Yerel

“Sürdürülebilir Ekoturizm ve Uygulamalı Örnekleri”

Vali Kamuran Taşbilek 4. Ekoturizm Sempozyumuna Katıldı

Zigana Doğa Okulu ve Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “Sürdürülebilir Ekoturizm ve Uygulamalı Örnekleri” konulu sempozyum Gümüşhane Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlendi. 

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cantürk Gümüş, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hülya Kalaycıoğlu ve Zigana Coğrafyası Derneği Başkanı Savaş Aydın konuşmacı olarak sempozyuma katıldı. 

Sempozyuma katılan Vali Kamuran Taşbilek, salon girişinde sergilenen Gümüşhane Yöresel El Sanatları ve Ürünlerinin sergisini gezerek ürün sahiplerinden bilgi aldı. 

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Vali Kamuran Taşbilek; “Sözlerime başlamadan önce Hakkari’de şehit olan dört evladımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize baş sağlığı diliyorum.” dedi. 


Vali Taşbilek, “Yaklaşık 1,5 milyar insan, gezmek, görmek, öğrenmek vs. amaçlar için dünyada bir yerden bir yere hareket ediyor. İnsanoğlunun hareketinde şöyle bir olumsuzluk söz konusu; biz gezerken dünyaya ayak izlerimizi bırakıyoruz. Masum manada olsa sorun değil ama bakıyoruz kuşun ayak izine ince bir çubuk gibi, köpeğin ayak izi bir pati, insanın ayak izine baktığımızda; tonlarca çöp, plastik, sağlıksız ve doğayı yok edici ürün. Bunların hepsi aslında insanın ayak izi. Bunlarla dünyayı tüketiyoruz. Tüketilir turizm anlayışının bir yarar getirmediğini artık bütün dünya ve ülkemiz görüyor. Ülkemizde artık sürdürülebilir, yaşadığımız dünyaya zarar vermeyen, o duyarlılıkla ekolojinin dengesini bozmayan bir turizm anlayışı gelişiyor.” diyerek sözlerine devam etti. 

Ülkenin gerek deniz, kum, güneş turizmi ve gerekse tarih, kültür, doğa, ekolojik turizm açısından çok özellikli bir konumda olduğunu kaydeden Vali Taşbilek, “Binlerce yıldır medeniyetlerin beşikliğini yapmış Anadolu’muzda bir sürü medeniyetin izi var. İnsanımızda bunları araştırma, inceleme, değerleri görme ve tanıma noktasında geziyor. Turizm çeşitliliğini artırırsak; deniz, kum, güneş turizmine ilaveten doğa, kültür, tarih, coğrafya, ekoloji ve ürettiğimiz ürünler üzerinden olan turizm anlayışı gelişirse gelirimizi daha yukarı seviyelere çekebiliriz. Bu manada ülkemiz ekolojik turizm ve diğer turizm alanlarında çok özellikli bir yere sahip. Bunları çok iyi tartışarak, özümseyerek, ülkemizin tanınırlığını ve bilinirliliğini artırarak turizmde mesafe kat edebiliriz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da bu yıl çok ciddi bir atılımı söz konusu. Her ili potansiyel turizm ve kültür şehri olarak değerlendiriyorlar. Bu projelere bizde elimizden geldiği kadar sürdürülebilir bir anlayışla katkı sağlayacağız. Gümüşhane’mizde, turizm seferberliğine çok büyük katkı sağlayacaktır, buna inanıyorum. Sempozyumda emeği geçenlere ve değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. İlimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı