Genel

Kartlar yeniden açılıyor

23 Haziran İBB seçimi yaşanan büyük tartışmalar arasında nihayet sona erdi

23 Haziran İBB seçimi yaşanan büyük tartışmalar arasında nihayet sona erdi. Gümüşhane cephesinde 23 Haziran öncesinde tartışılan başlık ise STK’lar oldu.

Gümüşhane Dernekler Federasyonu Eski Genel Başkanı Tahsin Söğüt, bu tabloya, ‘Geçmişten bugüne hizmet odaklı görev yapan STK’ların varlığı seçimden seçime ya da bir gereksinim olunca siyasiler tarafından fark edilmiştir’. şeklinde tepki gösterdi.

Söğüt, STK anlayışının tarifinin değişmediğini belirtirken, ‘Oysa STK’lar yine geçmişten günümüze siyasetin emrinde değil, siyasetin üzerinde olduğunu defalarca haykırmasına rağmen bu gerçek bir türlü kabul edilmemiştir’ görüşünü dile getirdi.

Söğüt, ‘Gerçek şu ki, STK her zaman milletin vekili olan siyasilere yol gösterici olmuş, doğruları söylemiştir ancak öz eleştiri yapmak gerekirse hizmet odaklı STK anlayışı ile siyasetin emrine verilen STK anlayışı da ayırt edilememiştir’. Dedi.

Eski Genel Başkan Söğüt bu konudaki eleştirisel görüşünü şu şekilde dile getirdi:

‘Son olarak milletin önüne gelen 31 Mart ve 23 Haziran seçimleri öncesinde de muhtarlara verilen değerlerin bir nebze olsun değeri de STK’lara verilmeliydi. Kaldı ki muhtarlık seçimleri ile yerel yönetimi belirleme seçimleri aynı tarihte olmamalıdır.

Buradan hareketle ifade etmek istediğimiz şey tecrübe edildiği gibi muhtarlık seçimi yönetim anlayışından çok bir ticaret meselesi haline dönüştürülmüştür.

Son olarak her şehrin en üst STK’larını dikkate alınarak sayın CB’ı tarafından zaman zaman istişare edilmelidir böylelikle sorunlar yerinde tespit edilmeli aynı zamanda dile getirilmelidir’.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı