Genel

Vali Taşbilek Dipsiz Göl İçin Ne Dedi?

Vali Kamuran Taşbilek, Dipsiz Göl’de yapılan çalışmaları yerinde inceledi

Son günlerde gündemden düşmeyen ve Dipsiz Göl olarak bilinen bölgede yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, yaşanan sürece ilişkin olarak; ‘’Malumlarınız olduğu üzere Valiliğimizce gölün rehabilitasyonu için bilim adamlarımızın desteğiyle çalışma başlatmıştık. 
Çalışmalar çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ivedilikle konuya yaklaşımı, gereken her şeyin yapılmasıyla ilgili olarak vermiş olduğu talimatlar ve Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın da konuya el atmalarıyla Bakan Yardımcımız başkanlığında bilimsel ve teknik bir ekibin 19 Kasım 2019 tarihinde ilimize teşrifleri oldu. Biliyorsunuz öncelikli olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanımızın talimatlarıyla bu alanın Sit Alanı olarak ilan edilmesi çalışmaları başlatıldı.


Bununla birlikte; Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın yetkilileri ve hocalarımızla alanda yapılan incelemelerde; yapılması tavsiye edilen hususlar belirtildi.
Yapılan istişareler sonrası; ivedilikle bu çalışmalar tamamlandı ve yine verilen tavsiyeler doğrultusunda; göl tabanının doğal habitattan, yakındaki dereden su alınarak beslenmesi sağlandı. Alanda yapılan çalışmaları bugün itibariyle tekrar yerinde gördük. Dereden, doğal ortamdan aldığımız suyla besleme yapıyoruz. Uzmanların önerisi doğrultusunda bir, iki gün bu beslemeyi yapacağız. Önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen yağışlarla alanın tamamıyla dolacağını öngörmekteyiz’’ bilgisini paylaştı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı