Genel

‘Nahçıvan’daki Satranç Okulları Dünyaya Örnek Gösterilebilecek Düzeydedir’

Nahçıvan 2019 Uluslararası Açık Satranç Festivaline katılan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı

Nahçıvan 2019 Uluslararası Açık Satranç Festivaline katılan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı ve Uluslararası Satranç Federasyonu Başkan Yardımcısı Gülkız Tülay, AZERTAC’ın Nahçıvan muhabirleri  ile yaptığı röportajda, ‘turnuvanın çok önemli bir turnuva olduğunu vurguladı. Katılımcıların yüksek dereceli olması bunu doğrulamaktadır’ dedi. 
Nahçivan açık turnuva festivaline ikinci kez katıldığını belirten  Tülay, geçen yıl Culfa, Ordubad ve Babek bölgelerinde faaliyet gösteren okullarda çocukların satranç derslerini izlediğini ve turnuvalarda başarılı olan genç satranç oyuncularıyla görüştüğünü belirtti. Nahçıvan’da satrancın gelişmesi ve daha büyük kitlelere ulaşması için büyük çalışmalara tanık olduğunu belirterek: 
“Nahçıvan’da satranç okulları dünyaya örnek gösterilebilecek seviyededir. Türkiye’de de satrancın gelişimine önem verilmektedir. Derslerden sonra satranç veya diğer aktiviteler için zaman harcanıyor. Azerbaycan’da ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde satranç dersleri eğitimin bir parçası haline gelmiştir,”dedi. Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne her gelişinde, Nahçıvan’ın tarihinin ve modernliğinin kendisini hayran ettiğini söyledi. 
Gulkiz Tulay, “Nahcivan çok güzel, iklimi, Türkiye’nin iklimine benziyor.  Tüm arkadaşlarıma Nahçıvan’ı görmelerini tavsiye ediyorum. Önümüzdeki yıllarda tekrar Nahçıvan’ı ziyaret etmeyi düşünüyorum. ” dedi. 

 

Sabir Hacıyev, AZERTAC Türkiye şefi

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı