Kültür-Sanat

Türk Bayrağını Balkanlarda bir kez daha dalgalandırdığımız için büyük bir onur duyduk

İstanbul, Pendik İlçesinde faaliyet gösteren THM Sanatçısı Soner Özbilen’in çalıştırdığı PENDFOLK ve Yanyalılar Derneği

İstanbul, Pendik İlçesinde faaliyet gösteren THM Sanatçısı Soner Özbilen’in çalıştırdığı PENDFOLK ve Yanyalılar Derneği 16 – 23 Haziran tarihleri arasında Bulgaristan, Başkent Sofya, Makedonya, Başkent Üsküp, Ofli, Kavala’yı kapsayan kültür festivali gezisi düzenledi.

Bu önemli gezide Kültür Bakanlığı Sanatçısı aynı zaman da Soner Özbilen’in yardımcılığını üstlenen Gümüşhaneli Ozan Mahmut Polat’ta yer aldı.

Bir hafta süren Balkan turunda özellikle Trakya’dan Anadolu’ya türküler seslendirerek her iki millet arasında kültür köprüsü kuruldu.

40 kişilik kafile ile yapılan gezi de yer alan isimleri gittikleri her bölgede büyük bir ilgi karşılayan yetkililer, PENDFOLK ve Yanyalılar Deneğinin sergilediği programlara büyük ilgi gösterdiler.

Özellikle konserleri büyük bir ilgi ile takip eden yöre halkı söylenen türkülere eşlik ederken, alkışlılarla da memnuniyetlerini dile getirdiler.

Balkan turundan büyük bir memnuniyetle dönen ekipte yer alan Ozan Mahmut Polat bir haftalık kültür yolculuğu sonrası edindiği izlenimleri GÜNDOĞUMU ile paylaştı. Ozan Polat, şunları söyledi:

‘Öncelikle şunu söylemek gerekirse bu insanlarla geçmişten gelen bir gönül bağımız var. Türk Bayrağını gören halk yaptığımız kortej yürüyüşünde duygusal anlar yaşadı. Yine belirtmek gerekirse her iki milletinde birbirine olan aşkı, sevdası türkülerine olan hayranlıkları her geçen gün biraz daha artıyor. Biz kültür elçileri olarak bu noktada türkülerin milletleri birbirine yaklaştırdığını gördük gerek hocamız Sayın Soner Özbilen’e gerekse dernek başkanımız Enver Tuksal ve diğer yetkililere buradan çok çok teşekkür ediyorum, şunu özellikle vurgulamak isterim ki; Türk Bayrağını Balkanlarda bir kez daha dalgalandırdığımız için büyük bir onur duyduk’ dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı