Kaybeden Gümüşhane olmasın
İlknur OKÇU

Kaybeden Gümüşhane olmasın

Advert
Gerçekten her geçen gün daha çok ilgiye, daha çok sevgiye muhtaç Gümüşhane. Bu şehrin topyekün ayağa kalkması için bir şeyler yapmak gerek.

Yoksa günden güne kaybolup giden bir şehir prestiji veriyor Gümüşhane.

Bu hiçbir şey yokmuş gibi, herşey tıkırında gidiyor misali çizdiğimiz tablo ise sanki gizleniyor, Kundakta sallanan  bebe gibi insanı avutulmaya çalışılıyor, ne ki Gümüşhane, yağıyla kavrulmaya çalışıyor.

Gümüşhane’yi elinde tutan birkaç unsur noktasında pek fazla dinamizim yok.

İşte pestil, köme Ve de madenler.. Hepsi bu.

Elma sı mı kaldı Gümüşhanenin, dut’u mu, bahçesi mi kaldı ya da pekmezi, Kuşburnusu, çayı.. Harşit’i mi kaldı?

Kokan  rahatsız eden…

Hele kısır çekişmeler şehri işin içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Küçük topraklı şehir küçük sözcüklerle daralıp gidiyor.

Sokaktaki vatandaşın isteği ise farklı, Gümüşhane’nin bir köy görüntüsünden kurtulmasını istiyor, Çevre yolunun yapımını onaylıyor mesela..

Doğalgazı önemsiyor, Üniversiteyi önemsiyor. Fakat tüm bu olumlu gelişmeler Gümüşhane’ye yetmiyor. Değişik bir hava koklamak istiyor Gümüşhane. Kralın hazinesi var ama mutlu değil!

Gümüşhane bir ulaşılmazı bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Trabzon Gümüşhaneliler Dernek Başkanının çok önemli bir açıklamasını yayınlandı bu sayfa da, ‘Günde beş bin Gümüşhaneli Trabzon’a giriş çıkış yapıyor’  Bence işe buradan başlamalı.. Bu insanlar kendi memleketlerinde neyi bulamıyorlar, Neleri almak için Trabzon’a geliyor. Gümüşhane anlaşılan şehirden her gün kopup gelen insanlara beş bin kişiye yetmiyor. Tespitlerimize göre Gümüşhane pahalı, Vatandaş, daha ucuzunu daha çoğunu arıyor Trabzon’da.. Gaz, tuz, bez.. Aklınıza ne gelirse…

Gümüşhane kendi dertlerini çözeceği yerde bir bakıyorsunuz yöneticileri  karşılıklı atıp tutmakta, Nalıncı keseri gibi kendine yontmakta. Sokağın sesini maalesef dinleyen yok...

Basit bir soru! -‘Sokaktaki insan gerçekten mutlu mu? Geleceğe Gümüşhane’den güvenle bakabiliyor mu?

Önce bunlar irdelenmeli, Bu araştırmalar yapılmalı, Bir isteksizlik var bu şehirde, Sanki, üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi..
Sanki kaybeden Gümüşhane gibi.
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Milletvekili Öztürk Çay Fındık ve Çayı Konuştu
Milletvekili Öztürk Çay Fındık ve Çayı Konuştu
''Hocaların Hocası Prof. Soysal'a Veda
''Hocaların Hocası Prof. Soysal'a Veda