Siyaset

Üçüncü Havalimanında Neler Oluyor

İstanbul Havalimanı’nda 1 Ocak 2020 itibarıyla uygulanmaya başlanan Turizm acentalarının trasnsfer yolcu

İGA’YA GELİR KAPISI TURİST BAŞINA 4 EURO
İGA’YA YENİ RANT KAPISI
 
İstanbul Havalimanı’nda 1 Ocak 2020 itibarıyla uygulanmaya başlanan Turizm acentalarının trasnsfer yolcu karşılama faaliyetlerinin havalimanı içinde sonlandırılmasını TBMM gündemine taşıyan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu “Bu uygulama İGA’ya yeni rant yaratma gayretinden başka bir anlama gelmez.” diyerek uygulamadan vazgeçilmesini istedi. 
 
3. HAVALİMANI RANT KAPISINA DÖNÜŞTÜ
 
Nuhoğlu TBMM genel kurulunda konuyla ilgili gündem dışı yapmış olduğu konuşmada   İstanbul Havalimanı Güvenlik Komisyonunun 1 Ocak 2020 aldığı karara değinerek turizm acentalarının yasal hakkının gasp edilmesini eleştirdi ve kararı aynen okudu. 
 “Terminal gelen yolcu katı gümrüklü salon çıkış kapısı önünde karşılama alanına -yolcu yakınları dışında- karşılama amacıyla gelerek elinde karşılayacağı kişilerin ismi, firma adı, numarası, pankart ve döviz bulunduran veya asan kişilerin bahse konu alana alınmayarak terminal dışına çıkarılması ya da İGA meeting lounge alanına yönlendirilmesi uygun görülmüştür.” şeklinde alınana kararı kürsüden okuyan Nuhoğlu;
 “Bu açıklamada gümrüklü salon çıkış kapısı önünden karşılama alanına girerek turistleri karşılayan turist rehberleri ve transfer görevlilerine engel getirildiği anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanlığı olan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve yasayla kurulmuş bir kamu kuruluşu niteliğindeki TÜRSAB’ın acente görevlileri için vermiş olduğu belgeleri yok saymak, yok sayarken de “hanutçu” ve “çığırtkan” olarak tabir edilen kaçak olarak çalışanlarla aynı tutmak, yasayla güvence altına alınan transfer yapma faaliyetlerini güvenlik güçleri marifetiyle engellemek hiçbir gerekçeyle izah edilemez.” diyerek hukuksuzluğu eleştirdi. 
 
BASIN AÇIKLAMASINA VALİLİK ENGELİ 
 
Karar nedeniyle  mağdur olan acente sahiplerinin İstanbul Havalimanı’nda yapmak istedikleri basın açıklamasına İstanbul Valiliğince  engel olunduğunu belirten Hayrettin Nuhoğlu,  bir taraftan Suriyelilerin mitingine izin verip diğer taraftan mağdur vatandaşlarımıza izin vermeyen yetkilileri de kınadı.  
 
Hizmet veren sektör temsilcileri görüntü kirliliğinin önlenmesi ve pankartlara standart getirilmesine karşı olmadıkları gibi belgesi olmayan kişilerin engellenmesine de taraftar olduklarını açıkladıklarını ifade eden Nuhoğlu, “Sessiz havalimanı konsepti” diyerek dünyada örneği olmayan bir uygulamanın başlatmak acente faaliyetlerinin başlangıcı olan karşılama faaliyetini engellemek 1618 sayılı Yasa ve yasanın uygulanması için çıkarılmış olan seyahat acenteleri yönetmeliğinde sayılan faaliyetlere de bu  uygulamanın  engel teşkil ettiğini belirtti.  
 
İGA’YA GELİR KAPISI TURİST BAŞINA 4 EURO
 
Karar sonrasında bu görevin İGA devredilmesi ile gelen her turistten 4 Euro’ya varan bir karşılama ücreti tahsil edildiğini belirten Hayrettin Nuhoğlu sözlerini şöyle sürdürdü;
“Doğrudan bir acentecilik faaliyeti olan turist karşılama işini para karşılığı yapmak hem yasalara aykırı hem de Türk turizmini baltalamak demektir. Bu, İGA’ya yeni bir rant yaratma gayretinden başka bir anlama gelmez ve acente haklarının İGA tarafından gasp edilmesine yol açar. Bu durum asla kabul edilemez. Ülkemizin gönüllü elçileri olarak Türkiye’nin tanıtımında önemli bir rol üstlenen, çok önemli döviz girdisi sağlayan, onlarca sektöre ülkemize getirdiği turistlerin harcamaları yoluyla katkı yapan, cari açığın kapanmasında başı çeken turizm seyahat acentelerine yasayla tanınmış hakların gasp edilmesine göz yumulamaz.” diyerek  bu haksız ve yanlış karardan derhâl dönülmesi  gerektiğini ifade etti.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı