Siyaset

“Milletimiz için biz varız”

Nas; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Ziya Nas, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi ile ilgili partisinin görüşlerini yansıtan bir basın açıklaması yaptı. Seçim sonuçlarını “Siyasette yeni bir dönem başladı” ifadeleri ile değerlendiren Nas,

“Milletimiz için biz varız” dedi

Partisince yapılan değerlendirmede Türkiye’nin uzun süreli bir seçim atmosferini 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile birlikte geride bıraktığına dikkat çeken Nas, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etti.

AK Parti’nin 23 Haziran İstanbul seçiminde ciddi bir oy ve güven kaybı ile karşı karşıya kaldığını aktaran Nas, “AK Parti 31 Mart Yerel seçiminde kazanmış olduğu Fatih, Eyüp Sultan, Zeytinburnu ve Üsküdar ilçeleri de dâhil olmak üzere çok sayıda ilçede CHP’nin gerisine düştü. İstanbul’da AK Parti’nin önde olduğu sadece 11 ilçe kaldı. Öte yandan 31 Mart’ta Sayın Yıldırım ve Sayın İmamoğlu arasındaki çok cüzi fark, 23 Haziran seçiminde 60 katına çıkarak 800 bini aşmıştır. Bu durum son derece dikkat çekicidir” dedi.

“Siyasette Yeni Bir Dönem Başlıyor”

Sonuçlara yönelik yapılan analizde seçmen noktasında yaşanan değişime vurgu yapan Nas, “Bu sonuçlar, Türkiye’de seçmen psikolojisinin mevcut iktidarla ilgili olarak ciddi bir kırılma yaşadığını, vatandaşın artık iktidarın kendisine anlattıklarına temkinli yaklaşmaya başladığını ve hatta iktidarın her söylediğini sorgusuz-sualsiz kabullenmediğini açıkça ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar siyasette yeni bir dönemin başladığını işaret etmektedir. Ayrıca hem 31 Mart yerel seçimlerinde hem de 23 Haziran İstanbul seçiminde seçmenin yüzde 16-17’sinin sandığa gitmemesi, milletimizin çok önemli bir bölümünün seçimlere giren mevcut partilerin hiçbirinin sorunlarına çözüm getiremeyeceğine inandığını ve siyaseten bir arayış içinde olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” diye konuştu.

“Yapılan Yanlışlar Seçmen Tercihini Ciddi Oranda Değiştirmiştir”

Uzun süreli iktidarlarda görülen temel sorunların söz konusu süreçte AK Parti açısından yoğun bir şekilde yaşanmış olduğuna vurgu yapan Nas, “Türk halkı merkezi yönetimde olsun yerel yönetimlerde olsun mevcut iktidar partisine yıllardır çok büyük bir destek veriyordu. Ancak desteğin ve bu desteğin sağladığı gücün ortaya çıkardığı psikoloji ile oluşan yönetimsel ve kişisel davranış şekillerinin milletimiz üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler sandığa açık şekilde yansıdı. Gerek yerel yönetimlerde yapılan yanlışlar, gerekse merkezi yönetimin izlediği politikalar neticesinde ortaya çıkan başta ekonomik olmak üzere temel sorunlar, milletimizin oy verme kararını ciddi şekilde etkilemiştir. Yapılan yanlışlar seçmen tercihini ciddi oranda değiştirmiştir” şeklinde konuştu.

“Unutulmamalıdır ki; Yetkiyi Millet Verir ve Bu yetki Sürelidir”

Bu sorunla karşı karşıya kalmamak için yapılması gerekenleri sıralayan Nas, “Yetkiyi milletin verdiği ve bu yetkinin süreli olduğu unutulmamalıdır. Verilen yetki millet için kullanılmalı, açık ve şeffaf bir yönetim ortaya konulmalı, gönlünü millete açan tevazu sahibi bir yönetim anlayışı benimsenmelidir. Milletin emaneti olana millet adına sahip çıkılmalı, kişisel çıkarları değil ülkemizin geleceğini ve milletimizin refahını önceleyen icraatların yapılmalıdır. Adaletten asla taviz verilmemeli ve toplumsal huzur her şartta korunmalıdır” dedi.

“Türkiye Seçime Ekonomik Krizle Girdi”

Türkiye’nin yerel seçimlere büyük bir ekonomik kriz içerisinde girdiğini belirten Nas,“17 yıllık AK Parti iktidarı boyunca; üretim-istihdam-ihracat yerine borç, faiz, beton ve çimentoya dayalı ekonomi politikasına öncelik verilmiştir. Gelir-servet dağılımında adaleti sağlamaya yönelik adımların atılmaması da ortaya bu olumsuz tabloyu çıkartmıştır. Giderek artan genç işsizlik oranının, hayat pahalılığının, piyasalardaki ölümcül durgunluğun son dönemde dayanılmaz boyuta ulaşması, toplumun bütün kesimlerini ciddi şekilde etkilemiştir. Maalesef alınan pansuman tedbirler krizin çözülmesinde etkili olamamıştır. Ekonomi yönetimi sorunları çözememiş, milletimize güven verememiş ve kriz giderek daha da ağırlaşmıştır” ifadelerini kullandı.

“Dış Politikada ki Yanlışlar”

Dış politikada her ne kadar hak ve adaleti gözeten milli bir söylem benimsenmiş olsa da fiiliyatta atılan adımların sonuçları itibari ile bu sözlerin taşıdığı mananın oldukça uzağında kaldığını anlatan Nas, şunları söyledi; “ABD’nin Irak operasyonlarına, NATO’nun Libya operasyonuna ve Büyük Ortadoğu Projesi’ne verilen destekler bunun başlıca örnekleridir. Özellikle Suriye konusunda daha işin en başında yapılan yanlışlar Suriye’de yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesi, milyonlarcasının ülkesini terk etmesinin yanı sıra Türkiye’yi büyük bir mülteci krizi ile baş başa bırakmış, bu kriz ülkemizde önemli bir sosyo-ekonomik sorun olarak milletimizi olumsuz etkilemiştir.”

“Terörle Mücadele Bir Seçim Kartı Haline Getirildi”

PKK terör örgütünün Siyonizm’in Türkiye’ye yönelik bir planı olduğunun altını çizen Nas, “Bu hain terör örgütünün ülkemize ve başta Kürt kardeşlerimiz olmak üzere tüm milletimize yaşattığı büyük acılar var. Bu acıların ortadan kaldırılması, milletimizin her bir ferdinin temel hak ve hürriyetlerinin tam olarak sağlanması ve korunması için atılması zaten zorunlu olan terörle mücadele adımlarının bir seçim kartı haline getirilmesi ve propaganda malzemesi olarak kullanılması en önemli yanlışlardan bir tanesidir. Üstelik “Biz gidersek, başka kimse terörle mücadele etmez” havasının oluşturulmaya çalışılması en büyük yanlışlardan bir diğeri olmuştur. Daha sonrasında bu tutumla tamamen çelişecek şekilde, Kürt kökenli seçmenlerin oylarının alınabilmesine yönelik olarak PKK elebaşının mektubu devlet televizyonunda yayınlanmıştır. Bununla da kalmayıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin talebi ile ‘Kırmızı Bülten’le aranan Osman Öcalan’ın seçimin hemen öncesinde devlete ait bir televizyon kanalında yayına çıkarılması, “İktidar, İstanbul seçimini kazanabilmek için terör örgütünden ve elebaşlarından yardım istiyor” görüntüsünü ortaya koymuş ve milletimizin ciddi şekilde tepkisini toplamıştır. Kendisini ülkemizin en milliyetçi ve vatansever partisi olarak tanımlayan MHP’nin bu olan bitenlere sessiz kalması ve hatta ‘bebek katili’ olarak tanımladıkları kişi ile avukatlarının görüşmesine onay vermesi de parti tabanını Cumhur İttifakı’ndan soğutmuştur” diye ekledi.

“Belediyeler Ciddi Borç Yükü Altına Sokuldu”

Yerel yönetimlerde alt yapı ve üst yapı hizmetlerinde belli bir başarı sağlanmış olsa da, belediye bütçelerinin tam ve verimli bir şekilde kullanılmadığına değinen Nas, “Belediyeler de aynen merkezi hükümet gibi çok ciddi bir borç yükü altındadır. Küçük ilçe belediyeleri borçlarının dahi yüzlerce trilyonla ifade edilirken, il belediyelerinde borçların milyarlarla ölçülmektedir. Öte yandan belediye başkanlarının ve belediye bürokratlarının tevazudan ve alçakgönüllülükten uzak yaklaşımları, giderek milletten uzaklaşan tavırları, makamların erişilemez görüntüsü, belli bir zümre ile olan kapalı sosyal ve ekonomik ilişki ağları, sürekli artan suiistimal iddiaları seçim sonucunu etkileyen temel unsurlardan olmuştur.  Süreç boyunca yapılan yanlışların düzeltilmesi konusunda dile getirilen tüm iyi niyetli uyarılara kulaklar tıkanmış, iyi niyetli tüm uyarıların arkasında bir kötü niyet ve kasıt aranmıştır. Yine iktidarın sahip olduğu orantısız medya gücü ile kontrolsüz ve dayatmacı bir dil tercih edilmiş, iktidarın elindeki orantısız ekonomik güç pervasız ve umarsızca kullanılmış, devlet ve belediye imkânları seçim çalışmalarında muhalefete karşı bir avantaj olarak hukuku ve hakkaniyet ölçüsünü zedeleyecek bir şekilde seferber edilmiştir. İşte bu durumlar vatandaşı rahatsız etmiş ve sonucu etkileyen temel nedenler olarak ortaya çıkmıştır” ifadelerine yer verdi.

“Artık Yeni Şeyler Söyleme Zamanıdır”

Yeniden Refah Partisi’nin; 17 yıldır seçim kaybetmeyen iktidarın, böylesine açık bir seçim yenilgisini çok iyi analiz etmesi tavsiyesinde bulunduğunu belirten Nas, “İktidarın, halkın verdiği mesajı doğru şekilde anlamalı ve kalan hükümet süresini en iyi şekilde değerlendirmesi hem kendileri hem de milletimiz adına hayırlı olacaktır. Seçim artık geride kalmıştır. Bugün artık yeni şeyler söyleme zamanıdır. İyiyi, güzeli, doğruyu, faydalıyı, adil olanı yeni ve temiz bir lisan ile söyleme zamanıdır. Yeni bir lider, yeni bir vizyon, yeni ve temiz bir kadro ile milletimizin beklentilerini karşılayacak yeni hedefler belirleme zamanıdır. Siyasette kişisel çıkar ve menfaatleri gözetmek yerine, milletin ve ülkenin beklentilerini ve çıkarlarını önceleyen bir anlayışı oluşturma zamanıdır. Milletimizin beklentisini karşılayacak, Türkiye’yi ekonomik olarak ayağa kaldıracak, vatandaşın geçim derdini sona erdirecek, üreticinin yüzünü güldürecek, alın terinin hakkını verecek ve mutfaktaki yangını sona erdirecek projeleri oluşturma ve adımları atma zamanıdır. Türkiye’mizi en hızlı ve güçlü adımlarla borç-faiz kıskacından kurtarıp üretim, istihdam, katma değerli ihracat dönemine geçirme vaktidir. Zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan sistem yerine gelir ve servet dağılımında adaleti sağlayacak, nimet-külfet dengesini oluşturacak bir sisteme geçme vaktidir. Kaynak ihtiyacını sadece borçlanma ile, millete yük yükleyerek karşılayan yönetim anlayışı yerine, borçsuz-vergisiz-zamsız kaynak paketleri oluşturabilen ve bu kaynakları adil bir şekilde milletin hizmetine sunan yeni bir anlayışın acilen hâkim kılınması şarttır” diye konuştu.

“Adalet Kavramı Yeniden Sağlam Bir Zemine Oturtulmalı”

Zedelenen adalet duygusunu yeniden sağlam bir zemine oturtmanın ve adalet mekanizmasına duyulan güveni artırmanın zamanıdır diyen Nas, “ Kişiye göre, partiye göre, imtiyazlara göre karar veren hukuk sistemi yerine, hakkı ve haklılığı üstün tutan hukuk sisteminin oluşturulması şarttır. Dış politikada sadece ‘Yara sarma’ adımları, zulme ve sömürüye karşı sadece ‘sözel siyaset’ yerine, Türkiye’nin çevresinde ve İslam coğrafyasında yanan ateşi fiilen söndürecek dış politika perspektifini oluşturma zamanıdır” dedi.

“Diploma ve Diplomalı İşsiz Üreten Sistem Değişmeli”

Yeniden Refah Partisi Gümüşhane İl Başkanı Nas, “İstikrarsız, düşük kaliteli, sadece diploma ve diplomalı işsiz üreten, gençlerimize bilimsel bilgi ile birlikte ahlak ve maneviyat aşılamayı göz ardı eden eğitim sistemi yerine, ahlaki, manevi, bilimsel kalitesi yüksek nesiller yetiştirecek eğitim sistemine geçilmesi elzemdir. Başta dünyanın başşehri İstanbul olmak üzere, tüm belediyeleri, milletimizin hak ettiği hizmeti yeniden alabilmeleri adına tekrar kazanmak ve tekrar Milli Görüş anlayışı ile yönetmek için bugünden çalışmaya başlama zamanıdır. Yeniden Refah Partisi olarak kurulduğumuz günden bu yana bu hedefler doğrultusunda var gücümüzle çalışmaktayız. Ruhumuzdaki heyecan 1994’e değil, 1969’a dayanmaktadır. Azmimiz aynı azim, İdealimiz aynı ideal, samimiyetimiz aynı samimiyet, mücadelemiz de aynı şekilde milletimiz için, insanlık için hak ve adalet mücadelesidir” diye ekledi.

“Milletimiz İçin Biz Varız” 

Parti çalışmalarının Türkiye’nin dört bir yanında “Milletimiz İçin Biz Varız” söylemiyle sürdürüldüğünü aktaran Nas, “Bu ideali canlı tutan, bu samimiyeti tüm Anadolu’yu ve Trakya’yı adım adım gezerek milletimize ulaştıran, gelecek biziz ve umut bizdedir heyecanı ile çalışan, sadece teşhis yapmak yerine tedaviyi de ortaya koyan, siyasete nezaket ve zarafet kazandıran, tevazuu ve alçakgönüllülüğüyle Genel Başkanımız Dr. Fatih Erbakan, Türkiye’nin geleceğini sağlam temeller üzerine inşa edecek ve ülkemizi “Yeniden Büyük Türkiye” hedefine ulaştıracak projelerle her geçen gün milletimizin umudu haline gelmektedir. Yeniden Refah Partisi olarak biz; milletimiz, ülkemiz, mazlum Müslümanlar ve bütün insanlık için çalışıyoruz. Aziz milletimizin kıymetli evlatlarının da desteğiyle, en kısa sürede belediyelerde ve merkezi iktidarda milletimiz tarafından özlenen anlayışı ve hizmetleri yeniden getireceğimize, olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı