Yerel

Türkiye’de örneği yok

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırları içerisinde

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Sadak köyü sınırları içerisinde Roma’nın 15. Lejyonunun hüküm sürdüğü bölgede başlatılan kazı çalışmalarını Vali Kamuran Taşbilek  yerinde inceleyerek, gelinen son durum hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 

Roma İmparatorluğunun Doğu hattında günümüze kadar gelen tek lejyon kalesi olan ve Türkiye’de başka örneği olmayan Satala Antik Kentinde kazı çalışmaları devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan kazı çalışmalarını Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Yıldırım başkanlığındaki heyet sürdürürken, çalışmalarda şimdiden çok sayıda eser ortaya çıkarıldı.

 

Roma İmparatorluğunun  bilinen 4 lejyon kalesinin yer aldığı Anadolu’da günümüze kadar gelen tek lejyon kalesi olan Satala’da kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasının ardından özellikle lejyon kalesinin ana kampının merkezi sayılabilecek alanda yapılan çalışmalar sırasında lejyon kampının ana kalesinin duvarları ve onunla bağlantılı birçok yapı ortaya çıktı.

Satala Antik Kentinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Taşbilek, “Hem ilimiz hem de ülkemiz açısından arkeolojik değeri olan Satala Antik Kentini kazı ekibi ile birlikte gezerek değerli bilgilerini aldık. Satala Antik Kenti, Roma dönemindeki dört Anadolu lejyonlarından bir tanesi olup günümüzde diğer lejyonların şehirler altında kalması nedeniyle incelemeye tabi tutulacak önemli ve özellikli bir lejyon. Bu çalışmalar Gümüşhane’mize büyük bir zenginlik kazandırmaktadır.  Buradaki çabamız, bu antik kenti insanlığın ortak mirası olarak gün yüzüne çıkarmak ve insanlığın ortak kullanımına sunabilmek. Bunlar bizim coğrafyamız ve ülkemiz için önemli değerlerdir. Bu değerleri ortaya çıkarabilmek için kazılarımızın sürekliliğini sağlamak için önemli bir katkı sağladık. Arkadaşlarımızdan aldığımız bilgi çerçevesinde, burayı ülkemize ve insanlığa bir an önce sunabilmek için gerekli çalışmaları yapacağız, ek kaynaklarımızı ayıracağız. Bütün dünyanın özel bir önem göstereceği, gelip görebileceği bir yer olarak inşallah ortaya çıkacaktır” dedi.

 

Vali Taşbilek kazı çalışmalarını yerinde inceledikten sonra Sadak Köyü’ndeki vatandaşlarımızla bir araya gelerek taleplerini aldı.

 

TC Gümüşhane Valiliği

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı