeniyet yürüyüşüdür. Atatürk ve silah arkadaşlarının attığı temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz, Türk Milletinin engin ferasetiyle çağdaş medeniyetler hedefine doğru emin adımlarla yürümektedir.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Ve Türk milleti emniyet ve saadetini sağlayan medeniyet yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir” diyerek ulusumuza hedef göstermiş ve bu ilkeler ışığında hareket edilmesini dilemiştir.

Cumhuriyetimizin temelleri o kadar sağlam atılmıştır ki, üzerine tekrar saltanat ve tek adam rejimlerini adeta kaçak kat çıkar gibi monte etmeye çalışanların başarılı olma şansları hiç yoktur. Halkımız büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyetin kıymetini bilmektedir. Ve herkes bilmelidir ki;

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, sonsuza kadar da milletin olmaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, tüm yurttaşlarını hiçbir ayrıma, ötekileştirmeye tabi tutmaksızın, fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirme hedefi ve tüm komşularıyla iyi ilişkiler içinde, çağdaş dünyanın bir üyesi olma gayretiyle yolunda yürüyecektir. Hak, hukuk, adalet gibi temel değerlerimizin yok sayıldığı, Üstünlerin hukukunun uygulandığı bu günler elbette geride kalacaktır.

Ülkemizde kimsenin umutsuzluğa düşmesine, karamsar olmasına gerek yoktur.

Türk Milletinin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Cumhuriyet Halk Partisi, geçmişte olduğu gibi yine karanlıklar içinden bir güneş gibi doğacak milletinizin kurtarıcı umudu olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Tek adam rejiminin sona ereceği günler yakındır. Birlikte üreten, adaletle bölüşen aydınlık bir geleceği hep birlikte hazırlayacağız.

Cumhuriyetimizin 96 yılında, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin kalbinde taht kuran bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Cumhuriyet Bayramımızı içtenlikle kutluyorum.

 

Ahmet KAYA
CHP Trabzon Milletvekili
TBMM KİT Komisyonu Üyesi

 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı