Ekonomi

Yılın Ahisi Lütfullah Gürses

Gümüşhane’de Ahilik Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi

13. yüzyılda yaşayan Ahi Evran’ın insani ve ahlaki felsefesini yaşatmak, geliştirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenlenen Ahilik Haftası programında kutlama komitesi Vali Kamuran Taşbilek’i makamında ziyaret etti.

Makam ziyaretinde yılın ahisi seçilen Lütfullah Gürses’e, yılın kalfası seçilen Mustafa Demet’e, yılın çırağı seçilen Furkan Gürses’e kaftanları giydirildi, plaketleri verildi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan imzasıyla gönderilen belgeler takdim edildi.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Kamuran Taşbilek, Ahiliğin Türk kültüründe çok özel bir anlamı olduğunu belirterek, “Ahilik, esnafın birlikteliğini, beraberliğini, kaynaşmasını, kültürünü öne çıkaran, esnafın okulu olan bir kavramdır. Bu da Ahi Evran’dan itibaren ülkemizde, milletimizin esnaflık geleneğinde çok özel bir anlam ifade etmektedir. Bunun yansıması olarak Gümüşhane’mizde de çok değerli esnaflarımızı o gelenekten gelen ve o terbiye ile yetişen, temayüz ettiği bütün esnaflarımızca ve bütün ilimizce kabul edilen arkadaşlarımızı makamımızda misafir etmenin onurunu yaşıyoruz. Kendilerine bugüne kadarki esnaflık terbiyelerinden, esnaflık çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Ahilik haftamızın Gümüşhane’mize ve bütün ülkemize, milletimize ve esnafımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Ahilik Haftası nedeniyle Vali Taşbilek beraberindeki heyet ile birlikte vatandaşlara Fatih Parkı’nda hazırlanan Ahilik Pilavı ve kavurmasını ikram etti. Programın ardından  Vali Taşbilek ve beraberindeki heyet, esnaflara ziyaret gerçekleştirdi.

 

TC Gümüşhane Valiliği

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı