ManşetSiyaset

31 Mart Sürecinin En Tartışmalı Konusuydu

Çıray, Ali Kemal Özcan’ın Yanında Kim Vardı?

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Başkan Aytun Çıray, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Genel Seçimlerin ardından, Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ın devlet izniyle İmralı’da bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ı ziyaretinin arkasındaki gerçeklerle ilgili soruları Anayasanın 98. ve TBMM içtüzüğünün 96. Maddeleri uyarınca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.
Önergesinde, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Yerel Genel Seçimlerde aralarında İstanbul’un da bulunduğu büyük metropollerde büyükşehir belediye başkanlığının milletin oylarıyla el değiştirdiğini hatırlatan Çıray, İstanbul seçmeninin oylarıyla gerçekleşen bu değişikliğin adeta hiçe sayıldığını, üzerine dolaylı-dolaysız bir dizi baskı uygulanan Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararını almak zorunda bırakıldığını belirtti.  
Bu süreçte terörle mücadelede AKP iktidarlarının başından beri yapılan stratejik yanlışların en vahimlerinden birini yaptığını söyleyen Çıray, “Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’a, bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ziyaret izni verilmiş ve Öcalan’ın bir mektubunu kamuoyuna ulaştırılmasına aracılık etmesi istenmiştir. Bugün anlaşılıyor ki, Teröristbaşı’nın söz konusu mektubunun yerel genel seçimlerde belli bir partiye oy kullanan vatandaşlarımız üzerinde güya etkili olacağı düşünülmüş ve tekrarlanan oylamada AKP’li adaya oy vermesi hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu. 

KÜRTLERE PKK’LI MUAMELESİNE MİLLET CEVABINI VERDİ
 
Çıray, her açıdan yanlış olan bu vahim teşebbüsün başta Kürt seçmenler olmak üzere bütün İstanbulluların hakkaniyet, adalet duyguları ve basiretleri sayesinde ters teptiğini belirterek “Kürtlere PKK’lı muamelesi yapanlara sandıkta gereken cevabı milletimiz vermiştir” dedi. 

İktidarın ve ilgili kurumların en yüksek sorumlularının izniyle bu operasyonun merkezinde yer alan Kemal Özcan’ın, ziyaretinin üzerinden yedi ay geçtikten sonra 26.01.2020 tarihinde Independent Türkçe haber sitesine; İmralı’da bölücü terör örgütünün başına devlet izniyle yaptığını özellikle vurguladığı ziyaret hususunda çok kritik açıklamalarda bulunduğunu belirten Çıray, sorularını şöyle sıraladı: 
                                                         

1.    Ali Kemal Özcan’ın İmralı’da bölücü örgüt başını ziyaret etmesine kim, hangi gerekçelerle izin verdi? Söz konusu izin belgesini kim imzaladı? 

2.    Ali Kemal Özcan’ı İmralı’ya ziyaretinin bütün aşamalarında refakat eden görevliler kimlerdir?  Bu görevliler hangi kamu kurumunda çalışıyorlar?

3.    Devlet görevlilerinin seçim sonuçlarını devlet gücüyle değiştirmeye çalışmaları Anayasal bir suç olduğuna göre; bu görevliler Anayasa’yı ihlâl etmeleri için kimden talimat aldılar?  

4.    Ali Kemal Özcan’ın İmralı ziyaretinden dönüşünde bölücü örgüt başının kendisine verdiği mektubu basına açıklaması için baskı yapan devlet görevlileri kimlerdir?  

5.    Her bakımdan çok sakıncalı olan bu teşebbüs en çok Teröristbaşı’nın adeta meşrulaştırılmasına yaradığına göre bu konuda başlatılan herhangi bir soruşturma var mıdır?

6.    Muhalefeti böleceğim diye milliyetçiliği ve güvenlik endişelerini suistimal edip kötüye kullanarak yeni etnik problemlerin ortaya çıkmasına ve derinleşmesine izin verecek misiniz?

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı