Niye?
Dr.Atilla YILMAZ

Niye?

Advert
Sayın Cumhurbaşkanı ABD’ye gitti. Gündem de çok sık yer almasa da medya üzerine düşen görevi yaparak bu seyahati olabildiğince başka tarafa çekmek istedi. Neymiş efendim, Cumhurbaşkanı Gül, Hoca efendi ile görüşünce acaba altından bi şey çıkar mıymış? Hatırlarsanız sayın Arınç’ta başbakanın son ABD seyahatinde muhterem hoca efendi ile görüşmüştü. Yazılan senaryo Cumhurbaşkanı Gül ile hükümet arasında var olduğu sanılan ve sık sık dile getirilen ayrı görüş çatlağı. Keşke sayın Başbakanın, ‘kardeşim’ dediği bir şahsiyeti Cumhurbaşkanlığı koltuğuna taşıdıkları dönemde de medya, aklı selim kesimler, de aynı senaryoyu yazabilseydiler. Sayın Cumhurbaşkanı ile sayın başbakan arasında olmayan bir türlü ortaya çıkartılamayan dargınlık, küskünlük ve acaba ayrışma mı var tartışması medyamızın, Türkiye’yi kendi yörüngelerinde tutmak isteyen cephenin içinden çıkamadığı konuların başında geliyor.

İnsanoğlunun yaratılış gereği farklı düşünmesi, farklı algılaması bu konuda düşüncelerini ifade etmesi bize neden garip geliyor? Suriye konusunda Gezi olayları noktasında sayın cumhurbaşkanının söylemleri neden hükümete karşı bir tavırmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Biz bu ayrıldılar, ayrılacaklar tartışmalarını ibretle izliyoruz. Cumhurbaşkanının elbette öncelikli olarak kendine özgü bir düşüncesi olacaktır ancak bu düşünce hiçbir zaman mensubu olduğu siyasi düşüncenin karşısında bir engel değil bilakis o kesimi de rahatlatıcı bir tavır olarak dengeyi sağlayacaktır.

Evde bile tartışma olmuyor mu?
Düşününüz ki, toplumun en küçük yapı taşı aile de bile zaman zaman tartışmalar öne çıkabiliyor. Lakin bu tartışmaların yönü bazı istisnalar hariç hiçbir zaman ayrıştırıcı bir yöne doğru uzanmıyor. AK Parti camiası zaman zaman bir tartışma içerisine girebilir ama geçen on yılı aşkın süreden beri ülkeyi başarıyla yöneten bir iktidarın, neden hala dimdik ayakta durduğunu kimse düşünmek istemez.

Yıllardır statükoyu, vesayetçi anlayışı, mutlu azınlığın temsil ettiği  kuru kalabalıklar bunu bir türlü kavrayamadı, hep öküzün altında buzağı arayarak ülkenin istikrarına taş koymak istedi, işte sayın Cumhurbaşkanı ile sayın başbakanın karşılaştırılmak istenen nedeni ise budur,  amaç bu çizgi üzerinde yürütülmektedir.

Ama bu kez başaramayacaklar…  
DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pestil köme üreticileri Mehmetçiğin yanında
Pestil köme üreticileri Mehmetçiğin yanında
Bir yıl ne çabuk geçti
Bir yıl ne çabuk geçti