Siyaset

Muhalefet toplanan vergileri sorguluyor

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’a

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’a 1999 yılında meydana gelen Büyük Marmara Depreminden sonra toplanan deprem vergilerini sordu. 

TBMM, İYİ Parti Grup Başkanlığının 03.10.2019 tarih ve 1551 sayılı soru önergesinde İYİ Partili Nuhoğlu Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Aşağıda belirttiğim sorularımın Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından Anayasanın 98. ve TBMM iç tüzüğünün 96. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. Saygılarımla. 02.10.2019 

HAYRETTİN NUHOĞLU 
İstanbul Milletvekili 

1999 Marmara Depremi sonrasında bazı kanun ve kararnameler hazırlanarak yürürlüğe girmiştir. Bunlardan birisi olan Özel İletişim Vergisi (ÖİV)’ni düzenleyen kanun 26 Kasım 1999’da geçici olmak üzere yürürlüğe girmiş, iki defa uzatıldıktan sonra 25 Aralık 2003 tarihinde kalıcı hale getirilmiştir. Diğeri de Zorunlu Deprem Sigortası olup 25 Kasım 1999 tarihinde çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile yürürlüğe girmiş, 18 Ağustos 2012’de de kanun kapsamına alınarak uygulamaya devam edilmiştir. Zorunlu Deprem Sigortası kanunen zorunlu olmasına rağmen konut sigortalama oranı bugün itibariyle ancak %52 seviyesine ulaşabilmiştir. 

Bu çerçevede; 

1 –  Bugüne kadar Özel İletişim Vergisi kapsamında ne kadar para toplanmış ve nerelerde kullanılmıştır? 
2 –  Zorunlu Deprem Sigortası fonunda toplanan para miktarı ne kadardır ve nerelerde kullanılmıştır? 
harcanmayan paralar hangi yatırım 
araçlarında 
3 – Toplanan ve henüz 
Değerlendirilmektedir?

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı