Dünya

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfının Büyük Şöleni

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın 23. Türk Dünyası Çocuk Şöleni başladı

Şölen, İstanbul Valiliği’nin koordine ve desteği ile 26 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 


Şölenin amacı gelecekte Türk Dünyası’nın önemli rol oynayacağına inanılan çocukların, Türkiye’deki kardeşleri ve birbirleri ile tanıştırmak, kaynaştırmak, aralarında dostluk köprüleri kurmak, Türk ailesini, İstanbul’u, Türkiye’yi tarihi ve turistik yönleri ile tanıştırmak ve bu vesile ile Türk Dünyasının geleceği için sağlam temeller atmak olarak belirlendi.


Şölen (29 Nisan) Kadıköy Söğütlü Çeşme’den başlayan şölen yürüyüşü, Kadıköy iskele meydanına kadar devam etti. Önde boru trampet takımı, ardında Türk Dünyası bayrakları ve isimlikleri, onların ardından protokol, daha arkada da her ülkenin ekipleri yerlerini aldı. 35 ülkeden 500 kadar Türk çocukları Kadıköy Meydanında alfabetik sıraya göre disiplinli bir şekilde yerlerini aldılar. Saygı duruşu ve istiklal marşı sonrası protokol konuşmalarına geçildi. İlk konuşmayı vakfın başkanı Közhan Yazgan yaptı. Ardından Kadıköy Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan, daha sonra da Kadıköy belediye başkanı adına bir encümen üyesi konuşmalarını yaptılar. Konuşmacılar; Türk dünyası çocuklarının birbirlerini tanımaları, kaynaşmaları ve gelecek için kültürde, bilimde, fende sağlam temeller üzerine kuracakları geleceklerini bugünden paylaşmalarını temenni ettiler. Atatürk’ün “Türk birliğine inanıyorum ve onu görüyorum” ve “Ne mutlu Türkün Diyene” veciz sözleri büyük pankartlarda yer alıyordu. Konuşmacılar da bu ve buna benzer sözlere vurgu yaptılar. 


Türk Dünyasının değerli büyüğü rahmetli Prof. Dr. Turan Yazgan’ın 25 yıl önce temelini attığı Dünya Türk çocukları şöleni bu yıl da coşku ile kutlanıyor. Bugün yapılan folklor gösterilerini yarın ve diğer günler şiir, müzik, eğlence ve gezi programları takip edecek.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı