Eğitim

Space Projesinin pilot uygulaması yapıldı

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı kapsamında hazırlanan

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Programı kapsamında hazırlanan, İtalya Ulusal Ajansı tarafından kabul edilen Merkez Atatürk Ortaokulunun ortağı olduğu ve yaklaşık on sekiz aydır devam eden SPACE Projesinin pilot uygulaması 22 öğretmenin katılımı ile gerçekleşti. 

SPACE (Skills for school professionals against cyberbullying events) Projesi öğretmenlere, eğitimcilere ve eğitim yöneticilerine siber zorbalıkla mücadele etme becerisi kazandırmayı amaçlamaktadır. Proje kapsamında öncelikle proje ekibi, ülkemizde siber zorbalıkla ilgili yapılan çalışmaları araştırdı. Elde edilen bilgi ve dokümanlar belirli başlıklar altında toplandı ve herkesin ulaşabileceği Kitlesel Açık Çevrimiçi Doküman Modülü (OER) oluşturuldu.  Daha sonra Proje ekibi sırasıyla İspanya, Hollanda ve Portekiz’de yapılan toplantılara katılarak bir sonraki aşama olan ve öğretmenlere siber zorbalıkla mücadele becerisi kazandırmayı amaçlayan uzaktan eğitim modülünün genel yapısını ve içeriğini tasarladılar. Yaklaşık on sekiz ay süren çalışmaların sonunda öğretmenlere, eğitimcilere ve okul yöneticilerine siber zorbalıkla mücadele etme becerisi kazandırmayı amaçlayan uzaktan eğitim modülü (MOOC) geliştirildi. Geliştirilen modülün pilot uygulaması Merkez Atatürk Ortaokulunda görev yapan 22 öğretmen ile gerçekleştirildi. Pilot uygulamada öğretmenler eğitim modülüne çevrim içi kayıt olarak iki hafta süren uzaktan eğitim aldılar.  Eğim sonunda öğretmenlerin eğitim modülü ile ilgili her türlü görüş ve önerileri alındı ve proje yürütücüsü olarak görev yapan Şenol Doruk tarafından eğitime katılan öğretmenlere katılım belgesi verildi.
SPACE Projesi 24 – 25 Eylül 2019 tarihlerinde İtalya’nın Brindishi şehrinde yapılacak final toplantısı ile son sonuçlandırılacak. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı