MEMLEKET ÖZLEMİ
Av. Burak IŞIK

MEMLEKET ÖZLEMİ

Advert
Değerli Gündoğumuhaber Okurları,

Yayın hayatına başladığı günden bu tarafa sürekli takip ve takdir ettiğim Gündoğumuhaber’in yükselen haber trendini büyük bir keyifle izliyorum.  Çok değerli saygıdeğer İmtiyaz Sahibi Sayın Veli Yılmaz ağabeyin ‘seni de aramızda görmek isteriz’ ısrarı sonrası köşe yazılarımla Gündoğumuhaber ailesine katkıda bulunmak istedim.

Umarım bundan sonraki süreçte keyifle okuyacağınızı umduğum yazılarımızla birlikte olacaksınız. İlk yazımızda Gümüşhane Ve Hemşericilik adlı konuyu ele aldım..İyi Haftalar dileğiyle..
İstanbul başta olmak yurdun çeşitli şehirlerinde yaşayan Gümüşhaneliler çatı tabir edilen dernek, federasyon ve vakıf üçgeninde birleşiyorlar. Bu birleşme, örgütlenmeler ve faaliyetler, bütün Gümüşhanelileri kapsıyor ve güç birliği oluşturuyor. Bu çerçevede yapılan bütün faaliyetlerde dernek, federasyon, vakıf yöneticileri Gümüşhane adına izlenebilecek bütün süreçleri değerlendirme fırsatı bulmaktadırlar. Hemşerilerimiz bir müddet sonra bu faaliyetlerini yaşama geçirerek toplumsal iliksilerinde kuvvetlenmesine ve güçlenmesine yol açmaktadır. Bizim tabirimizle hemşeri, memleketi ayni yer olan kişilerdir. Gümüşhaneli nerede olursa olsun hem bu çatıda hem de bu manada kenetlenebilmektedir. Gümüşhanelilerin en büyük arzusu ve önemli bir gerçeği de memleketlerine olan sevdaları ve bağlılıklarıdır. Bu memleket olgusunun ve sevdasının birinci anlamı Gümüşhaneli olmak ve delicesine sevgi misali hemşericilik bağıdır. Vatan toprağı, yani kök saldığı memleket toprağı, anayurdu oracıkta benimser, sımsıkı kavrar. Memleket deyince, gözleri ışıldar siz daha nerelisiniz demeden toprağın kokusu gelir, aile toprağı gibi kendini belli eder. Çünkü Gümüşhane toprağı ana, baba, ocağıdır sevgisinden her şeyden önce gelir. Yapılan STK toplantılarında bu bağlılık ve sevda kendisini göstermektedir. Gümüşhanelilerin vatan, memleket sevgisi ve sevdası bütün konuşmaları da ortaya konulan eser bölümünde atılan somut adımlarla kendini göstermektedir. Bunun en belirgin örneği, halkın devletinden bir istek dahi talep etmeden gerçekleştirdiği eğitim başta olmak üzere memleketlerine yaptıkları hizmetlerdir.
Hemşerilerimiz bu vesile ile memleketleri için STK’ların düzenlediği toplantılarda bir araya gelerek, ekonomik, kültürel, eğitim, sağlık ve siyasi alanlarda iş birliği yaparak memleketlerine bir şeyler kazandırmanın mutluluğunu yasamaktadırlar.
Sözün kısası, gurbette hemşerilik ilkesine dayanılarak oluşturulan Gümüşhanelilik kavramı, gönlümüz de, yüreklerimiz de oluşan vazgeçilmez bir sevdadır.  
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
şevki aşkın     2015-01-12 yüreğine kalemine saglık nice güzel yazılarına inşallah kardeşim
Burak Işık     2014-05-14 çok sağolun saygıdeğer abilerim. teşekkür ediyorum.
Veli Yılmaz     2014-05-12 kardeşim hayirli uğurlu olsun. değerli görüş ve önerilerine ilişkin yazılarının devamını bekliyoruz
Oğuz Çelik     2014-05-12 hayirli uğurlu olsun kardeşi̇m ve meslektaşim.köşe yazini keyi̇fle okudum.umarim devamida geli̇r.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
15 Temmuz 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü'
15 Temmuz 'Demokrasi ve Milli Birlik Günü'
Yeneroğlu: “Daha etkin Belçikalı Türk toplumu için azami çaba şart!”
Yeneroğlu: “Daha etkin Belçikalı Türk toplumu için azami çaba şart!”