Manşet

Sorular Cevap Bekliyor

Şenol Sunat, Başkentgaz’a vergi muafiyeti kazandırılması ve Türk Kızılay’ına aktarılan bağışları sordu
İYİ Parti Toplumsal Politikalar Başkanı Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Başkentgaz’a vergi muafiyeti Kazandırılması ve Türk Kızılay’ının aktardığı bağış miktarları hakkındaki soruları anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddeleri Uyarınca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya sordu.
Sunat, Başkentgaz’ın 2016 Yılının Şubat Ayında “Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı” statüsüne geçirilerek vergi muafiyeti kazandığını ve şirketin Türk Kızılay’ına 8 Milyon Dolar bağış yaptığının bilindiğini belirttiği soru önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a şu soruları yöneltti:

1) Bir gaz dağıtım şirketi nasıl olur da kazançları vergiden istisna olan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsü elde eder?
2) Başkentgaz’ın tüm kazançlarının vergiden istisna tutulmasındaki amaç nedir?
3) Şirketin Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsüne alınmasında süreç doğru işlemiş midir?
4) Şirketten son 3 yılda kurumlar vergisi alınmış mıdır, alındı ise şirketin ödediği kurumlar vergisi miktarı ne kadardır?
5) Şirkete Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsü sağlanmasından dolayı devletimizin toplam vergi kaybı ne kadardır?
6) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olan şirketin bağış yapmasının vergisel açıdan şirkete bir fayda sağlamamasına rağmen, Kızılay neden bu oyuna alet edilmiş ve Kızılay üzerinden işlem yapılmıştır?
7) Bağışın farklı kurumlar üzerinden dolaştırılarak yapılmasındaki amaç bağıştan yararlanan vakıf yöneticilerine ulaşılmasının engellenmesi midir?
8) Başkentgaz örneğinde olduğu gibi farklı alanlarda hizmet veriyor olmasına rağmen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı statüsü elde etmiş olan ve vergi istisnası tanınan toplam kaç şirket bulunmaktadır?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı