Yerel

‘Yer altındaki gizemli dünya’

Karaca Mağarasında Turizm Sezonu Başladı

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli Köyü sınırları içerisinde yer alan ve sarkıt, dikit, damlataşı şekillerinin en yoğun, en güzel, en görkemli ve görenleri büyüleyici örneklerine sahip olan Karaca Mağarası geçtiğimiz 15 Kasım’da ziyarete kapatılmıştı.

Dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından birisi arasında yer alan ve ‘Yer altındaki gizemli dünya’ olarak nitelendirilen 150 milyon yıl yaşındaki Karaca Mağarasında turizm sezonu başladı.

İçerisinde sarkıt, dikit, sütun, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri, perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, filkulakları, traverten havuzları, traverten basamakları ve mağara gülleri yer alan mağaranın ılık havası ve yüksek nem oranıyla solunum hastalıklarına da iyi geldiği ifade ediliyor.

Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon kişinin ziyaret ettiği ve son dönemde yıllık 108 bin ziyaretçi sayısına ulaşan tesiste incelemelerde bulunarak yapılan bakım çalışmalarını beraberinde İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan’la birlikte denetleyen Vali Kamuran Taşbilek, “Karaca Mağaramız jeologların bizlere verdiği bilgiye göre 150 milyonluk geçmişe sahip muhteşem bir yapı. İçerisinde karstik ve damla taş oluşumuyla dikit ve sarkıtların olduğu mucizevi bir mağara olarak bölgemizin ve ülkemizin turizmine hizmet etmektedir” dedi.

İl Özel İdaresi şirketi tarafından işletilen mağarada kapalı olduğu dönemde yürüyüş parkurları, aydınlatma, elektrik ve güvenlik kamerası bakımlarının yapıldığını kaydeden  Vali Taşbilek, “15 Nisan tarihi itibariyle açılan turizm sezonunda, Karaca Mağaramızı da ziyarete açtık. Geçtiğimiz sezonda 100 binin üzerinde ziyaretçi sayısı olmuştu. İnşallah bu sezon bu sayıyı daha yükseklere taşıyarak gerek yurt içi gerek yurt dışından gelen misafirlerimize böylesine özellikli bir yapıyı sunmak en büyük arzu ve hedefimizdir” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde UNESCO’nun dünya miras geçici listesine alınan Tokat Ballıca Mağarasında olduğu gibi her yıl on binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, Gümüşhane’nin ve bölgenin en önemli turizm potansiyellerinden birisi olan Karaca Mağarasının da bu listeye alınması için çalışmaların devam ettiğine vurgu yapan Vali Taşbilek, “Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesine Karaca Mağaramızı da ekleyebilmeyi hedefliyoruz.  Valilik, özel idare ve turizm paydaşları el birliği içerisinde güzel bir çalışma yürütme arzusundayız. Bakanlığımız vasıtasıyla inşallah gerekli yerlere başvuruları yapmak için bütün hazırlıkları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Karaca Mağarasının içerisindeki nem oranının giriş kısmından içeriye doğru gidildikçe nispi bir artış gösterdiğini, yapılan ölçümlerde bu oranın yüzde 65 ile yüzde 75 arasında olduğunu hatırlatan Vali Taşbilek, “Karaca mağaramızın şöyle bir özelliği de var. Isısı çok hoş bir düzeyde, hiç kimseyi rahatsız etmiyor. Kışın daha ılık, daha ılıman, yazın ise dışarının sıcaklığına göre daha serin. Yapısı itibariyle insanların daha rahat nefes aldıkları söylenmekte ve bizlerde burayı gezerken bunu hissetmekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

TC Gümüşhane Valiliği

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı