Gündem

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’den Demokrasi Şehitleri Mesajı

Eski Başbakan Adnan Menderes idam edilişinin yıldönümünde anılıyor

Eski Başbakan Adnan Menderes idam edilişinin yıldönümünde anılıyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  Menderes’in idam edilişinin yıldönümünde bir mesaj yayınladı. Akşener, şunları kaydetti:

Menderes ve Arkadaşlarının İdamı

Cumhuriyet tarihimiz, bir bahar ayı olan Eylülleri karakışa döndüren elim olaylarla doludur.

Daha birkaç gün önce millet iradesini hiçe saymış, milletin hak ve hukukunda ağır yara açmış 12 Eylül’ün yıldönümüydü. Bugün de demokrasi tarihimizin bir başka kara lekesinin yıldönümü.

Türk Milleti’nin iradesine meydan okuyan bir darbe, 12 Eylül 1961’de, ülkenin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı darağacına gönderdi. Şu bir gerçek ki, milletin iradesine saygı göstermeyen, onun hak ve hukukunu çiğneyen hiçbir güç, hiçbir eylem, hayırla yad edilmiyor. Bu dün de böyleydi, bugün de böyle.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nı idam sehpasına gönderenler, aziz milletimiz tarafından 58 yıl sonra bile telin edilirken, demokrasi şehitlerimiz hayırla anılıyor. Türkiye’de makam ve mevki sahibi olanlar bu gerçeği kalın harflerle not almalıdır. Düzmece mahkemelerle alınan kararlar hem hukuk hem de demokrasi tarihimizin ağır yaralarıdır.

Bu dün de böyleydi, bugün de böyle. Merhum Menderes’i dilinden düşürmeyenlerin görmesi gereken en önemli gerçek de budur. Millet iradesini hiçe sayanların yanlışları hem tarih huzurunda hem de vicdanlarımızda mahkûm olmuştur.

Hakk’a yürüyüşlerinin 58’inci yılında, Demokrasi şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyor, o kıymetli şiarı bir kez daha tekrarlıyorum;

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir”

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı