Yerel

Türkiye Barolar Birliği, barolar ve avukatlardan Atatürk’e saygı yürüyüşü

Samsun’da cübbeli yürüyüş

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Yönetim ve Disiplin Kurulu, çok sayıda baro başkanı, avukat ve TBB Delegesi, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet’e giden yolda kurtuluş ateşini yaktığı 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı’nda Samsun’da buluştu. Feyzioğlu başkanlığındaki avukatlar Atatürk’e saygı gösterisinde bulunmak amacıyla Çiftlik Caddesi’nden Onur Anıtı’na kadar cübbeleriyle yürüdü. Vatandaşlar avukatlara büyük sevgi gösterisinde bulunurken, alkışlarla destek verdi.

Samsun, 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı’nı oldukça görkemli bir törenle kutladı. İldeki oteller günler öncesinden dolarken, vatandaşlar şehir dışından günü birlik Samsun’a gelmek zorunda kaldı. Samsun’daki törenlere avukatların ilgisi de yoğun oldu. TBB’de etkinliklere katılmak üzere Samsun’a gitti. TBB’yi temsil eden heyette Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Özbek, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, TBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Sabri Erdal Güngör, Yönetim Kurulu üyeleri Av. Asude Şenol, Av. Gültekin Uzunalioğlu, Av. Filiz Saraç, TBB Disiplin Kurulu Başkanı Av. Uğur Uzer, TBB Disiplin Kurulu üyesi Av. Dilaver Erdoğan yer aldı.

Avukatlar cübbeli yürüdü, halk alkışladı

Heyet önce Samsun Barosu’nu ziyaret ederek, Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz ve baroya kayıtlı avukatlarla görüştü. Bu sırada çok sayıda il baro başkanı ve avukatlar da Samsun’a geldi. Daha sonra Feyzioğlu ve beraberindeki avukatlar, Çiftlik Caddesi’ne gitti. Burada toplanan avukatlar Onur Anıtı’na kadar cübbeleriyle yürüdü. Yürüyüş sırasında halk avukatlara çok yakın ilgi gösterdi ve alkışlarla destek verdi.

Birliğin yolu güvenilir yargıdan, milli birliğin yolu etkin savunmadan geçer

Feyzioğlu ve avukatlar Onur Anıtı önünde saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra Feyzioğlu, Onur Anıtı’na çelenk koydu. Feyzioğlu, yaptığı konuşmada, Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını minnet ve şükranla andıklarını belirterek, “Birlik olmanın yolu güvenilir yargıdan, milli birliğin yolu etkin savunma hakkından geçer” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı