Ekonomi

Ukrayna geri gönderdi

Ukrayna, sağlıksız olduğu gerekçesiyle 38 ton domatesi geri iade etti

Ukrayna, sağlıksız olduğu gerekçesiyle 38 ton domatesi geri iade etti. CHP’nin tarım uzmanı milletvekili Doç. Dr. Okan Müderrisoğlu, konuya ilişkin TELE1’e değerlendirmelerde bulundu.

‘Sürekli gündeme geliyor. Neden geliyor? Ülkeler arasında bazen standart farklılıkları oluyor. Türkiye’de standartlara uyan ürün bir başka ülkelerde standartlara uymayabiliyor. Bu normal bir şey ancak bazen de iki ülke arasında sıkıntılar olduğu zaman bu durum ticaret politikalarına da yansıyor. Bu tür misillemeler yapılıyor ülkeler arasında. Ben senin ürünlerine ambargo koyuyorum şeklinde; hatırlanacağı üzere Rus uçağı düşürüldüğünde Rusya domates almamıştı, sadece domatesleri değil yaş meyve ve sebzelerimizi de almamıştı.

Bu ürünler ne olur?

Bu ürünler Türkiye’deki standartlara uyuyorsa kaldı ki Türkiye’de de bir standart var Türkiye’de tüketilmesinde bir sakınca yok ancak uymuyorsa kesinlikle imha edilmesi lazım. Ya da ticaretin yapıldığı dönemlerde olabilir ürünlerde bozulmalar yaşanıyorsa tekrar bunun analizleri yapılıp imha edilmesi gerekmekte. İthalatta dış ticarette söz konusu olan çok fazla değil korkulacak bir şey değil ama iki ülke arasında bu tür sorunlar olabilir dolayısıyla iki ülke arasında akredite laboratuvarda analiz edilmesi gerekir ne bizim insanımıza nede bir başka ülke de ürünlerin yedirilmemesi gerekiyor. Bazen bazı ülkeler ödlek davranabiliyorlar ticaretin standarttın altında sınır koyarak ticareti de engelleyebiliyorlar. Eğer bu ürünler yurt içi tüketime dağıtılıyorsa çok dikkatli olunması gerekir. Bunun sonuçlarına kimse katlanamaz’.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı