Ekonomi

Tatlıoğlu, Türkiye “Yapısal Tıkanma” süreci yaşamaktadır

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu

İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında yaşanılan ekonomik kriz, fakirleşme ve bunların doğurduğu sosyal yapı tahribatına dikkat çekti. 
Tatlıoğlu, “Türkiye “Yapısal Tıkanma” süreci yaşamaktadır ve sorunları giderek ağırlaşmaktadır.
Ankara- İstanbul sendromundan kurtulamayan siyasal iktidar, ülkenin gündeminde yer alan bu sorunlara bir türlü dönememektedir. 
TBMM’si  31 Mart’tan bu yana çalışmamaktadır.   
Türkiye’nin birincil sorunu ekonomik krizdir ve bu krizin yönetilemediği her zaviyeden görünür hale gelmiştir. 
Türkiye, aynı grup içerisinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerden de negative ayrışmaktadır.
IMF’ nin rakamlarına göre, gelişmekte olan ülkeler, son 5 yıllık dönemde ortalama yıllık %4,5’ lik büyüme oranı elde ederken, Türkiye yalnızca %3,0 büyüyebilmiştir. 
Yine gelişmekte olan ülkelerde ortalama yıllık enflasyon %4,5 seviyesinde gerçekleşirken, ülkemizde bu oran %13,5’ tir.  
Kaldı ki, bu kez tek sorun ekonomik daralma da değildir. Daralmaya karşı politika geliştirmeyi zorlaştıran yüksek enflasyon ve yüksek faiz ekonominin slumpflasyon içine düştüğünü ortaya koymaktadır.”görüşünü saundu
Tatlıoğlu, Merkez Bankasının kararına yönelik de şu ifadelere yer verdi.
“Merkez Bankası’nın dünkü kararına yönelik tepkilerden anlaşılıyor ki, Merkez Bankası piyasanın oldukça uzağındadır ve ekonomi yönetimine yönelik güven sorunu derinleşerek devam etmektedir.
2008 den itibaren yavaşlayan ekonomi, geçtiğimiz dönem itibariyle daralmaya dönüşmüştür.  Ekonomimiz için 2019 yılı beklentileri % 2.5 küçülme olarak tekrar aşağı yönlü revize edilmiştir. Fert Başına Milli Gelir tahminleri 8.500 dolardır ve bu 10 yıl öncesine göre 160 milyar dolar fakirleşmemiz anlamına gelmektedir.”
Tatlıoğlu, ekonomik krizin toplumda yarattığı tahribata vurgu yaparak;
“Krizin ortaya çıkardığı  işsizlik, fakirleşme ve sosyal yapı tahribatı bir başka tehlikeli süreç olarak önümüzde durmaktadır. 
19,7 olarak açıklanan enflasyon oranı, toplam nüfusun %65’ini oluşturan yaklaşık 55 milyon orta-dar gelirli vatandaşımızın bütçesinin büyük ağırlığını oluşturan temel tüketim maddelerinde %29,7’ dir. 
Kapalı ekonomi modelini çağrıştıran tanzim satış uygulamasına rağmen “Yaş Meyve ve Sebze” enflasyonu yıllık %70,6’ ya yükselmiştir. 
Bu başlıklardaki yüksek enflasyon oranları, zaten bozuk olan gelir dağılımında orta-alt gelirli gruplar aleyhine bozmaktadır.
Ev kirasını, elektrik, su, gaz faturalarını ve kredi kartını planladığı gibi ödeyemeyen ve beslenme giderlerine yeteri kadar harcama yapamayan hane sayısı her geçen gün artmaktadır. 
Bu nedenlerle, Türkiye’de yaşayan çocukların yüzde 34,6’sı, diğer bir deyişle 7 milyon çocuk şiddetli maddi yoksunluk içerisindedir. Ülkemizdeki her 3 çocuktan biri yeterli beslenme olanaklarından yoksun durumdadır. Bu oranlarla Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında şiddetli maddi yoksunluğun en yoğun yaşandığı ülke olarak görülmektedir.
Sendikalar tarafından hesap edilen 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2.014 TL ile asgari ücretle denk hale gelmiştir. Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti asgari ücretin de üzerine çıkmıştır. 
Tatlıoğlu, ülkemizdeki yaygın işsizlik boyutunu değerlendirirken, işsizliğin derin uçurumlarını TÜİK tarafından açıklanan rakamlarla ifade etti.
“Makro göstergelerdeki bozulmanın yarattığı yaygın işsizlik, 14,7 olarak gerçekleşmiştir. 
“Kayıtlı İşsiz Sayısı” 4 Milyon 668 Bin ile cumhuriyet tarihi boyunca ölçülmüş en yüksek işsiz sayısıdır. Genç İşsizlik %26.7 ile (15-24 yaş arası) TÜİK tarafından ölçülen en yüksek orana ulaşmıştır.
Son bir yılda kayıtlı işsiz sayısındaki artış 1 Milyon 259 Bin kişidir. Bu sayıya iş bulmaktan umudunu kestiği için aramayanlar dahil edildiğinde işsiz sayısı 6 Milyon 979 Bine ulaşmıştır. 
“Geniş işsizlik” oranı %20,9’ e yükselmiştir. 
TÜİK İŞGÜCÜ istatistiklerinde istihdama dahil edilen “çırak, stajyer ve kursiyerler” de eklendiğinde, işsiz sayısı 8 Milyon 180 Bine, işsizlik oranı ise %23’e yükselmiştir. 
Ekonomideki gerçek işssiz sayısı 120 ülkenin toplam nüfusundan daha fazladır. 
Bu rakama, işgücü hesaplamalarına dahil edilmeyen yaklaşık 3 milyon çalışma çağındaki Suriyeli göçmeni de dahil ettiğimizde, 147 ülkenin nüfusundan daha fazla sayıda insanın işsiz olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmaktayız.” Dedi. 
Tatlıoğlu, Ekonomideki daralma süreci bir tarafdan kamu bütçesi açığını beklentilerin üzerinde arttırırken, diğer taraftan iş hayatındaki kriz, devlet ve toplumun birlikte  sosyal imkanlarının düştüğünü belirterek, 
“Fakirleşmenin sosyal maliyetlerini azaltacak kamu ve özel harcama kanalları neredeyse işlevsiz hale gelmektedir.
Yaşanılan yapısal tıkanma ve ekonomik göstergeler bu oranın daha da artacağını göstermektedir. 
Ortaya çıkan “Yaygın işsizlik” ile beraber fakirleşmenin toplumsal düzeyde ortaya çıkaracağı sorunları konuşmak, tespit etmek ve çözümler üretmek parlamentonun başta gelen görevlerinden biridir.  Bu bakımdan,  konunun Meclis bünyesinde kurulacak bir komisyon tarafından araştırılması gerekliliği ortadadır. Bu çerçevede hazırladığımız araştırma önergesini TBMM Başkanlığına sunmuş bulunmaktayız.
İYİ Parti Türkiye’ deki (ekonomi dahil) büyük sıkışıklığı yapısal tıkanma olarak tarif etmektedir ve sürecin ancak yapisal reform programı ile aşılabileceğine inanmaktadır. “ şeklinde ifade etti.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı