Sağlık

Prof. Dr. Ömer Bayezid KKTC’nin ilk kalp naklini gerçekleştirdi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde İlk Kalp Nakli Gerçekleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başarılı bir kalp nakli gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Bayezid, ‘Kıbrıslı Rumları da bu önemli tıbbi hizmetten yararlanmak üzere KKTC’ne davet ediyoruz. Gerekli formaliteleri tamamlayarak buyursunlar gelsinler, hiç tasa etmeden kendilerini Türk hekimlerine emanet etsinler’ dedi. 
Prof. Dr. Ömer Bayezid, bundan tam 30 yıl önce Koşuyolu Kalp Cerrahi ve Araştırma Merkezinde Başhekim Prof. Dr. Cevat Yakut ile birlikte Türkiye’nin ilk başarılı takipli kalp naklini gerçekleştirmişti. 
Bugün de Akdeniz Üniversitesi tecrübeli kalp damar cerrahları Prof. Dr. Cengiz Türkay, Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin başarılı kalp damar cerrahları Op. Dr. Hasan Birtan ve Op. Dr. Ozan Emiroğlu’ndan oluşan ekibi ile Lefkoşa Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesinde başarılı bir ameliyat ile KKTC’nin ilk kalp naklini gerçekleştirdi. 
Prof. Dr. Ömer Bayezid, 7 Eylül 1989 tarihinde Türkiye’deki ilk başarılı kalp naklini (transplantasyon) 58 yaşındaki Arif Köse’ye, beyin ölümü gerçekleşen 20 yaşındaki bir gencin kalbini takarak gerçekleştirmiş ve bu hastanın uzun yıllar hayatta kalmasını sağladı. 
Halen Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğu Avrupa Transplant Organizasyonu (Doğu Avrupa Tx Org)  (Eastern Europe Transplantation Organization) Platformunun Kurucu Başkanı olan Prof. Dr. Ömer Bayezid ekibi ile bu güne kadar 104 kalp nakli ve 350 yapay kalp ameliyatı gerçekleştirmiştir. 
Doğu Avrupa Tx Org. İçinde ilk sırada Türkiye, KKTC ve Azerbaycan, ikinci sırada Yunanistan, Bulgaristan, daha sonra da Rusya, ve Ukrayna ile Arap ülkeleri yer almaktadır. 
Avrupa Transplant Organizasyonu bundan 52 yıl önce kurulmuş ve Avrupa’yı bölgelere ayırarak çalışmalarını sürdürmektedir. 
Gönlümüz, bu organizasyon ve çalışmaların tüm Türk Devletleri tarafından da benimsenmesi ve Ömer Bayezid başkanlığında Orta Asya Transplant Organizasyonunun da önemsenerek kurulmasından yanadır. 
Prof. Dr. Bayezid, dün (18 Nisan 2019) gerçekleştirdikleri ameliyat sonrası KKTC Sağlık Bakanı Filiz Besim ve Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Doktor Adil Özyılkan ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek, ameliyatın seyri ve hastanın sağlığı hakkında bilgi verdi. 
Kalp nakli, kalp yetmezliği olan hastalar için gerekli ve tek tedavi şeklidir. Her ülkede nüfusun % 2’sini böyle bir sonuç ve tedavi beklemektedir. Bugün hastamız Veli Çelik son derece iyidir. Allah yardımcısı olsun.
Prof. Dr. Bayezid, yukarıda belirtilen ülkelerde ‘kalp transplantasyonunu gerçekleştirecek doktor, yetişmiş personel, gerekli tıbbi malzemeyi içeren ameliyathane ve ameliyat sonrası bakım ünitelerinin mevcut olmadığını belirtti. Fakat biz, bu sistemi en kısa bir zaman içinde kurabilecek donanıma sahibiz’ dedi.
Prof. Dr. Ömer Bayezid’in hedefinde şimdi Azerbaycan var. Azerbaycan için çalışmaları devam etmektedir.  Biz de Türkiye – Azerbaycan Dev Kardeşlik ve Candaşlık Platformu olarak, Azerbaycanlı yöneticilerle görüşerek, bu önemli projeyi çabuklaştırma düşüncesinde. Azerbaycan veya Nahcivan’da ya da her ikisinde üniversite desteğinde böyle bir sistemin oluşturulması Azerbaycan’ın önemli bir sağlık açığını kapatacağı gibi aynı zamanda Azerbaycan’a prestij kazandıracak. Azerbaycan’ı Kafkasların parlayan yıldızı haline getiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in bu insani projeye de sahip çıkarak, Azerbaycan’ı Doğu Avrupa Transplant merkezi haline getireceğine kuvvetle inanıyoruz. 

Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK
Amerikan Anjioloji Koleji Bilimsel Konsey Üyesi – 1993

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı