Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan sonra
İlknur OKÇU

Ekmeleddin İhsanoğlu’ndan sonra

Advert

Ne Suriye, ne İran, ne de ekonomik kriz ne de Gül veyahut bir başka konu.
Vallahi siyasetin tüm kalbi 2019 için atıyor..
Başa dönersek; 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminde halka gidilmiş, Erdoğan Ağustos ayında yapılan halk oylamasında Cumhurbaşkanı seçilmişti.
Nereden nereye?
Şimdi Cumhurbaşkanlığı seçimi daha da büyük bir önem kazandı…
Artık 16 Nisan’ın ardından hem cumhurbaşkanı hem de partili hem de olağanüstü yetkili olacak bir sistem yürürlüğe resmi olmasa da girmiş bulunuyor.
CHP ve MHP’ki; CHP’nin tarihsel hatasıdır deniliyor İhsanoğlu Ekmeleddin kartı hayal kırıklığı yaratmış, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun bu tercihi daha doğrusu MHP ile alınan ortak adaylık kararı tabanda da tavanda da hayal kırıklığı yaratmıştı.
Tarafsız cumhurbaşkanı sözcüğü rafa kalkarken şimdi ikinci kez acaba endişesi yine sıcaklığını koruyor!
Soru şu?
Erdoğan’ın karşısına kim çıkacak?
AKP’nin adayı belli olduğuna göre Akşener, Kılıçdaroğlu ya da Kesici belki ikinci turda ortak aday kim olur tezidir.
Bu da dalgalandım da duruldum denilmeyecek kadar hareketliliğini belli ediyor
Kuşkusuz son günlerde ‘kem kümlü’ cümleleri bi tarafa atarsak galiba CHP Kılıçdaroğlu’nu 2019’a hazırlıyor gibi bir görüntü ortada duruyor.
Kılıçdaroğlu şimdiden rengini belli etmese de kurmaylarından bu yönde ulusal medyaya yansıyan destekleyici yada olabilir şeklindeki kimi cümleler iddiaları biraz daha Kılıçdaroğlu cephesine doğru iteliyor.
Şimdiden bi şey demek doğru değildir diyenler olacaktır, oysa erken seçim senaryolarının da gözardı edilmediği Türk siyasetinde adayın renginin de her an tetikte belli olması gerekmez mi? diye bir soruyu bir kenara koymak gerekiyor
Şaşırtıcı olan CHP’liler belki de ilk kez Kılıçdaroğlu’na karşı bir partili gibi değil de bir Cumhurbaşkanı adayını belirleme noktasında neden olmasın karşılığını veriyor.
Yani nasıl olsa CHP Genel Başkanı başka ne olacak olağandır böyle bir cevap olabilir miden başka söylenebilecek söz, Ekmeleddin İhsanoğlu vakasından sonra Kılıçdaroğlu ismi sadece CHP tabanından değil geniş kitlelerden de destek görebilir. Kılıçdaroğlu en ciddi aday noktasındadır.
2019 Türk siyaseti için bir dönem noktası olacağına göre Akşener Kılıçdaroğlu ismi kuşkusuz Erdoğan cephesini rahatsız edecektir.
Çünkü ilk turda hiçbir aday anketler öyle gösteriyor MHP destekli AKP’de de görüntü budur aday seçilemeyeceğine göre Kılıçdaroğlu Akşener isimleri 2019’un renkli geçeceğini göstermektedir.
Kılıçdaroğlu gerçek şu ki en güçlü muhalefet adayı olarak bir görüntüyü ortaya koymaktadır.
Ortaya atılan bu görüş doğrudur muhalefetin adayını resmi bi şekilde açıklayarak zemine sağlam basmak ve bu gerçeği halkla şimdiden paylaşmaktır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Taşbilek: 'Gümüşhane yaylaları birbirinden güzel'
Vali Taşbilek: 'Gümüşhane yaylaları birbirinden güzel'
İYİ Parti, Çarşaf Liste, Demokrasi!
İYİ Parti, Çarşaf Liste, Demokrasi!