2019'da da aynı soru
Veli YILMAZ

2019'da da aynı soru

Demokrasinin gereği olarak seçimler beş yıl da bir yapılır.
Önce yerel sonra genel de halkın teveccühlerine nail olanlar başa geçerler.
Olağandır çok seslilik demokrasi, demokrasinin ötesi halkın kendi iradesi  ülke ya da bulunduğu bölgeyi en iyi o ya da o ekibin idare edeceğini ortaya koyar.
Biz yaşayanlar da bu anlam da ülkemizde, yaşadığımız yerler de çağın gereksinimi olan her türlü avantajlardan, varlıklardan sahiplenilerek iyi yaşamak isteriz.
Bugün, 2019 yılına girdiğimiz şu günlerde ülkemiz bir yerel seçim havasına daha girmiş bulunuyor.
Benim tarafsız bir isim olarak buradan bir yorumda bulunmam doğru olmaz.
Netice de yarışan herkes yukarıda anlattığım gibi ‘daha iyi yönetirim’ iddiasıyla sahaya iniyor.
Müsaade ederseniz bir iki naçizane yerel yönetimler nasıl olmalıdır fikrinden yola koyularak fikirlerimi siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim.
Gümüşhane hakikaten zor memleket!
Yani ekonomik anlamda da çok güçlü değil
Karadeniz Bölgesi’nin bize göre stratejik konumunda bulunan bu şehir henüz daha yeni yeni filizlenirken farkındalık ortaya koyarken, eskiden öte tamamlayamadıklarının da sancısını yaşıyor..
Sürekli diyoruz ki
Seçim var evet!
İddia var evet!
Bunlar güzel şeyler de,
GERÇEK ŞUDUR..!
Önümüzdeki beş yıl içerisinde Gümüşhane, ilçeler, beldeler ve hatta köyler bu yeni seçimin ardından ne kadar bir ivme yaşayacak.
İlk akla gelen Gümüşhane’nin yeteri kadar sosyal bir şehir olamadığıdır.
Üniversite ile birlikte nispeten hareketlenen kent henüz ekonomik bağımsızlığı da elde edememiştir.
Yaşadığımız sancılar insanımızı biraz daha kıvrandırırken özellikle genç potansiyelin işsizlik çözümünün kökten olmasa bile epey yol alabildiği çözüm ya da çözüm önerilerinin yerel yönetimlerin aklında olması gereken ilk eylem planı olmalıdır.
Yaşam kalitesi standartının artırılması adına kentin mevcut konumundan aşağı ya da yukarı doğru daha da itilerek bir saha genişliğinin sağlanması ifade ettiğimiz gibi bu beş yılın akılcı politikaları olarak ilk sıraya yazılmalıdır.
Bu şehir kim ne derse desin hala göç vermektedir.
Siyasetçilerimiz nüfus taşıma olayındaki hareketliliği görerek bu acı tabloyu değiştirme adına daha muktedir ve aktif bir görev anlayışını sergilemelidir.
Bu memlekette hiç mi güzel bir şey yok derseniz;
Tabi ki bu gerçekçi olmaz ve de elbette vardır .
Nitekim gelenlerinin altının nasıl doldurulacağı kamuoyu ile yeterince paylaşılmamaktadır.
Şehrin bir başka anlamda ifade edebileceğimiz kronik sorunları olan örneğin otopark gibi, su gibi olumsuz etmenlerin bir an önce sorun olması ortadan kaldırılmalıdır.
Özellikle Gümüşhane mimarisinin geleneksel dokusu ile uyuşmayan kimi yapılaşma hamlelerine de bir an önce son verilmelidir.
Ulaşım noktasındaki aksaklıklar giderilerek sıkıntıların minimize edilmesi adına daha önce ortaya konulan kimi çalışmalar baştan sona irdelenmelidir.
Nitekim Gümüşhane ulaşım adına hoş şeyleri de yaşasa bile kaza haberleri ile anılan şehir kimliğinden kurtulmalıdır..
Yine çocukların, gençlerin daha fazla kent merkezin de kalabilmesi adına neler yapılması gerekiyorsa gereği düşünülmelidir.
Olmazsa olmaz turizm adına şehrimiz önceden beri tanıdığımız projeleri ortaya koyarak mutlaka yönünün şehre çevrilmesi sağlanmalıdır.
Artırılabilir yerel kaynaklardan elde edilen imkânlarla yeni iş sahaları oluşturulmalıdır.
Özellikle üniversite gençliğinin şehre daha çok entegre edilmesi konusundaki bağlantılar yerel yönetimlere talip olanlar tarafından ilk sıraya yazılması gereken icraat olmalıdır.
İşçisinden, çiftçisine, sokaktaki insanından köyüne kadar herkesin Gümüşhane’yi bir yeni yaşam felsefesi idol olarak görebileceği bir şehri yeniden ortaya koyabilmek için herkes taşın altına elini sahiden koymalıdır.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Duygusal Zekâ Etkileme ve İkna"
Yargılama da, suçsuzluk karinesi esastır
Yargılama da, suçsuzluk karinesi esastır