Ekonomi

İsmail Akçay Almanya’da

GTSO Başkanı İsmail Akçay TATSO Genel Kuruluna Katıldı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 14. Genel Kurulu’na Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay’da katıldı.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Türk – Alman dostluğunun uzun bir tarihi mazisi olduğunu ve bu dostluğun tarih boyunca çok ciddi meydan okumalara karşı koyduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu,  İki ülke arasındaki ilişkilerin iktisadi boyutunun sağlam temele oturduğunu vurguladı
Hisarcıklıoğlu, Almanya’nın, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı konumunda yer aldığını ve  Türkiye’deki en önemli yatırımcı devlet olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Almanya’da yaşayan Türk kökenli insanların iki ülke arasında köprü vazifesini yerine getirdiklerine dikkat çekerken, “Onların, Alman toplumuna ve Alman ekonomisine entegre olmasıyla da gurur duymaktayız. Almanya’da 80 bin Türk girişimci, yıllık 50 milyar avro ciro yapmakta ve 500 bin istihdam sağlamakta.” diye konuştu.

 

 “Kazan – Kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak”
 Türkiye’de 7 bin Alman firmasının faaliyet göstererek 120 bin kişiye istihdam sağladığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de Almanya’nın yatırımı 10 milyar avro civarında. Almanya’nın dış yatırımının 700 milyar avro olduğunu düşünürsek bugün bize gelen bunun sadece yüzde 1’idir. Bundan da şikayetçiyiz. Demek ki alacağımız çok mesafe var.” değerlendirmesinde bulundu.
Bugün Türkiye’ye yatırım yapanların yarının kazananları olacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Buradan Volkswagen’e bir çağrıda bulunmak istiyorum; bakınız Japonlar sıfır üretim hatasıyla araba üretme noktasında dünyada marka ülke. Toyota’nın Türkiye’de fabrikası var. Toyota’nın dünyadaki bütün fabrikalarında mukayese ettiğiniz zaman tek bir ülkedeki yaptığı üretim sıfır üretim hatasıyla. Oda Sakarya’daki, Türkiye’deki yapmış olduğu yatırım. Japonya’da bile hatalı araba üretiyorlar, Türkiye’deki üretilen ürün sıfır hata ile çıkıyor. Bu Türk işçisinin, Türk teknisyeninin de becerisini göstermektedir. Aynı zamanda dünyadaki bütün Ford fabrikaları içinde en verimli fabrika Kocaeli’ndeki Ford’un yatırımıdır. Volkswagen, Türkiye’ye yatırım kararı vermişti, politik nedenlerden dolayı herhalde askıda. Eğer Volkswagen Türkiye’ye yatırım yaparsa, hem Volkswagen, hem Almanya hem de Türkiye kazanacak. Kazan-kazan noktasında en önemli projelerinden birisi olacak. İnşallah bizler bu yılın sonunda nihai kararın olumlu çıkmasını bekliyoruz. Bu kapsamda buradan değerli dostlarımızın desteklerinizi de bekliyoruz.”


Türk – Alman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rolf König de Türkiye’ye yatırım yapanın kazandığını belirterek, 1989’da Türkiye’de yaptıkları yatırımdan çok az ciro elde ederken bugün bu cironun 380 milyon avroya ulaştığını kaydetti.
Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 14. Genel Kurulu’nda delege olarak katılan ve oy kullanan GTSO Başkanı İsmail Akçay’da Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odasının Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir üyesi olduğunu belirterek, yapılan genel kurulun hayırlı olmasını ve yürütülen ortak çalışmaların yıllardır süren  iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesinde çok önemli  bir görev üstlendiğini söyledi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı