Siyaset

Milletvekili Nuhoğlu köprü geçiş ücretlerini sordu

İYİ Parti İstanbul Milletvekilli Hayrettin Nuhoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından

İYİ Parti İstanbul Milletvekilli Hayrettin Nuhoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından Anayasanın 98. ve TBMM iç tüzüğünün 96. maddeleri gereğince cevaplandırılmasını amacıyla köprü geçiş ücretlerini sordu.

MV Nuhoğlu’nun Bakan Turhan’a yönelttiği yazılı soru önergesi şöyle:

İstanbul Boğazı’nda yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçen otomobil eşdeğer araç sayılarına göre hesaplama yapıldığı, garanti edilen araç sayılarına karşılık hesaplanan gelirden düşük çıkan yıllara ait farkın, işi yapan şirkete ödendiği bilinmektedir. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden 2018 yılında geçen otomobil eşdeğer sayısı hakkında TBMM Başkanlığına verilen soru önergelerine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından verilen cevaplarda farklı rakamlar olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. 

20 Şubat 2019 tarihli cevabi yazıda 2018’de geçen eşdeğer otomobil araç sayısı 13.796.911 iken 8 Temmuz 2019 tarihli cevabi yazıda aynı dönem için sayının 14.923.128 olduğu belirtilmiştir. 

Aradaki farkın 1.126.217 otomobil eşdeğer araç olduğu anlaşılmaktadır. 

Bu çerçevede; 

1 – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı tarafından imzalanan soru önergelerine verilen cevabı yazılarda ortaya çıkan fark nasıl ve hangi sebeplerle meydana gelmiştir? 

2 – Adı geçen köprüden geçen araçların sayımı hangi metotla ve hangi kurum veya 
kimler tarafından yapılmaktadır? 

3 – 2018 yılı ödemesi yapıldı mı? Yapıldıysa hangi rakam esas alınarak ödeme yapılmıştır? 

4 – Garanti edilen otomobil eşdeğer araç geçiş sayısı farkı karşılığında görevli şirkete 2018 yılı için ne kadar ödeme yapılmıştır? 

5 – Garanti edilen fark devlet tarafından ödeneceğine göre ödenecek bu fark karşılığında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden bazı araçlara (örneğin kamu araçlarına), ödemesiz geçiş imkânı sağlamayı düşünüyor musunuz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı