Genel

Milli mücadelenin 100. yılı

Günün anlam ve önemine ilişkin mesajlar

Vali  Kamuran Taşbilek’in 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

“100 yıl önce bugün, ‘Sizin gibi gençlere malik oldukça, bu vatan ve milletin, şimdiye kadar elde etmeyi başardığı zaferlerin üstüne çok daha büyük zaferler koyabileceğine şüphe etmiyorum.’ diyerek gençliğe olan inancını ortaya koyan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadelenin temeli 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak gençlerimize armağan etmiştir.

Böylesine değerli bir övgü ve iltifata mazhar olan gençliğimizin,  ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma yolunda kendisine düşen sorumluluğun bilincinde olacağına ve Aziz Milletimizin kanını ve canını feda ederek inşa ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde ilelebet payidar kalmasının teminatı olacağına inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Kurtuluş Savaşımızın şehit ve gazilerini bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, başta gençlerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

 

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLAMA MESAJI 

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’dan 100’ncü Yılında 19 Mayıs 1919 Mesajı

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, “Kapitalizme ve emperyalizme karşı topyekûn yapılan milli mücadele ve kurtuluş savaşı ruhu Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmasıyla elde edildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri de 100 yıl önce Samsun’da atıldı. Mustafa Kemal Atatürk için bu tarih o kadar önemlidir ki zaten bu tarihi kendi doğum günü olarak kabul etmiştir” dedi.

Saray sultası altında özgürlükten mahrum yaşayan halkımız, ülkesini kuşatan emperyalizme karşı mücadele edebilme kudretini örgütlenerek elde etmiştir. Bu örgütlenmeyi sağlayan kişide Mustafa Kemal’dir diyen Tığlı, “Postusçu Rum Çetelerin emperyalist güçlerle yaptıkları anlaşmalara dur demek, zorbalığa mağdur kalan Karadeniz halkını bilinçlendirmek ve milli mücadeleyi buradan dalga dalağa başlatmak için Samsun seçilmiştir” ifadesine yer verdi.

19 Mayıs 1919 Ruhunu Kimse Yok Edemez.
O Ruh Kuvâyi Milliye Ruhudur.
O Ruh Milli İradedir.
O Ruh Mustafa Kemal Atatürk’tür.

CHP’li Tığlı, “19 Mayıs 1919’un 100’ncü yılında bağımsızlık mücadelesini Samsun’dan başlatan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ebedi başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e, bu uğurda hayatlarını veren Osman Ağa’lara, Albay Refet Bele’lere, Binbaşı Refik Saydam’lara, Manastırlı Kazım Bey’lere, Teğmen Muzaffer Kılıç’lara ve daha nice kahramana, saygı, şükran ve rahmet” diledi.

 

 

 

BAŞKAN AKÇAY: ÜLKEMİZİ VE MİLLETİMİZİ AYDINLIK YARINLARA TAŞIYACAK OLAN SİZ DEĞERLİ GENÇLERİMİZDİR
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Akçay, Milli Mücadelemizin 100. yılı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 
Yayınladığı mesajda 100 yıl önce 19 Mayıs günü başlatılan kutlu mücadelenin dünyada diğer toplumlara ve devletlere emsal olduğunu belirten Başkan Akçay; ‘’19 Mayıs 1919 Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlatılan ve bu toprakları kendine yurt benimsemiş halkımızın iradesini ortaya koyarak düşman güçlerini bu ülkeden atmak için var gücüyle verdiği kutlu mücadelenin ilk günüdür. Bu kutlu mücadeleyi ilelebet devam ettirecek ülkemizin gençleri ve onların yetiştireceği yeni nesillerdir. 
Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te ülkemizi siz gençlere ve sizlerin üstün zekalarına emanet etmiştir. Siz gençlerimizin girişimci ruhu, üstün çalışma azimleri, vatan ve millet aşkı ile ülkemizin topraklarına göstermiş olduğu bağlılık,  bizim dünya medeniyet yarışındaki en büyük güvencemizdir. Biz Türk iş dünyası temsilcileri olarak gençlerimizin ülkemizi ve milletimizi daha da aydınlık yarınlara taşıyacağından asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle Milli Mücadelemizin 100 yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, Başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi bir kez daha minnet,  şükran ve rahmetle anıyorum.” 

100. Yıl Kutlu Olsun

Yıl 1919, Mayısın 19’u ve İlk Adım.  
Büyük bir imparatorluktan küçük bir coğrafyaya sıkıştırılmış bir milletin son ümidi bu girişim, dünya devletler tarihine geçecek kutlu bir yolculuk, ilk adım ve Bandırma Vapuru. 
Eğer bir tarih yazılacaksa bunu millet yazacak diyen, Mustafa Kemal’in büyük öngörüsü ve ona inananların kenetlenişiyle, yeni bir devletin kuruluş öyküsü tam 100 yıl önce bugün Samsun’da başladı. 
Gücünü inancından alan bu yolculuğun ana fikrine,  ülke sathında herkesin kenetlenmesiyle, az zamanda çok ve büyük işler başaran Türk milleti, tarihini seyrini değiştiren bir sonuca dönüştürdü. 
Bugün, fikri hür, vicdanı hür, irfanı nesiller yetiştiren, bu coğrafyayı, halklar topluluğundan  millet yapısına dönüştüren ve adına “Türk Milleti” diyen kurucularımıza şükran borçluyuz.  
Bugün, ülkenin yönetiminde herkese fırsat eşitliği ile başta kadına hakettiği değeri veren, onu eğitimde ayırmayan seçme ve seçilme hakkı veren, kürsü alan kadınlarımız varsa, bunu cumhuriyetin kazanımlarına, fikir ve görüşlerimizi hep birlikte özgürce ifade edebiliyorsak, bu hürriyeti Cumhuriyete ve kurucu değerlerimize borçluyuz. 
Bundan sonra asıl mücadele ilim, irfan ve teknoloji yolunda şimdi başlıyor diyen, hedeflerimizi de tayin eden büyük lider ve devlet adamının NUTUK’tan mesajları, genç delikanlısından her kesime, aynı zamanda iş adamlarımıza da yol haritasıdır.  
Bu şerefli destanın büyük kumandanı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını, güzel ülkemiz Türkiye Cumhuriyetin’in  ilk adımının 100. yılında rahmetle minnetle anıyoruz.  
Varlığımız, vatanımıza ve milletimize armağan olsun.  
Ne mutlu Türk’üm diyene.

Yüksel YALÇIN
Güsiad Genel Başkanı

 

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci’nin 19 Mayıs Mesajı

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Türk Milletinin onur mücadelesi olarak kabul ettiği, bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, fedakârlık, kahramanlık ve şerefle dolu tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan kurtuluş savaşı hareketinin başlatılarak aziz milletimizden alınan destekle bağımsızlık meşalesinin yakıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıl dönümünü heyecanla kutluyoruz.

19 Mayıs ruhuyla sahip çıktığımız istiklalimiz, istikbalimiz ve cumhuriyetimiz gençlerimizin omuzlarında daha da yükselecek; ülkemiz gençlerimizin tarihimizden aldıkları ilhamla muasır medeniyetler seviyesinin en üstlerine çıkacaktır.

Bu vesile ile gençliğimize bayram olarak armağan edilen bu anlamlı günde, ülkemizin bağımsızlığının elden gitmemesi için büyük mücadele veren ecdadımızı ve Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, aziz milletimizin ve gençlerimizin bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

 

 

Rektör Prof. Zeybek’ten 19 Mayıs Mesajı
Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Rektör mesajında, “Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz bu günlerde, tarihte emsali görülmemiş bir zaferle taçlandırdığımız bağımsızlık mücadelemizin 100’üncü yılını büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. İstiklal mücadelemizin sembolü 19 Mayıs 1919, milletimizin bağımsızlık mücadelesinde tüm yokluklara rağmen iman, azim ve heyecanla bir arada olduğu önemli ve tarihi bir gündür. 100 yıl önce milletimizin yazdığı kurtuluş destanı bizler için daima bir övünç kaynağı olmuştur. Bugün ülkemizin karşı karşıya olduğu zorlukları yine aynı iman, azim ve milli şuurla bertaraf edip atalarımızın yaptığı gibi destanlar yazabiliriz. Bu yolda bize düşen geleceğimizin mimarı olacak yeni nesilleri yetiştirirken, istiklal mücadelemize temel teşkil eden vatanseverlik, birlik ve beraberlik ruhunu onlara aşılamak ve onlara atalarımızın bize gösterdiği şekilde yol gösterici olmaktır.
Bu birlik ve beraberlik ruhunu her zaman yaşatmak dileğiyle 100’üncü yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor; üniversitemizin sevgili gençlerinin ve tüm Gümüşhane halkımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum” sözlerine yer verdi.

 

 

BAŞKAN ZORLUOĞLU, 19 MAYIS DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Zorluoğlu mesajında; “Tarih boyunca devletlerin ve milletlerin kaderini tayin eden önemli dönüm noktaları vardır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesi de bizim tarihimizin önemli dönüm noktalarından biridir” ifadelerine yer verdi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bu önemli günün Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından gençlere armağan edilmesinin büyük anlam ifade ettiğini kaydederek, mesajını şu şekilde tamamladı:

“Gençlerimizin inancı, heyecanı ve çalışkanlıkları; milli değerler etrafında sergiledikleri birlik ve beraberlik, ülkemizin her alanda daha ileri seviyelere ulaşacağına olan inancımızı her daim diri tutmaktadır. Bu duygularla; 100 yıl önce bağımsızlık mücadelemizin ilk kıvılcımını yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Savaşı’mızın bütün kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Aydınlık yarınlarımızın teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Başkan Çimen’in 19 Mayıs mesajı

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.
Başkan Çimen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak imkansızlıklar içinde başlattığı milli mücadelenin, aziz milletin hiçbir şart ve durumda bağımsızlığından vazgeçmediğinin açık bir delili olduğunu kaydetti. 
Mesajında, Türk Milletinin birlik ve beraberliğinin tesisi için Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık hareketi ve milli mücadele zaferinin 100. yıldönümünün kutladığını belirten Başkan Çimen, şu ifadelere yer verdi:
“Bağımsızlık savaşının başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Türk milletinin uyanışının sembolüdür. Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, milletimiz için bağımsızlığın müjdecisi olmuş; birlik ve beraberlik içerisinde, azim, cesaret, kararlılık ve inançla verilen o eşsiz mücadele, Cumhuriyetimizin kuruluşuyla taçlanmıştır. Tarihi, mücadeleler ve zaferlerle dolu olan milletimiz kendisine topyekun savaş açıldığı bir ortamda, Atatürk’ün öncülüğünde yıllar süren büyük ve destansı bir kurtuluş mücadelesi sergileyerek elde ettiği muazzam zaferle istiklalini bütün dünyaya kabul ettirmiştir. 19 Mayıs’ın yıldönümünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini, genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Bu günün, ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak da kutlanması ülkemizin geleceği olan gençlerimizle bütünleşmemiz ve onlarla aynı coşkuyu paylaşarak, geleceğe daha umutla bakmamızı da sağlamaktadır. Bu duygularla, milletçe gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde, vatan ve bayrak uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız bir ülke bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.”

 

 

Ulusal Bayramlarımız, tarihe not düşülmüş, ülkemiz, insanımız, geleceğimiz için dönüm noktası olmuş çok önemli değerlerimizdir.19 Mayıs 1919 tarihi Türk milletinin tüm onur ve asaleti ile tarih sahnesinde yeni bir başlangıç yaptığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde bağımsızlık mücadelesini başlattığı bu günlerden biridir.
Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanan Mustafa Kemal Atatürk; Samsun’dan başlayarak, bütün ülkeye yayılan bu kutlu mücadeleyi başlatmıştır. Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları tarafından verilen milli mücadele sonucunda, büyük fedakârlıklarla kurulan Türkiye Cumhuriyetini, geleceğimizin teminatı olan gençlerimize armağan etmiştir. Bu değerli armağanı yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek nesillere aktarmak gençlerimizin başlıca görevidir.
Sevgili Gençler;
Bu cennet vatan üzerinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti´nin geleceği, bağımsızlık bilinci ile yetişen sizlere emanet edildi. Siz gençlerimizin bu yüce emanetin sorumluluğunun her zaman bilincinde olacağınıza inancımız sonsuzdur. Sizlerin en iyi şekilde yetişmeniz, çağın gerekleri doğrultusunda nitelikli bir eğitim almanız devlet ve millet olarak bizlerin en önemli amacıdır. Sizlerin kişisel ve sosyal gelişiminizi desteklemeye devam etmekteyiz. Milletimizin umudu, göz bebeği ve geleceğimizin teminatı olan siz gençlere güveniyoruz.
Kahraman ecdadımızın bin bir fedakârlıkla edindiği ve bizlere bıraktığı mukaddes mirasın asıl sahipleri sizlersiniz. Teslim aldığı bu mirası gururla taşıyacak olan gençlerimizin ve milletimizin; “19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı”nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı´nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Seydi DOĞAN
İl Milli Eğitim Müdürü

 

Ulusal Egemenliğin İlk Adımı 19 Mayıs’ın 100. Yıl Dönümü Kutlu Olsun
“1919 senesi Mayıs’ının 19’uncu günü Samsun’a çıktım.” Bu sözlerle başlar Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük eseri Nutuk. Atatürk ülkenin genel durumu ve görünüşünü şöyle özetler: “Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, 1. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda…”
Ve kurtuluş yolunu açıklar:  “Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak! İşte, daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur.”
Bugün, Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak, bağımsızlık meşalesini yakmasının 100. yıl dönümü. Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda milli mücadelenin başlangıcı sayılan 19 Mayıs 1919’da tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. 
Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile ulusal kurtuluş savaşı fiilen başlamış ve mücadele her koşulda ve her zeminde tam bağımsızlık elde edilinceye kadar devam etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün, özgürlüğe ve bağımsızlığa ilk adımın atıldığı gündür. Ulusumuzu esaret altında kalmaktan kurtaran yolda atılan bu adım, Türk ulusu için dönüm noktası olmuştur.
Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi; yine Atatürk’ün önderliğinde, Türk ulusunun azim ve kararlılığı ile zafere ulaşmıştır. Emperyalistlerin dayattığı manda ve himayeyi reddedip ulusal kurtuluş mücadelemizin başlatıldığı günün 100. yıl dönümünü; yaşanan gelişmelerin gölgelemesine izin vermeden büyük heyecan ve coşku ile kutluyoruz. 
Ulusumuz yeni bir sınavdan geçmektedir. YSK aldığı seçim kararı ile Anayasal bir suç işlemiş, milli iradeye darbe vurmuştur. Halkın iradesi hiçe sayılmış, vatandaşın değil, muktedirin talep, arzu ve hırsları doğrultusunda, milletin iradesine ipotek koyulmuş, hür irade vesayet altına alınmıştır.  
Demokrasinin en karanlık günlerini yaşadığı bu günlerde yaşanan ekonomik kriz de ulusumuza zor günler yaşatmaktadır. Ekonomide üretim ve yatırım düşmekte, kur, enflasyon, faiz, bütçe açığı ve belirsizlik artmaktadır. Kur ve faizlerdeki artış zamları beraberinde getirecek ve halkın alım gücü düşecek, yoksulluk daha da artacaktır. 
İşte böylesi bir ortamda demokrasimizin aldığı yara, yüzyıllık emellerini gerçekleştirme hayali içinde olan emperyalist devletlerin de işine yarayacaktır. Ancak, 100 yıl önce emperyalist işgale karşı kurtuluş ve istiklal mücadelesinden zaferle çıkan Türk ulusu, büyük zorluklarla elde ettiği Cumhuriyet kazanımlarının yok edilmesine asla izin vermeyecektir. Aydınlık gelecekten hiç şüphemiz yoktur. Ebedi önderimiz Atatürk’ün dediği gibi; “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” 
Kurucu ve kurtarıcı liderimiz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı sayılan 19 Mayıs’ı bayram ilan ederek, Cumhuriyeti emanet ettiği Türk gençliğine armağan etmiştir. Ulusumuzun gençleri geçmişinden aldığı güçle; Atatürk’ün inancını boşa çıkartmayacak Türkiye Cumhuriyetini ilelebet payidar kılacaktır.
Genel Sağlık-İş, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ve hukukun üstünlüğünün çiğnenmesine,  çağdaş demokrasiyi askıya alma girişimlerine asla izin vermeyecektir. Genel Sağlık-İş, üniter devlet anlayışına sahip çıkarak, Büyük Atatürk’ün emaneti Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, Atatürk ilke ve devrimlerini koruma ve savunma kararlığındadır.
Bu inançla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızın 100. Yıl Dönümünü kutluyor, başta Ebedi Önderimiz Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulusal kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını minnet ve saygıyla anıyoruz.

Zekiye Bacaksız  /  Genel Sağlık – İş Genel Başkanı

 

 

SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÜLER SABANCI’NIN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

GÜLER SABANCI: “GENÇLİĞİMİZE İNANIYORUZ”

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Sabancı mesajında şunları kaydetti, “Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 100. Yılını kutluyoruz. Biz, ‘milli mücadele’ kavramından yalnızca ordularla yapılan savaşı değil, bir toplumun hayatın her alanında geleceğini kurma yolundaki mücadelesini anlıyoruz. Atatürk’ü anmanın en doğru yolunun da zamanın ötesinde, çağları aşan fikirlerini anlamaktan geçtiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de kendimize her zaman rehber edindiğimiz “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel eksen üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” sözleri, 20.yılını kutladığımız Sabancı Üniversitesi’nde kalıcı hale getirilmiştir.

 

Atamızın göstediği hedefleri başta Sabancı Üniversitesi’nde yetişen ve dünyanın her yerinde başarılı olan gençler olmak üzere Sabancı Topluluğu’nun tüm kurumlarıyla yarınlara ulaştırmak için çalışıyoruz. Her alanda daha parlak bir geleceğe yürümek için, bilimin yolundan sapmayan, yenilikçi bakış açısıyla ve akılcı düşüncelerle donatılmış, evrensel değerlere yürekten bağlı “fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür” gençliğimize inanıyoruz. Bu duygularla Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor; bağımsızlık ve medeniyet meşalemizi yakan, başta ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını saygıyla ve rahmetle anıyorum

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı