Genel

Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor

Türkiye’de kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor

Türkiye’de kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri önlenemiyor. 

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan, Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında söz aldı.

İstanbul Milletvekili Emecan,  bu sırada ”kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini” gündeme getirdi. Emecan; Türkiye’nin, Dünya ekonomi formu 2018 küresel toplumsal cinsiyet uçurumu raporuna göre cinsiyet eşitliğinde, 149 ülke arasında 130. sırada olduğunu ifade ederek, bu konuda ülkenin geri olduğunu ve bu zorlukla mücadele etmek gerektiğini belirtti. Emecan, şöyle konuştu:
“Sadece 2019 Ekim ayında 39 kadın öldürüldü, bu kadınların 8’i evli oldukları erkek, 6’sı birlikte oldukları erkek, 2’si baba 1’i de eskiden birlikte oldukları erkekler tarafından öldürüldü. Her ay neredeyse 10 ila 20 kadın, kendi hayatlarına dair kararlar almak isterken öldürülüyor. Bir çok cinayette  failler bulunamıyor.
Failler bulunmadıkça, adil yargılama yapılmayarak şüpheli sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, iyi hal indirimleri devam ettikçe, kadına karşı şiddet ve ölümler devam edecektir” dedi.

Emecan, ayrıca önleme amacıyla yapılmaya çalışılan bazı uygulamalar olan Acil arama hatları, Acil arama butonları ve uzaklaştırma kararlarının, kadına karşı şiddet ve cinayetlerin önüne geçmediğini, kadına karşı şiddette cesaretin kırılmadığı gibi cinayetler ve işkencelerin de arttığına dikkat çekti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı