Ekonomi

Türkiye Kalitesiz Büyüyor

Ekonomiye Damga Vuran Kavram “Belirsizliktir”

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, açıklanan büyüme rakamlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
Tatlıoğlu, “Beklentilere müsait olarak ekonominin üçüncü dilimde 0,9’luk büyüme kaydettiğini söyleyerek, belirsizliğin Türk Ekonomisini tüm sahalarda aşağı çeken bir durum haline geldiğini ve ekonominin bütün alanlarını hâkimiyet altına aldığını” belirtti.

KAMUDA ŞEFFAFLIK
“Ekonomiyi veriler üzerinden takip etmenin gün geçtikçe zorlaşıyor. Kamuda şeffaflık kaybolmuş durumda.” “Belirsizliğin artması ve şeffaflığın azalması belirsizliği güçlendirmekte ve ekonomideki güven bunalımını derinleştiren bir süreci ortaya koymaktadır” dedi. 
Tatlıoğlu, “2019’un ilk iki çeyreğindeki daralmaların ardından bir toparlanma beklentisi tüm kamuoyunda vardı, fakat şu noktayı açıkça ifade etmek gerekiyor ki büyüme daha ziyade tüketim çekişli bir büyüme.” İfadelerini kullandı.
Tatlıoğlu, “Tüketici kredilerindeki ve kredi kartı harcamalarındaki öncü göstergelerden tüketim büyümesi hakkında bir beklenti oluşmuştu.  İnşaat hariç neredeyse tüm sektörlerde kısmi bir toparlanma söz konusu fakat inşaat sektörü yine %7,8 daralmış durumda, kamu harcamaları %7 hane halkı harcamaları ise %1,5 artmış görünüyor bu rakamlar büyümenin kamu kaynaklı olduğunu gösteriyor” dedi.

YATIRIM İŞTAHI
Özel sektör sermaye yatırımlarında % 12,6 düşüş olduğunu söyleyen Tatlıoğlu, “Ekonomi yönetimi tarafından açıklanan tüm paket ve programlara rağmen yatırım iştahında her hangi bir iyileşme sağlanamadığı görülmektedir” dedi.
11. Kalkınma Planı ve 2020 bütçesi %5’lik büyüme hedefini özel sektör yatırımlarındaki %12,8’lik artış üzerine kurgulamıştı bulunduğumuz yer bu noktadan ne kadar uzak olduğumuzu göstermektedir diyen Tatlıoğlu, bir başka önemli konunun da  dış ticaret rakamları olduğunu söyledi “ihracat aylık bazda geçtiğimiz yıla göre azalış gösterdi ithalattaki artış ise %10’un üzerindedir.” Dedi. 
Tatlıoğlu, “İthalatın yeniden artış eğiliminde olması 11. Kalkınma Planı ve YEP’te ilan edilen ihracat kaynaklı büyüme modeline geçişimizin sanıldığı kadar kolay olmadığını ortaya koymaktadır.”dedi. 

TÜRKİYE KALİTESİZ BÜYÜYOR
Tatlıoğlu, “Bugün açıklanan büyüme rakamları Türk Ekonomisi’ndeki son 10 yıllık trendin bir izdüşümüdür. Nedir o? Enflasyonu dizginleyemeyen, istihdam yaratmayan bir büyüme göstergesidir. Ekonomi yönetimi kalitesiz büyüme sınırlarının dışına çıkamamaktadır.  Türkiye’nin içine düştüğü yapısal tıkanma, bir takım teknik, ekonomik tedbirlerle üstesinden gelinebilecek seviyeyi aşmıştır. Türkiye’de yapısal reformların hayata geçirilebileceği bir siyasal iklimin inşa edilmesi gereklidir.” İfadelerini kullandı.
Ekonomi yönetiminin Türkiye’nin entelektüel sermayesini kavrayabilmekten uzak olduğunu iddia eden Tatlıoğlu, “Ne dünyayı okuyabiliyorlar ne de Türkiye’nin varlığını tartabiliyorlar. Metal yorgunluğu değil metal küflenmesi söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı