Dünya

S – 400 / F35

Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanvekili, Emekli Albay Hicabi Meral

Anadolu Aydınlar Ocağı Başkanvekili, Emekli Albay Hicabi Meral, ABD ile Türkiye arasında gerginliğe yol açan Rusya’dan S – 400 alımı ile ilgili doğabilecek sonuçları yorumladı.

Meral, Türkiye’nin S – 400 alımına ilişkin gerekçeleri sıraladı, bu konuda yapılan aleyhte yorumlara yanıt verdi.

İşte, Meral’in o konudaki yorumları…

BİZİ ARAYIŞA İTTİ

NATO SON TEKNOLOJİK SİLAHLARI KULLANMAMIZI İSTEMİYOR

Türkiye’nin NATO mensubu olması münasebetiyle bu tür silahların kullanmasını başta ABD olmak üzere NATO üyeleri istememektedir.

Bu istek doğal değildir çünkü NATO’nun üyesi olan ülkeler bazı son teknolojik silahları Türkiye’ye vermekten imtina etmektedirler.

Bu husus Türkiye’nin savunma sistemini olumsuz etkilemektedir.

BU DURUM BİZİ ARAYIŞLARA İTMİŞTİR

SAVUNMA SİSTEMİMİZİ OLUMSUZ ETKİLER

S 400 krizinin bir sonraki aşaması güvenlik zafiyetine neden olabilir. NATO üyesi ülkeler son teknolojik silahları vermezseler dahi bizim için bu bir zafiyet doğurabilir, insan gücü milli iradesiyle Türkiye bu zafiyeti aşacak yolları arayacaktır ve kendi kaynaklarını kullanarak aşma yoluna gitmesi gerekecektir.

ABD – Rusya bölgesinde güçlü Türkiye olmasını kesinlikle istememektedir. Güçlü Türkiye’nin var oluşunu kendi çıkarları açısından tehlike görmektedir, ancak bölgelerdeki menfaatleri açısından ilişkilerde iyi tutma gibi bir tavır içerisine girmektedirler, ancak üzerine basa basa söylemekte yarar görüyoruz ki, yine çıkarlar söz konusu olduğunda her iki ülkenin de tavrı bize karşı apansız değişebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı