TURİZMDE YEŞİL EKONOMİ
Seçim AYDIN

TURİZMDE YEŞİL EKONOMİ

Advert
Değerli okurlarımız merhaba,

Türkiye Otelciler Federasyonu kurucusu ve Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı olarak, Hürriyet Ankara’da yayınlanan köşe yazılarımı,bundan böyle güzel Gümüşhanemizin başarılı yayın organlarının başında gelen Gündoğumu.com da da sizlerle paylaşıyor olmaktan çok mutlu olacağım.

Köşemi zaman zaman bana çalışmalarını ve görüşlerini aktaran değerli okurlarımla paylaşıyorum. Geçenlerde Ankara’yı ziyaret eden ve Ankara’nın yaz aylarında da gençler için bir tatil seçeneği olabileceğini anlatan bir görüşü paylaşmıştım.

Bu hafta da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir değerli mensubunun kitabına ve bu kitapta bizlere aktaracağı görüşlere yer vermek istiyorum. Çalışmalarını kalıcı hale getirebilen, bunları kitaplar halinde aktarabilen tüm yazarlarımızı bu vesile ile tekrar kutluyorum.

Dünyadaki tüm gelişmeler yaşamın devamlılığına bağlı, bu da doğal kaynakların sürekliliğini sağlamaktan geçiyor. Buna bazı kaynaklar “Yeşil Ekonomi” adını da veriyorlar. Doğa dostu olmak, insan ve yaşam dostu olmakla  ve dolayısıyla ekonomi ile de yakından ilgili. Değerli yazarımız Kültür ve Turizm Uzmanı Ertan Özçoban da kitabında bu konuları turizm açısından incelemiş; şimdi kitabımızı yazarımızın anlatımı ile tanıyalım.

Yazarımıza göre “Turizm Ekolojik ortamın tam ortasında duran ve içinde bulunduğu fotoğraf karesinde artık daha temkinli tebessüm eden bir endüstrinin adı!  İşte bu eser, ülkemizde temkinli tebessüm etmek zorunda olan turizm endüstrisinde, geçmişten bugüne kadar gerçekleştirilen, çevre dostu sosyal sorumluluk kampanyalarına ışık tutmuş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Yeşil Yıldız” projesinin hem teorik altyapısını detaylarıyla anlatmakta, hem de bu proje üzerine sahada yapılan ilk ve tek bilimsel araştırmanın sonuçlarını ortaya koymaktadır.”

170’E YAKIN KARŞILAŞTIRMA

Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi olmanın rezervasyon kararlarına etkisi, gezginler üzerindeki farkındalık oranı ve çevre duyarlılığının meslek, yaş, sosyal refah seviyesi, eğitim, cinsiyet gibi temel değişkenler üzerinden analizleri gibi 170’e yakın karşılaştırmanın yer aldığı çalışma, hem otel işletmecileri açısından büyük önem taşımakta, hem de çevre duyarlılığı konusunda hassasiyet gösteren her bireye, farklı bir bakış açısı sunmaktadır.

Yeşil Yıldız’ın sadece teknik formlar olmadığını, Bireye farklı bakış açısı sunma noktasındaki ayrıntıyı da yakalayan yazarımızın bu görüşünün gelecekteki çalışmalara da ışık tutması temennimi de eklemek isterim.

GÜMÜŞHANE; TURİZMDE YENİ DESTİNASYON

Karadeniz tur programlarının pek çoğunda yer almaya başlayan Gümüşhane, bu gelişimi kendi iç dinamikleri ile de destekliyor.  Ticaret ve Sanayi Odası tarafından desteklenen “Turizm Sektöründe Ara Eleman Yetiştirme Semineri” kapsamında 133 katılımcı sertifika sahibi oldu.  Ayrıca, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’nin eğitim kalitesine destek verecek yatırımlar yapıldı.

Bölgesel turizmin gelişimine katkıda bulunacak bu projelerin yanında olduğumuzu ifade ederken; katkıda bulunan yerel kuruluşlarımızı ve yöneticilerimizi kutluyorum.

Ramazanı Gümüşhane’de yaşamanın farkını idrak eden tüm okurlarım gibi gelecek yıllar için daha farklı ortamlarda olmanın umudunu kazandım.

Tüm yurtta yöresel imkanlarla desteklediğimiz ruhun ve bedenin uyumunu ifade eden Ramazan günlerinin ardından ulaştığımız geleneksel bayram sofralarımızda mutlu bayramlar diliyorum.

Seçim AYDIN

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Palmiye yayınları     2013-11-19 Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz. İletişim bilgilerimiz: bilgi@palmiyeyayinlari.com https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari Tel: 0555 2915061-0539 3602045
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayburt Belediyesi Karla Mücadele Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Bayburt Belediyesi Karla Mücadele Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor
Paralı Eğitimin Son Hali
Paralı Eğitimin Son Hali