Manşet

Karadeniz Bölgesi İnsanı Mutlu Mu?

Duayen Gazeteci Aydın Akdeniz, ‘Bir insanı kendi toprağında mutlu etmediğin sürece, o bölge de insana mutludur demek doğru olmaz’ dedi
GÜNDOĞUMU’na konuşan Akdeniz, bu tespitinin ardından memleketi Gümüşhane’yi örnek gösterdi, öncelikli sorununun göç ve işsizlik olduğunu vurguladı.


ÖNCELİK TARIM VE HAYVANCILIK
‘Yıllardır söylediklerimiz hep aynı şeyler, üzerine neşter vurulması gereken konulardır.. Karadeniz insanı yerinden göçüyor, ekmek arıyor, hayır bu doğru değil diyebilen kaç kişi var? Mutlu mu dersek hayır çok da değil. İşte Gümüşhane elde avuçta bir şeyi var mı? Dağlık bir bölgede kurulmuş bir şehirdir, kuşburnusu var, pestili var daha ötesi sahip olduğu bir şey bulunuyor mu?, şehrin biraz kıpırdanması adına öncelik tarım ve hayvancılık olmalıdır’.

KIRSALDAKİ İNSANI YERİNDE MUTLU EDECEKSİN
‘Geçmiş dönemlerde özellikle hayvancılığın geliştirilmesi boyutunda önemli adımlar atılsa da genç nüfus bu işi sahiplenmedi. Dahası Gümüşhane’de nüfus kalmadı ki, bu işi yapsın. Oysa iyi bir alternatif olabilirdi. Karadeniz Bölgesi’nin de geneli böyle, göçüyor, büyükşehirde çare arıyor. Bugün Karadeniz Bölgesi’nden ekmek arama derdine düşüp büyükşehire göçenler mutlu değiller bana göre ancak ne yapsınlar çare bulamayınca; yine kızacaklar ama yineleyelim: Karadeniz Bölgesinde ne kaldı ki’?

YATIRIM GELDİ AMA
‘Baktığımızda memleketimiz Gümüşlerden örnek verelim. Mesela ulaşım noktasında ciddi yatırım aldı. Kelkit’i, Şiran İkisu, Zigana önemli şeyler yapıldı yollar eskisi gibi değil peki bu durum kalkınması adına yeterli mi? sanmıyoruz; dediğimiz gibi artıya geçecek bir etki oluşturmadı bu durum. Sadece pestil ve köme, kuşburnu ile ne yapabilir bu insanlar zaten ticarette eski gücünde değil. Şehre bir şey girmiyor ki’!

GÜMÜŞHANESPORA SAHİP ÇIKMAK GEREK HİÇ KİMSE BANA NE GÜMÜŞHANESPORDAN DEMEMELİ
‘Bugün sosyalleşme adına sporun toplumdaki yeri ayrıdır bunu hepimiz biliyoruz bir Trabzonspor’un Trabzon şehrindeki etkisini bilmeyen mi var? Dolayısıyla Gümüşhanespor’da Gümüşhane için önemli bir etmen. Bugünkü durumu üzücü, Gümüşhanespor bu konumda olmamalıydı, Gümüşhane spora sahip çıkmak gerekir bunu samimiyetle söylüyorum, bu şehrin kimliğini taşıyan herkes bana ne Gümüşhane spordan diyemez, dememdlidir’.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı